Ballada o przestępcach

Czwarta Strona
2016-08-31
2016-08-31
Anglia średniowiecze

W labiryncie londyńskich zaułków

Porywająca fabuła, świetne prowadzenie narracji, ale czegoś jednak zabrakło. Książka ma potencjał, który niestety nie został w pełni rozwinięty. Zakończenie budzi najwięcej moich wątpliwości, nie do końca wiem jaki zamysł miał tutaj autor.

Mimo wszystko polecam!

Mimo wszystko polecam!

Książka opowiada historię dwóch braci - Williama i Gilberta, którzy wraz ze swoją rodziną jako wędrowna trupa zmierzają do Londynu, by tam występować i zarabiać na życie. Podczas drogi zostają napadnięci przez łotrów, którzy już wcześniej obserwowali dzieci i to one było ich celem. Niestety z tego starcia cało wychodzi jedynie dwójka chłopców - ich rodzice, siostra i wujek zostają zamordowaniu na ich oczach. Bracia zastraszeni zostają uprowadzeni przez rzezimieszków, by dołączyć do gildii - stowarzyszenia "rządzącego" przestępczym światem. W chłopcach zostaje dostrzeżony talent i predyspozycje do pięcia się wyżej na szczeblach kariery w tym świecie, więc rozpoczynają szkolenia. Z pozoru nierozłączni, szybko zapominają o sobie, gdy przestępcy decydują się ich rozdzielić. Nadchodzi czas by podeszli do egzaminu, a ich umiejętności zostały sprawdzone - czy będą godni, by stanąć na równi z innymi w szeregach gildii?

Książka niezwykle przyjemna, łatwo i szybko mi się ją czytało. Bardzo mało jak dla mnie młodszego brata w tej książce - pojawia się sporadycznie od czasu rozdzielenia. Mam wrażenie, że do pewnego momentu wszystko było w miarę przemyślane, później jednak akcja ciągle szła bardzo szybko do przodu. Autor mam wrażenie nie przemyślał jak pod koniec historii. Około 5 lat z życia każdego z bohaterów nie wiadomo co się z nimi działo. Ot taki sobie przeskok :)
Bardzo bogate miejscami opisy co jest zdecydowanym plusem choć w niektórych momentach są to tylko wyliczanki: na stole stało to, to, to i to, a pod ścianą stało tamto, to i jeszcze tamto.
Brakło mi jeszcze jakiś innych gildii w tej książce, dało by to jakiś rodzaj rywalizacji pomiędzy łotrami.
Ogólnie książka warta polecenia miło spędzony czas :)

No wiec tak... Dalabym 10, bo potencjal tej historii byl ogromny. Opisy przyrody zadziwiajace i tak szczegolowe, ze czulam sie zmarznieta od brniecia w sniegu i wychlastana wiatrem, panujacej w tym czasie w Anglii, zimy. Natomiast cala akcja zostala tak splycona, splaszczona i opisana w, mam wrazenie, pospiechu i na kolanie, ze nie nadazalam momentami za zwrotami akcji. Panie Autor- ja rozumiem, ze w glowie i wyobrazni jak w filmie, akcja pedzi, ale w ksiazce trzeba to troche bardziej, no, rozkrecic. Nie zdazylam oswoic sie z jedna sytuacja, a tu bam! Jestem w srodku nastepnej akcji. Ta historia moglaby byc rozpisana nawet na kilka tomow, ale chyba samemu autorowi zabraklo na to cierpliwosci. A szkoda, bo moglby yo byc hicior.

Książka nie jest zła. Idealna na niedzielne popołudnie do kawy. Pierwszą połowę czyta się bardzo przyjemnie. Z zainteresowaniem chciałam poznać losy braci. Jednak im bliżej końca czułam mały niedosyt. Zakończenie na minus. Zdecydowanie za mało Gilberta. Autor mogłby trochę więcej poświęcić na relacje między braćmi, gdyż na początku dowiadujemy się, że chłopcy są bardzo zżyci ze sobą. William zapewnia brata, że nigdy go nie zostawi, a w rezultacie bardzo szybko zapomino o Gilbercie.

Dałabym więcej, ale końcówka nie przypadła mi do gustu. 90% realistycznie i nagle omamy? Ale jeśli to omamy stłuczonego mózgu, to skąd Agnes znała imię Eliasa?

Do książki Marcina Hybla, podchodziłem raczej ostrożnie. Z różnych przyczyn. Generalnie, jak kot do jeża zbliżałem się przez dłuższy czas. Wreszcie zasiadłem i wziąłem się do lektury. Wstęp przyprawił mnie o przyspieszone łysienie i gdyby nie zasada, że zaczętą książkę muszę skończyć, to pewnie bym się poddał. Po pierwsze słowo "oblicze", które to nachalnie jakoś z tekstu lazło w ślepia. Po drugie, język rodem z podręcznika mistrza gry w RPG (jak przypuszczam faktycznie, częste granie odcisnęło piętno na autorze). Ale... nie poddałem się! I bardzo dobrze.
Nie wiem, co było powodem, ale po pierwszych dwóch czy trzech stronach, wszystko wskakuje na swoje miejsce i "Balladę..." czyta się bardzo dobrze. Nadal co prawda, język stylizowany jest na archaiczny i o ile w dialogach, jest to zabieg wręcz niezbędny, to nie wiem na ile potrzebny w opisach miejsc na przykład.
W książce dużo się dzieje, opisy zdarzeń dobrze opracowane, przemyślane. Choć żeby za słodko nie było, scena walki w śniegu między głównymi bohaterami, powodowała, że do niektórych akapitów musiałem wracać, bo na bieżąco moja wyobraźnia nie nadążała.
Bohaterowie, wyraziści, acz brakowało mi nieco głębszego osadzenia ich w rzeczywistości. Niby coś tam o każdym skrobnięte, ale jak dla mnie - mało. Acz może gdyby było inaczej, to straciłaby na tym klarowność książki, więc nie traktuję tego jako zarzutu.
Duży plus, za odrobienie lekcji z topografii średniowiecznego Londynu. Oraz lekcji historii.
Generalnie książka naprawdę niezła, dobrze i szybko się czyta.

Książka taka sobie, szczerze mówiąc spodziewałam się czegoś innego, troszkę się zawiodłam chociaż nie mogę powiedzieć że książka mnie nie wciągnęła. Najbardziej byłam pod wrażeniem postaci opętanego Gila szukającego zemsty. Książka dość mocno kłóci się z prawdą pod względem historii. Jedyne czego nie rozumiem to zakończenie, bardzo pogmatwane, w końcu nie wiem oni dotarli do tego portu czy ciągle byli w górach i im się to przyśniło? Nie rozumiem.

Okładka
super

skąd
biblioteka

fabuła
Średniowiecze Anglia,są przestępcy

Moja opinia

Myślałem,że to będzie hit nad hitami.
A tu,taki sobie średniaczek.Brakowało mi,tu wiele.
Gdzie opisy ( mało ) Londynu.
Może było,ale za mało.
O wiele za mało.
Brakowało mi opisu życia w średniowieczu,
Sami łotry to za mało.Nie potrzebnie tyle wstawek miłosnych.
Ogólnie przeciętna powieść.

Okładka
super

skąd
biblioteka

fabuła
Średniowiecze Anglia,są przestępcy

Moja opinia

Myślałem,że to będzie hit nad hitami.
A tu,taki sobie średniaczek.Brakowało mi,tu wiele.
Gdzie opisy ( mało ) Londynu.
Może było,ale za mało.
O wiele za mało.
Brakowało mi opisu życia w średniowieczu,
Sami łotry to za mało.Nie potrzebnie tyle wstawek miłosnych.
Ogólnie przeciętna...

Wyobraź sobie książkę, której bohaterami są dwaj młodzi chłopcy – ośmioletni Gilbert i dwunastoletni William – oraz ich rodzice oraz bliscy. Cała ta grupka żyje w średniowiecznej Anglii i trudni się ulicznymi sztuczkami. Wobec braku kina, gier komputerowych czy tanich książek fikanie kozłów, łamanie podków czy spacerowanie na linie cieszy się sporym zainteresowaniem gawiedzi. No i pozwala zarobić dostatecznie dużo, by móc coś zjeść i wypić. No i przenieść się czasami do innego miasta i zacząć od początku.

Ktoś powie – bajka dla dzieci. Uroczy, choć być może nie przesłodzony obraz życia w dawnych czasach. Nic bardziej mylnego. Bardzo szybko towarzyszący rodzinie sędziwy kupiec wciąga ich w pułapkę. Dorośli zostają brutalnie zamordowani, dzieci trafiają do przestępczych gildii z przedmieść Londynu. Gilbert szkolony jest na mordercę. Jego nauczyciel, zakonnik, codziennie pastwi się nad nim, by przyzwyczaić go do bólu. Z kolei William uczy się złodziejskiego fachu.

Recenzja na szybko:

Porywająca przygodowa powieść historyczna osadzona w średniowiecznej Anglii.

Średniowieczna Anglia i dwóch chłopców, którzy będą musieli stoczyć walkę o przeżycie.
W drodze do Londynu wędrowna trupa zostaje napadnięta przez szajkę bezwzględnych łotrów. Dochodzi do masakry, z której uchodzi z życiem dwóch chłopców: ośmioletni Gilbert i dwunastoletni William. Bandyci zabierają dzieci do podlondyńskiej mieściny, gdzie chłopcy przechodzą szkolenie żebracze, poznają czym jest gniew i cierpienie.
Wkrótce bracia zostają rozdzieleni. Gilbert jest szkolony na mordercę, William zaś uczy się złodziejskiej sztuki. Na ich drodze czai się wiele niebezpieczeństw, a poczucie spokoju jest tylko złudzeniem…
Pełna zwrotów akcji opowieść o walce i miłości w bezwzględnym świecie łotrzykowskich porachunków.

Książke oceniam na 4

Porywająca przygodowa powieść historyczna osadzona w średniowiecznej Anglii.

• Egzemplarz recenzencki
  • 2016