Historyk literatury, filolog klasyczny, italianistka, absolwentka MISH UW, uczennica prof. Jerzego Axera. Jest profesorem nadzwyczajnym, Dyrektorem Ośrodka Badań nad Tradycją Antyczną na Wydziale "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego. Za rozprawę doktorską otrzymała Nagrodę Prezesa Rady Ministrów RP. Jest laureatką Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców i Nagrody Naukowej "Polityki". Należy do Akademii Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk. Jest stypendystką Fundacji Alexandra von Humboldta, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Fundacji "Instytut Artes Liberales", Rządu Włoskiego, beneficjentką programu Mobilność Plus Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz grantu Harvard University Loeb Classical Library Foundation. Dla starszych czytelników napisała Mitologię grecką i rzymską (2010),za którą otrzymała Nagrodę Historyczną Klio. Najmłodszych czytelników wprowadza w świat mitów książką Moja pierwsza mitologia (2013). Katarzyna Marciniak jest też autorką wierszy dla dzieci, w których łączy tradycje klasycznej poezji dziecięcej z nowoczesną treścią. Pisze m.in. o kotach surfujących w internecie, o komarach, które tańczą tango, i o mułach korzystających ze zmywarki. Jej utwory ukazały się już w kilkunastu antologiach poetyckich. W 2013 roku decyzją Kapituły przy Radzie Języka Polskiego Katarzyna Marciniak otrzymała tytuł Młodego Ambasadora Polszczyzny.
"Miologia grecka i rzymska. Spotkania ponad czasem" to #książka prezentująca czytelnikowi zupełnie inne niż zazwyczaj podejście do mitów znanych nam przecież ze szkoły podstawowej, ale i rozlicznych produkcji filmowych. Autorka poza przytoczeniem treści mitu, bądź jego rozlicznych wariacji, pokazuje nam, że owe opowieści sprzed stuleci o herosach, bogach i potworach są nadal obecne w naszym życiu. Mitologa jest inspiracją dla dzisiejszych twórców treści kultury, dla artystów, pisarzy, filmowców. Mamy tu zatem odniesienia do uniwersum Harrego Pottera i "Gwiezdnych wojen", do muzyki klasycznej jak i popularnej, ale i zwykłego życia - wszakże mitologiczne nazwy nosi wiele firm i produktów. W publikacji tej znajdziemy pełno odniesień do współczesności oraz przykłady tego jak owe starożytne wierzenia zmieniały się przez wieki przemieniając się w zupełnie nowe twory. Nie zdajemy sobie sprawy jak wiele z mitologii Greków i Rzymian jest wiąż żywe w naszym najbliższym otoczeniu, niestety wynika to po części z naszej ignorancji i braku znajomości dawnych wierzeń. Dodatkowo rzecz jest bogato ilustrowana co umila czas spędzony z tym opasłym i ciężkim tomiszczem. Ta książka jest warta każdej minuty z nią spędzonej.
Praca zbiorowa zawierająca referaty z jubileuszowego zjazdu PTF pokazuje nie tylko, jak rozbudowane są badania nad różnymi aspektami owidianistyki, ale i jak bardzo twórczość poety z Sulmony oddziałała na literaturę i sztukę wieków późniejszych. Oprócz należących ściśle do dziedziny filologii klasycznej artykułów poświęconych poszczególnym dziełom Owidiusza, w książce można znaleźć liczne teksty poświęcone jego nowożytnym naśladowcom, tłumaczom i interpretatorom. Kilka tekstów napisanych jest w języku niemieckim, ale to właśnie niemiecki artykuł Heinza Hofmanna negujący historyczność wygnania poety uważam za najciekawszy (choć nie we wszystkim się w nim zgadzam). Jeśli ktoś interesuje się literaturą (niekoniecznie tylko starożytną),to powinien do tej książki zajrzeć, żeby wyrobić sobie szersze spojrzenie na rolę Owidiusza w kształtowaniu się późniejszych wzorców i modeli artystycznych.
Tomasz Babnis