Poradnik dla smoków. Co zrobić, by twój człowiek zmądrzał

Okładka książki Poradnik dla smoków. Co zrobić, by twój człowiek zmądrzał Joanne Ryder, Laurence Yep
Okładka książki Poradnik dla smoków. Co zrobić, by twój człowiek zmądrzał
Joanne RyderLaurence Yep Wydawnictwo: Iuvi Cykl: Poradnik dla smoków (tom 2) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Poradnik dla smoków (tom 2)
A Dragon's Guide to Making Your Human Smarter
Iuvi
2017-05-24
2017-05-24
Anna Bereta-Jankowska
smoki

Okładka książki Poradnik dla smoków. Żywienie i wychowywanie ludzi Joanne Ryder, Laurence Yep
Poradnik dla s... Joanne Ryder, Laure...

Oto dwa poradniki dla smoków
autorstwa Laurence Yep i Joanne Ryder.

Jest też trzeci poradnik, ale nie po polsku i w Polsce niedostępny
(info znalazłam na portalu goodreads.com).

Jeśli chcecie je sprezentować znajomemu smokowi,
to uprzedźcie, by jednak nie traktował ich jako poradniki.
Zresztą sam się zorientuje, że z poradnictwem nie ma to nic wspólnego ;-)

Tom 1. ma ok. 200 stron i nosi podtytuł "Żywienie i wychowanie ludzi",
ale niewiele tu jest o żywieniu, zwłaszcza ludzi ;-p
Tom 2. ma 400 stron i podtytuł "Co zrobić, by twój człowiek zmądrzał"
i też mija się z tematem ;-p

Mojej córce obywa tomy się podobały, zwłaszcza drugi.
Ja uważam, że tom pierwszy jest przydługim wstępem do rewelacyjnego tomu drugiego!

Bohaterami są smoczyca zwana panną Drake oraz dziewczynka Winnie.
Każda z nich uważa, że to ta druga jest jej podopieczną.

Panna Drake ma duuużo lat, skłonności do zrzędzenia i niezwykłe umiejętności.
Winnie jest półsierotą, przyzwyczajoną do biedy i przeprowadzek,
ale i żywiołową, odważną dziewczynką.
Dodajmy do tego trochę magii, ciut niebezpieczeństwa, czarny charakter i szkolne niesnaski
i oto mamy spis zawartości książek.

Tom pierwszy wydał mi się trochę powierzchowny, ale córka go chwaliła.
Obydwie zgadzamy się, że tom drugi bije pierwszy na głowę!
Drugi tom wciąga od pierwszych stron i trzyma w napięciu aż do końca.
Więcej zdradzić nie mogę ;-p

Oto dwa poradniki dla smoków
autorstwa Laurence Yep i Joanne Ryder.

Jest też trzeci poradnik, ale nie po polsku i w Polsce niedostępny
(info znalazłam na portalu goodreads.com).

Jeśli chcecie je sprezentować znajomemu smokowi,
to uprzedźcie, by jednak nie traktował ich jako poradniki.
Zresztą sam się zorientuje, że z poradnictwem nie ma to nic wspólnego ;-)

Tom 1. ma...

Ostatnio nie mam za dużo czasu na czytanie książek, co skutkuje pustkami na blogu i na liście książek przeczytanych w danym miesiącu, jednak są takie pozycje, po które jak się już sięgnie to czyta się je w zastraszającym tempie. Właśnie taką książką była druga część Poradnika do smoków, powieści przeznaczonej dla młodzieży, z której na pewno nie jeden dorosły się ucieszy.

Panna Drake, smoczyca opiekująca się swoją pupilką Winnie, nie spuszcza jej z oczu. To właśnie dzięki niej dziewczynka idzie do Akademii Spriggs, niezwykłej szkoły dla magicznych i zwykłych dzieci. Winnie szybko nawiązuje przyjaźń z kilkoma magicznymi dziewczynkami, jednak nie każdy jej sprzyja. Okazuje się, że dziadek Winnie planuje jej porwanie smoczyca postanawia zrobić wszystko, co w jej mocy, by nic się nie stało jej podopiecznej, która choć jest małą dziewczynką, jest też bardzo sprytna i potrafi zadbać o to,, na czym jej najbardziej zależy.

Drugi tom kontynuacji Poradnika dla smoków to bardzo przyjemna w odbiorze powieść, którą czyta się w zastraszającym tempie, a przygody Panny Drake i Winnie wywołują uśmiech na ustach. Jest to książka, która uczy, że każdy ma swoje zdanie i ma prawo walczyć o to, co dla nich najważniejsze. Tym ciekawsze jest to, że tym razem to nie zwierzę jest pupilem, a człowiek, którego też w jakiś sposób trzeba oswoić. Bardzo mi się podobało to, że Winnie, jak na swój wiek jest nad wyraz dojrzałą osobą i tak naprawdę to ona na końcu zachowała się odpowiedziała i znalazła wyjście z sytuacji.

Książka jest dedykowana młodszym odbiorcom, ale myślę, że nawet starsi znajdą w niej coś, co będzie sprawiało im przyjemność. Sama byłam zdziwiona jak dobrze mi się czytało o losach poważnej smoczycy i trochę roztrzepanego dziecka. Ich losy ciekawią od samego początku i do samego końca nie wiadomo jak wszystko się potoczy.

Bardzo dobra pozycja dla dzieci i młodzieży, oraz dla tych starszych, którzy wiedzą, że smoki istnieją. :)

NIEDZIELA, 10 WRZEŚNIA 2017

#166 PORADNIK DLA SMOKÓW. CO ZROBIĆ, BY TWÓJ CZŁOWIEK ZMĄDRZAŁ - LAURENCE YEP, JOANNE RYDER ~NIEKTÓRYCH ISTOT NIE DA SIĘ OSWOIĆ!~

Czy naprawdę jesteśmy w stanie kogoś oswoić? Sprawić, aby lgnął do nas każdego dnia i nie baczył na nasze czyny. Czy to w ogóle możliwe? Wyobraźcie sobie, że znajdujecie osamotnionego szczeniaczka, przy którym nie ma żadnego opiekuna. Widzicie jego ból i strach. Pragniecie mu pomóc. Nie potraficie zostawić go samego. Zabieracie go do domu, otulacie cieplutkim kocem i karmicie mlekiem, które ma pomóc mu zachować siły, aby mierzyć się z kolejnymi dniami. Zbliżacie się do niego, a on do was. Mogłoby się wydawać, że go oswoiliście. Sprawiliście, że powierzył wam swoje życie i nigdy nie odwróci się przeciwko wam, ale czasami możecie nie przewidzieć jego zachowania. Być może was ugryzie, postanowi przez parę godzin unikać waszego towarzystwa, aby pobyć samemu. Czy więc można powiedzieć, że go oswoiliście? Nie. W moim życiu nie istnieje takie słowo jak oswojenie. Ten mały szczeniaczek może wam zaufać, bronić was przed każdym zagrożeniem, pocieszać w smutne dni i rozbawiać do łez, ale i tak zachowa swoją indywidualność. Zapomnijmy o tym, aby próbować oswoić jakąkolwiek inną istotę, ofiarujmy jej po prostu naszą miłość i sprawmy, aby czuła się przy nas zawsze bezpieczna i szczęśliwa. Kochani, zapraszam was do zapoznania się z recenzją książki, która jest kontynuacją jednej z najlepszych serii dla młodszych czytelników. Ukazująca piękno przyjaźni, ucząca sprawiedliwości oraz pokazująca sposoby na rozwiązanie wszelkich problemów. Laurence Yep i Joanne Ryder powracają na rynek wydawniczy z kolejnymi przygodami Winny i panny Drake w ,,Poradniku dla smoków. Co zrobić, by twój człowiek zmądrzał", które są jeszcze bardziej magiczne i zachwycające niż kiedykolwiek. Zapraszam do zapoznania się z całą recenzją!

,,Magiczni czy naturalni, eteryczni, mineralni, stanowimy jedną brać, co na wieki będzie trwać."

Najwyższa pora, by fani „Jak wytresować smoka” dowiedzieli się, jak smok może wychować swojego człowieka!
Jeśli nie jesteś gotowy zapewnić pupilowi bezpieczeństwa i odpowiedniej edukacji, lepiej zajmij się zbieraniem znaczków.
Dzięki pannie Drake jej ukochana pupilka Winnie idzie do Akademii Spriggs, niezwykłej szkoły dla naturalnych i… magicznych. Winnie jest szczególnie podekscytowana perspektywą lekcji czarów oraz zajęciami z przyrody z sir Isaakiem Newtonem. Nawiązuje nowe przyjaźnie, ale nie wszyscy stoją po jej stronie – przeciwnicy okazują się dużo groźniejsi niż Nessie, potwór z Loch Ness.
Kiedy panna Drake dowiaduje się o planach porwania Winnie, jest gotowa użyć całego swego sprytu i magii, by je udaremnić. Zadziorna Winnie pewnie sama potrafiłaby się obronić, ale działającemu ramię w ramię dzielnemu duetowi, który poznaliście w książce „Poradnik dla smoków. Żywienie” i wychowanie ludzi, naprawdę lepiej nie wchodzić w drogę!

,,Naucz swojego pupila, żeby nie odtrącał przyjaciół, lecz stronił od wrogów... Chyba, że oni nie chcą stronić od niego."

Winny i panna Drake powracają w kolejnej odsłonie magicznych przygód, których nie da się zapomnieć!
Naturalni i magiczni nie różnią się wcale tak bardzo, jak można by myśleć. Winny po odkryciu smoka mieszkającego pod swoim nowym domem, który odziedziczyła w spadku po cioci, zdobyła zaufanie panny Drake. Wakacje się skończyły, a dziewczynka musi wrócić do szkoły i w końcu zacząć normalnie układać swoje życie bez ciągłych wyprowadzek. Jakie miejsce może być najlepsze dla upartej, małej istotki, która ciągle poznaje magiczny świat? Oczywiście, że idealną szkołą dla Winny będzie Akademia Spriggs, gdzie naturalni i magiczni uczą się razem. Każdy smok wie, że należy nauczyć swoją podopieczną czarów i zaklęć, które pomogą jej w przyszłości. Panna Drake pragnie zadbać o swoją dziewczynkę, ale Winny również ma swoje plany. Która z nich okaże się bardziej uparta? Czy przyjaźń między smokiem a człowiekiem jest możliwa? Z czym tym razem będą musiały się zmierzyć panna Drake i Winny?

,,Uczennica Akademii Spriggs ma zawsze otwarty umysł. Spróbuj, przykładem Alicji, rozważyć sześć niemożliwości jeszcze przed śniadaniem - a przynajmniej przed lunchem."

,,Przewodnik dla smoków. Co zrobić, by twój człowiek zmądrzał" to kontynuacja przygód najbardziej szalony, upartych istot na świecie, a mianowicie pięknej, opanowanej smoczycy panny Drake oraz małej, powściągliwej dziewczynki o imieniu Winny, które połączyła przyjaźń. Nie wyobrażam sobie lepsze serii dla młodszych czytelników będących w wieku, którym należy pomóc rozbudzić wyobraźnie i zaszczepić w nich miłość do literatury. Spokojnie drodzy rodzice, gwarantuję, że będziecie bawili się równie dobrze, co wasze pociechy przy poznawaniu przygód naszej smoczycy oraz jej podopiecznej, które zabiorą was do świata pełnego magii, nadprzyrodzonych istot, legend przekazywanych z pokolenia na pokolenia. Pokażą wam, na czym polega prawdziwa przyjaźń oraz jak naprawdę powinna zachowywać się rodzina. Powieść o bezgranicznej lojalności, sprycie i inteligencji, które pokazują, że wszystko jest możliwe i nigdy, ale to przenigdy nie należy zapominać o marzeniach, ponieważ to one sprawiają, że jesteśmy tymi, kim jesteśmy. Panna Drake oraz Winny zabiorą was do Akademii, w której nikt nie jest samotny i pokażą wam, co może zdziałać prawdziwa miłość. Cudowne ilustracje pomogą wam bardziej wczuć się w niesamowity klimat tej powieści i sprawią, że zapragniecie więcej!

,,Wady miewają cudzy podopieczni. Dziwactwa twojego pupila to oznaka charakteru."

Panna Drake to wiekowa smoczyca, która niedawno straciła swoją pupilkę i aby poradzić sobie z tak bolesną rozłąką, zamknęła się w swoim gnieździe. Nie spodziewała się tego, że jej zmarła podopieczna przepisała dom oraz JĄ swojej bratanicy i jej córce. Winny wgryzła się w serce panny Drake i nikt ani nic, nie mogło temu zapobiec. Uparta i zdeterminowana dziewczynka zburzyła mur, którym otoczyła się smoczyca i pomogła jej wrócić do realnego świata. Panna Drake za cel postawiła sobie opiekę nad Winny, ale jej podopieczna ma identyczne plany. Czy jesteście gotowi zapoznać się z przygodami tej dwójki pięknych, silnych dziewcząt? ,,Przewodnik dla smoków. Co zrobić, by twój człowiek zmądrzał" ukaże wam prawdziwą magię kryjącą się w ludzkich sercach, rozbudzi wyobraźnię i zachęci do przemierzania własnych granic. Nic ani nikt nie może zagrozić prawdziwej miłości, a właśnie taką obdarzyły się panna Drake i Winny, które zrobią wszystko, aby ta druga była szczęśliwa i bezpieczna. Nie zastanawiajcie się długo i zagłębcie się w niesamowity świat magicznych, który ukaże wam to, co ukryte. Polecam!

NIEDZIELA, 10 WRZEŚNIA 2017

Poradnik dla smoków to bardzo ciepła, fascynująca i niosąca wiele dobrego opowieść skierowana do młodego odbiorcy. To pełna akcji powieść, jednak tak zachwycająca w swojej prostocie, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Nigdy nie jest się za starym na takie książki.

Więcej na: http://www.bookparadise.pl/2017/07/poradnik-dla-smokow-co-zrobic-by-twoj.html

Na początku roku miałam możliwość przeczytania Poradnika dla smoków. Żywienie i wychowanie ludzi. Było to bardzo zabawna książka, nie tylko dla dzieci ale również dla starszych. Tym razem przychodzę do Was z recenzją kolejnego poradnika o ciekawym tytule "Co zrobić by twój człowiek zmądrzał"
Panna Drake czyli smoczyca i Winnie jej pupilka nadal są blisko siebie. Winnie udało się dostać do Akademii Spriggs. Dziewczyna jest niesamowicie podekscytowana nauką czarów czy zajęciami z przyrody z Izaakiem Newtonem. W szkole są też osoby, które delikatnie mówiąc nie przepadają za Winnie.
Druga część poradnika jest bardziej magiczna, w Akademii przewijają się takie postacie jak krasnoludki czy czarownice, więc kto lubi czary i chce sobie przypomnieć jak to było być beztroskim dzieckiem to na pewno książka go pochłonie.
Dodatkowo, co przyciągnie młodszych do przeczytania książki to piękne ilustracje.
Napiszę tylko tyle: przenieś się w magiczny świat i przeczytaj Poradnik dla smoków. Co zrobić by twój człowiek zmądrzał.

Wydawać by się mogło, że po tym, jak Winnie i smoczyca panna Drake uratowały San Francisco przed ożywionymi rysunkami, nastanie wreszcie koniec niebezpiecznych przygód. Jednak jak się okazuje, to dopiero początek innych kłopotów. Winnie zaczyna uczęszczać do Akademii Spriggs - niezwykłej szkoły dla magicznych i niemagicznych dziewczynek. Poznaje tam nowe koleżanki, ale też i wrogą Nanette, która zrobiłaby wszystko, byleby tylko ją upokorzyć. W dodatku wygląda na to, że dziadek Winnie knuje plan porwania wnuczki...

To już druga część historii o pannie Drake i jej pupilce, bo smoczyca tak właśnie określa swoją ludzką przyjaciółkę Winnie. Więź, jaka wytworzyła się pomiędzy tymi dwiema postaciami jest wyjątkowa. Obie ufają sobie nawzajem i wiedzą, że mogą na siebie liczyć. Panna Drake ponadto opowiada Winnie o rożnych niesamowitych doświadczeniach oraz zabiera ją na latanie na swoim grzbiecie, przy okazji odwiedzając zaczarowane miejsca. Kto nie chciałby mieć takiego smoka?

Winnie jest zafascynowana magią, którą odkrywa w nowej szkole. Sama jest jednak tylko człowiekiem i nie posiada żadnych nadzwyczajnych umiejętności, ale może właśnie to w jakiś sposób czyni ją wyjątkową? Zresztą, jak dziewczynka dowiaduje się od nauczycielki, każda ludzka istota ma w sobie odrobinę magii. Wystarczy tylko ją odkryć.

O ile w pierwszy tomie świat czarów mieliśmy tylko z grubsza zarysowany, o tyle w tym bardziej w niego wkraczamy i poznajemy magiczne istoty. W Akademii Spriggs kształci się bardzo dużo wyjątkowych dzieci, na przykład krasnoludków czy też czarodziejek. Kadra nauczycielska zresztą też nie jest przeciętna, a jednym z nauczycieli jest tam nawet słynny Izaac Newton, który, jak się okazuje, wcale nie zmarł i ma się nadzwyczajnie dobrze.

Opowieść napisano z dwóch perspektyw: Winnie i panny Drake. Fabuła specjalnie zaskakująca nie jest, ale na pewno dostarcza sporo zabawy, a w pewnym momencie odrobiny wzruszenia. Po raz kolejny główni bohaterowie udowadniają, że razem stanowią nieprześcigniony duet. Ponadto wątek magicznych nadaje opowieści niepowtarzalny klimat.

Drugi tom "Poradnika dla smoków" okazał się nie gorszy od pierwszego i bardzo mi się spodobał. Ten cykl polecam przede wszystkim młodszym czytelnikom, którzy uwielbiają czytać o magicznych Myślę, że im ta historia najbardziej przypadnie do gustu.

Jestem pewna, że każdy w młodości marzył o posiadaniu jakiegoś zaczarowanego zwierzęta. Dla niektórych była to może mała wróżka, która będzie spełniała nasze najśmielsze życzenia, może ktoś zażyczył sobie domowego skrzata, żeby mu usługiwał. Założę się jednak, że większość z nas marzyła o własnym smoku. "Poradnik dla smoków" jest jednak tego zupełnym przeciwieństwem - to smok ma własnego... człowieka. W pierwszej części poznaliśmy Winnie, która razem z Panną Drake próbowała zagonić małe potwory (no dobra, niektóre nie takie małe) z powrotem do szkicownika. Czym zaskoczyli nas autorzy w tomie drugim?

Winnie nie mogła już dłużej chować się w norze swojej smoczycy, bez różnicy jak bardzo luksusowej. Razem (plus mama) decydują, że dziewczynka powinna udać się do szkoły. Jednak co by to była za frajda, jakby to była normalna szkoła - Winnie zaczyna uczęszczać do akademii magii, w której, mimo że nie jest istotą magiczną, uczy się paru zaklęć i poznaje magiczne istoty. Jednak to nie sprawia, że wszystkie jej problemy znikają. Dziadek nadal próbuje przejąć nad nią opiekę, ale mała Winnie nie ma zamiaru dawać sobą pomiatać i w końcu bierze sprawę w swoje malutkie ręce.

Jak szczerze, z ręką na sercu, po prostu nie lubię czytać książek dla dzieci, to tak seria Yep i Ryder to dla mnie w tym gatunku wybawienie. Pierwsza część podobała mi się, bez szału, autorzy nie pokazali wszystkich swoich możliwości w tych bodajże dwustu stronach. Tutaj mieli więcej pola do popisu i wykorzystali to w stu procentach. Nie jest tego ani za dużo, ani za mało, styl pisania odpowiedni dla osób, dla których ta literatura została przeznaczona. Bardzo podobała mi się wartkość akcji, bo nie wlecze się, ale też nie pędzi na łeb na szyję.

Tutaj już nawet nie powiem, że tę serię powinniście polecić swojemu młodszemu rodzeństwu czy kuzynostwu, bo to raczej oczywiste. W tym akapicie chciałabym zachęcić was, żebyście też przysiedli dosłownie na jeden wieczór i również poznali tę historię o smoku i jej podopiecznej. Wiem, że pewnie jeśli sięgacie po tego typu literaturę, jest to książka z waszego dzieciństwa i ją sobie przypominacie. Gwarantuję wam jednak, że zaczęcia "Poradnika dla smoków" nie pożałujecie, a tylko spędzicie miło czas.

Siedem miesięcy temu miałam niewątpliwą przyjemność przeczytać i zrecenzować książkę o intrygującym tytule Poradnik dla smoków. Żywienie i wychowanie ludzi. Poradnik dla smoków okazał się wspaniałą rozrywką nie tylko dla dzieci. Teraz w moje ręce trafił drugi dom cyklu małżeńskiego duetu.
Dzięki pannie Drake jej ukochana pupilka Winnie idzie do Akademii Spriggs, niezwykłej szkoły dla naturalnych i … magicznych. Winnie jest szczególnie podekscytowana perspektywą lekcji czarów oraz zajęciami z przyrody z sir Izaakiem Newtonem. Nawiązuje nowe przyjaźnie, ale nie wszyscy stoją po jej stronie – przeciwnicy okazują się dużo groźniejsi niż Nessie, potwór z Loch Ness.
Druga część o bardzo intrygującej parze bohaterów, zrzędliwym smoku pannie Drake i jej pupilce (choć ta kwestia nie jest do końca jasna, bo i smoczyca i dziewczynka widzą w drugiej swoją pupilkę),błyskotliwej, pewnej siebie Winnie.

Jak na dobrego opiekuna przystało panna Drake przykłada swoją łapę do tego, aby Winnie zaczęła pobierać stosowne dla niej wykształcenie. W szkole, jak to w szkole, Winnie zawiera nowe znajomości, czeka ją wiele niespodzianek, ale i nowe niebezpieczeństwa. Kochana panna Drake ma baczne oko na swoją ulubioną pupilkę. Nie da skrzywdzić swojego człowieka, więc rozciąga nad nią opiekę.
Obcowanie ze smokiem to niezmierna frajda, ale i największe kłopoty, jakie można sobie wyobrazić, szczególnie jeśli ma się do czynienia z tak gderliwą gadziną jak panna Drake. Należała do naszej rodziny już od pięciu pokoleń i jak dotąd udawało nam się powstrzymać ja od odgryzienia komuś głowy – przynajmniej tak nam się wydaje.
Poradnik dla smoków. Co zrobić, by twój człowiek zmądrzał to lekko i z humorem napisana powieść dla dzieci w przedziale wiekowym od 8 do 12 lat, ale uważam, że w tym przypadku powinno się ten przedział rozszerzyć do 108. Każdy, bez względu na wiek, płeć i kolor skóry będzie się świetnie bawił poznając perypetie tej niesłychanie dziwnej pary. Ja spędziłam z tą książką bardzo przyjemnie czas, a pragnę przypomnieć, że dzieckiem nie jestem.

Tak jak w pierwszej części, tak i tym razem ilustracje do książki wykonała Mary GrandPré autorka innych rysunków, które znają chyba wszyscy czytelnicy a znajdujących się w książkach z serii o Harrym Potterze.
Stanowczo jestem zdania, że przy pupilach nie powinno się przesadzać – żadnych słodkich przebieranek, „ochów” i „achów” nad sztuczkami i w żadnym razie kagańców dla moich podopiecznych. Z drugiej strony Winnie wystawiała świadectwo mnie.
Ta część Poradnika dla smoków rozrosła się w porównaniu ze swoją poprzedniczką, ale mimo większej liczby stron czyta się bardzo szybko i płynnie, a jest to zdecydowanie zasługą dużej czcionki i wciągającej fabuły. Autorzy oddali głos naprzemiennie głównym bohaterkom: pannie Drake i Winnie, dzięki temu mamy pełny wgląd w to, co się dzieje, a dzieje się naprawdę wiele.

Książka stanowi doskonałą formę zabawy, rozrywki i przygody, którą dziecko może przeżyć samo, ale również razem ze swoim starszym rodzeństwem lub rodzicami. Uważam, że Poradnik dla smoków nada się świetnie na początek swojej wędrówki po fantastycznych i magicznych krainach. Polecam.

1961

Wychowywanie pupila nie jest proste, dlatego czasem należy zwrócić się do profesjonalistów. Panna Drake wysyła Winnie do szkoły, będącej tylko pozornie zwykłą placówką edukacyjną. Bo za murami szkoły uczniowie uczą się magicznych sztuczek, a w czasie nauki angielskiego znajdzie się czas na podniebne latanie.

To nie koniec przygód. Winnie wprawdzie musi się oswoić z nową szkołą, przy okazji zaprzyjaźniając się ze spotkanymi dziewczynami, ale i czeka przed nią trudna przeprawa z zazdrosną i wredną czarodziejką. A panna Drake, w najwyższej tajemnicy przed swoją podopieczną i jej troskliwą mamą, próbuje ochronić je przed dziadkiem Winnie, który najwyraźniej nie cofnie się przed niczym, by odebrać swojej córce wnuczkę.

„Poradnik dla smoków. Co zrobić, by twój człowiek zmądrzał” to naszpikowana przygodami kontynuacja wydanej w zeszłym roku książki Laurence’a Yep’a i Joanne Ryder. Tak jak jedynka skupiała się na kształtowaniu relacji, nawiązywaniu więzi i godzeniu się ze stratą, tak dwójka to przede wszystkim przygody.

A zatem mali czytelnicy będą mogą poznać, jakie to atrakcje czekają w szkole – jak przekonuje małżeństwo pisarzy, lekcje nie muszą być nudne i ciągle zaskakują – bo dlaczego ktoś miałby nie chcieć iść do szkoły, skoro na miejscu będą mieli okazję spotkać Nessie, nauczyć się latać czy poznawać magiczne sztuczki. To mądre posunięcie ze strony autorów, bo po co straszyć dzieci jakąś groźną szkołą, zanim same będą mieć szanse ją poznać. A tak oswajają placówkę i sprawiają, że miejsce to nie jawi się w czarnych barwach.

Ale że sama książka nosi tytuł „Poradnika dla smoków…”, to i nie mogło zabraknąć miejsca dla panny Drake. Ta, mimo że nie ma już na głowie Winnie przez całą dobę, nie przestaje interesować się losem swojego pupila i aktywnie uczestniczy w jego wychowaniu [i w towarzyszeniu we wspólnych przygodach]. I autorzy, słusznie dają smoczycy własne przygody, nie zapominając jednak o głównym celu książki – edukowaniu najmłodszych. Tym razem najważniejszym przekazem jest waga empatii i życzliwości względem drugiego człowieka. A ta nauka podana jest, tak jak poprzednio, w pełen zrozumienia sposób, unikając banału.

„Poradnik dla smoków. Co zrobić, by twój człowiek zmądrzał” to mądra pozycja, będąca solidną i pełną rozrywki książką dla najmłodszych. Autorzy równoważą naukę z zabawą, używając pełni swojej wyobraźni, by zapewnić dobrą historię czytelnikom. To baśniowa opowieść, pełna magii, niepozbawiona ciepła i humoru.

Opinia także na: http://recenzjeksiazek.natemat.pl/212939,poradnik-dla-smokow-co-zrobic-by-twoj-czlowiek-zmadrzal

To nie koniec przygód. Winnie wprawdzie musi się oswoić z nową...

• Egzemplarz recenzencki
  • Od wydawnictw
  • 2017 rok
  • Wymienię
  • Świat Książki
  • Moje! Nie oddam za żadne skarby <3

Dodaj cytat z książki Poradnik dla smoków. Co zrobić, by twój człowiek zmądrzał