Poradnik dla smoków. Żywienie i wychowywanie ludzi

Tłumaczenie: Agnieszka Pohl
Cykl: Poradnik dla smoków (tom 1)
Wydawnictwo: Iuvi
A Dragon's Guide to the Care and Feeding of Humans
smoki
jagarkar

„By wytresować swojego pupila, potrzebujesz trzech rzeczy: cierpliwości, cierpliwości i jeszcze raz cierpliwości”. Panna Drake, uparty i zrzędliwy smok – czy tego chce, czy nie – ma nowego pupila: nad wiek wygadaną Winnie. Dziwna sprawa: dziesięciolatka myśl, że to panna Drake jest jej zwierzątkiem! Co za niedorzeczny pomysł! Smoczyca ma przed sobą trudne zadanie: wychować tę pyskatą osóbkę...

Dziwna sprawa: dziesięciolatka myśl, że to panna Drake jest jej zwierzątkiem! Co za niedorzeczny pomysł! Smoczyca ma przed sobą trudne zadanie: wychować tę pyskatą osóbkę na idealną towarzyszkę. O ile w ogóle jest to możliwe… Panna Drake otwiera przed Winnie tajemną i fantastyczną stronę San Francisco. Dziewczynka dostaje w prezencie szkicownik i rysuje w nim czarodziejskie stworzenia. Problem zaczyna się, kiedy jej szkicelungi ożywają, uciekają i swobodnie biegają po ulicach…
Czy Winnie i panna Drake położą kres chaosowi? Czy uda im się uwierzyć, że przyjaźń może wynagrodzić ból po stracie najbliższych?

źródło opisu: http://iuvi.pl/ksiazka/poradnik-dla-smokow/

źródło okładki: http://iuvi.pl/ksiazka/poradnik-dla-smokow/

Marago | 2017-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2017

"Poradnik dla smoków. Żywienie i wychowanie ludzi" napisany przez Laurence Yep i Joanne Ryder, zilustrowany przez Mary GrandPre', przetłumaczony przez Agnieszkę Pohl, jest uroczą powieścią dla dzieci. Dziękuję Wkp :)

Z lekturą tej książki spędziłam miłe chwile. Okazało się, że to my - ludzie, jesteśmy oswojonymi pupilami smoków, a nie na odwrót. One się nami opiekują, wychowują nas, żywią i bronią. Mają wielką zaletę - nie umierają. Mała Winnie odziedziczyła smoka po swojej nieżyjącej ciotce Amelii, nazywanej przez smoczycę Kudłatą, a właściwie smok - nazwany przez autorki panną Drake - odziedziczył Winnie.

"Poradnik dla smoków" pełen baśniowych treści jest rzeczą o wyborach, których dokonujemy w życiu. Trudna to sprawa dla dorosłych, a dla dzieci chyba jeszcze trudniejsza. Ważne jest, abyśmy my duzi i my mali, mieli w kimś wsparcie. Bo Winnie i panna Drake wspierają się wzajemnie...

Urzeczona książeczką polecam.

Wkp | 2016-12-04
Na półkach: Przeczytane, Współpraca

JAK WYTRESOWAĆ CZŁOWIEKA

Co przychodzi nam do głowy, kiedy myślimy o fantastyce ze smokami? Odpowiedź na to pytanie jest chyba prosta – albo bohatera (czy też grupę bohaterów) zmagających się z zagrożeniem ze strony ziejącej ogniem bestii (tu od razu przypomina nam się chociażby „Hobbit”) albo też przyjaźnią człowieka ze smokiem (tetralogia „Dziedzictwo” czy „Jak wytresować smoka”). A gdyby tak temat ugryźć od drugiej strony? To znaczy pokazać historię nie z perspektywy ludzkiego bohatera, a smoka właśnie? Czemu nie! Tylko gdzie coś takiego znaleźć? Odpowiedzią jest ta krótka, acz urocza książeczka – w sam raz do szybkiego przeczytania w jedno popołudnie.

Całość mojej recenzji na portalu Sztukater https://sztukater.pl/ksiazki/item/19592-dragon-s-guide-to-the-care-and-feeding-of-humans.html

Arturion | 2016-12-06

Jest w tej pięknie wydanej, choć objętością niewielkiej, książce jakiś pierwotny wdzięk, jakby odnalazł się ton ulubionych bajek z dzieciństwa. Opowieść o przyjaźni między marudną smoczycą a dziesięcioletnią, rezolutną Winnie, wciąga od początku i nie puszcza. Smok siedzący w norze (bynajmniej nie jaskini), jak nie przymierzając hobbit, w dodatku chętnie jadający kruche ciasteczka do herbaty, to odlot sam w sobie. Ale przychodzi jednak czas, gdy ten smok rozwija skrzydła... Wbrew pozorom pomysł z poradnikiem dla smoków, jak hodować ludzi, to tylko taki ozdobnik, w formie porad na początku każdego rozdziału. Oczywiście smoczyca miewała swoich ludzi, ale i oni ją mieli, a Winnie chyba bardziej ma smoczycę Drake, niż odwrotnie.
Ale to w końcu nie jest istotne, bowiem ta niewielka powieść w istocie jest przypowieścią o przyjaźni, odpowiedzialności, o zaufaniu. Nie ma jednak żadnego przynudzania - akcja jest wartka, bohaterki nie unikają niebezpieczeństw, a jednocześnie mamy wiele scen...

Książkomaniacy | 2016-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2016

ksiazkomaniacyrecenzje.blogspot.com

Panna Drake to wybitnie zrzędliwy i niesamowicie uparty smok. Jej ostatni pupil zmarł całkiem niedawno, więc pod jej skrzydła trafia nowy. Nad wiek wygadana dziewczynka Winnie. O dziwo, Winnie myśli, że to ona jest właścicielką panny Drake. Co za niedorzeczny pomysł! Smoczyca ma twardy orzech do zgryzienia. Musi wychować tę pyskatą osóbkę na idealną towarzyszkę! Tymczasem zupełnie niechcący Winnie wypuszcza na ulice San Francisco magiczne i niebezpieczne szkicelungi...

Czy Winnie i panna Drake położą kres chaosowi? Czy uda im się zaprzyjaźnić?

Ludzie bali się smoków zionących ogniem, niosących śmierć, a tu proszę! Kto by pomyślał! Prawie odwrócenie ról. Nie ma przerażenia i negatywnych emocji. Wręcz przeciwnie. Ludzie są smoczymi pupilkami. Ale czym tak naprawdę jest ta książka? Typowym poradnikiem? Nie! To ciepła opowieść o przyjaźni, smokach, magii. Narratorem jest smoczyca Drake, która kochała swojego poprzedniego pupila. Teraz przyjdzie...

Magdalena | 2017-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2017

Lubię książki dla dzieci. Przeważnie mogę w nich znaleźć wiele elementów fantastycznych, które nie są straszne, ale i tak rozbudzają niesamowicie wyobraźnię.

"Poradnik dla smoków. Żywienie i wychowanie ludzi" był krótką, ale ciekawą lekturą. Smoczyca - panna Drake - była bardziej ludzka niż smocza, a Winnie dziewczynką, którą można polubić natychmiast.

Plusem książki, poza historią, są rysunki. Czarno-białe, przepiękne, które zachwycają i sprawiają, iż każdą stronę czyta się jeszcze przyjemniej.

Historia... Tytuł sugeruje, iż ludzie są pupilami smoków. Jednak w treści możemy zauważyć, iż każde z tych gatunków ma swoją tezę na ten temat. Smoczyca, która przeżyła o wiele więcej lat niż Winnie, na pewno może przekazać więcej wiedzy małej dziewczynce niż Winnie. Jednak tak naprawdę, fabuła idealnie pokazuje, iż wszyscy możemy się od siebie uczyć, czasem młodszy wiekiem może nauczyć starszego, jak i na pewno dużo możemy nauczyć się od starszych od siebie. Każdy z nas ma ogromną...

aleksnadra | 2016-12-04

„Poradnik dla smoków. Żywienie i wychowanie ludzi” to historia o narodzinach nietypowej przyjaźni, ale i umiejętności jej pielęgnowania. Nie tak łatwo jest nawiązywać fajne i wartościowe relacje. Dzięki książce czytelnik dowie się, że trudne początki bywają zapowiedzią trwałych więzi.

więcej na: http://aleksandrowemysli.blogspot.com/2016/12/poradnik-dla-smokow-zywienie-i.html

KittyAilla | 2016-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2016

Styl autorów jest bardzo prosty - na pierwszy rzut oka widać, że to pozycja pisana z myślą o młodszym czytelniku. Pasuje mi to zresztą do wizji małżeństwa piszącego razem książkę. Przez akcję przewija się humor, wzruszenie oraz lekka groza.

Willie dostaje pannę Drake od swojej ciotki Amelii. Jednak panna Drake nie wyobraża sobie, że to dziewczynka miałaby ją posiadać - i to jest najzabawniejsze. Dziesięciolatka uparcie wierzy, że smoczyca należy do niej, a panna Drake uważa, że to dziewczynka została jej pupilkiem. Pomimo początkowej niechęci odkrywa jednak w dziecku przyjaciółkę. Cała akcja za to utrzymuje tempo dziecięcej opowieści - na tyle szybko, aby nie zanudzić młodszego czytelnika, ale jednak na tyle wolno, aby mógł on zrozumieć, co się dzieje. Autorzy zbudowali bardzo ciekawą społeczność magiczną, w którą może się on zagłębić, ale pozostawili też pewien margines niedopowiedzenia, dzięki czemu dziecko może wyobrazić sobie dalszy ciąg historii, a dorosły wysilić wyobraźnię...

Shetani | 2016-12-18
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 18 grudnia 2016

Nie jestem ekspertem od literatury dziecięcej. W rodzinie nie ma małych dzieci, w otoczeniu też nie, a i ja sama mam bardziej instynkt kocierzyński, i do posiadania własnych mi nie śpieszno. Ale lubię smoki, wiecie? Od dzieciaka uwielbiam smoki – wszystkie. Duże i małe, złe i dobre, czerwone, złote, czarne… Smok to smok. I to łączy mnie z autorkami książki Poradnik dla smoków.
Książka ta nie jest poradnikiem, a po prostu przyjemną historyjką dla najmłodszych czytelników. Opowieść snuje smoczyca, Panna Drake, która jest jedną z najbardziej upartych i zrzędliwych w swoim gatunku. Niedawno straciła swojego ludzkiego pupila. Tak, pupila. Bo musicie wiedzieć, że w świecie stworzonym przez Laurence Yep i Joanne Ryder to smoki posiadają ludzi, a nie na odwrót – chociaż okazuje się, że w niektórych przypadkach jest to kwestia sporna. Zwłaszcza, gdy w jaskini Panny Drake pojawia się pyskata dziesięciolatka.
Chociaż Winnie, siostrzenica byłej podopiecznej smoczycy, pała nie lada entuzjazmem,...

BookParadise | 2016-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2016

Recenzja również na http://bookparadisebynatalia.blogspot.com

Jesteś smokiem i twój pupil się nie słucha, sprawia kłopoty? Nie wiesz, jak sobie z nim poradzić?
Jeśli tak, to dobrze trafiłeś! Mam dla ciebie 15 magicznych porad panny Drake, które pomogą tobie ujarzmić pupila.

1. Jeśli cenisz swój spokój i zdrowie psychiczne, nie spiesz się i wybierz mądrze swojego pupila.
2. By wyszkolić swojego pupila, potrzebujesz trzech rzeczy: cierpliwości, cierpliwości i jeszcze raz cierpliwości!
3. Zawsze upewnij się, że twój pupil wie, kto tu rządzi.
4. Rozpieszczanie siebie jest rzeczą słuszną i dobrą, jednak unikaj rozpieszczania swojego oswojonego i nie dawaj mu zbyt wielu smakołyków.
5. Zachęć swojego pupila do rozwijania talentów, inaczej oswojony będzie się nudził i zanudzi też ciebie.
6. Bądź stanowczy dla swojego pupila i wyjaśnij mu, jakie zachowania są niedopuszczalne. Dzięki temu zarówno ty, jak i twój oswojony będziecie szczęśliwi.
7. Polowanie jest dobrym ćwiczeniem dla...

Wybebeszamy_książki | 2016-10-30

Książki dla dzieci to temat, który praktycznie nigdy się nie kończy. Są to rozmaite pozycje posiadające wysmakowanych, prawdopodobnie najbardziej krytycznych odbiorców, czyli nasze pociechy.
Będąc małą nie przebierałam w słowach odnośnie książek, które czytała mi mama. Miałam swoich faworytów i mogłam słuchać o nić od rana do wieczora. Ulubioną książką, której nigdy nie miałam dość, a którą mama polonistka streszczała mi w drodze do przedszkola, była "Dżuma".
Każdy ma swoje własne, wysublimowane gusta. Szczególnie dziecko. Muszę przyznać, że nie gardziłam też Kubusiem Puchatkiem i najróżniejszymi księżniczkami. Oczywiście, baśnie braci Grimm również były przeze mnie okupywane. Lepiącymi się paluszkami przewracałam strony. Jednak pamiętam, że zawsze najbardziej fascynowała mnie magia.

Proste prawdy

Niestety, książeczek o tej tematyce dla dzieci było jak na lekarstwo. Wczoraj otrzymałam szansę, by uzupełnić braki z dzieciństwa. "Poradnik dla smoków. Żywienie i wychowanie...