Odkurzacz czarownicy

2016-11-08
2017-06-15
9788380620216
Maciej Szymański
Maciej Szymański opowieści piraci czarodzieje oszuści

Pratchett – chlubne początki

Kolejny zbiór opowiadań od twórcy Świata Dysku. Znaleźć tu możemy chociażby opowiadanie, które zainspirowało autora do stworzenia kontynuacji o Nomach, lub takie o czarownicy, która lata na odkurzaczu. Wśród wielu opowiadań każdy znajdzie coś dla siebie :)

Przy całej mojej sympatii do Pratchetta - nie. Nie urzekła mnie ta książka niczym, ani fabułą, ani humorem, ani bohaterami. Coś tam może się i kryje, może dzieciakom się podoba (absolutnie nie jestem targetem tej książki),ale naprawdę dobre książki dla dzieci czyta się dobrze i za dorosłego. I to nie jest ta książka

Na półkach: , , , , , ,

Terry'ego Pratchett'a uwielbiam - ten jego specyficzny humor, wnikliwe spojrzenie na otaczający nas świat, lekkie przedstawienie ważkich problemów, zdystansowanie.
Odkurzacz czarownicy, mimo iż przewidziany jest dla młodego czytelnika, zawiera oczywiste prawdy, a przedstawienie świata z lekkim przymrużeniem oka powoduje, że i dorośli czytelnicy z chęcią zasiądą do tej lektury. Jak zwykle wspaniała lektura w formie krótkich opowiadań. Dodatkowy plus za zabawę czcionką. Świetna pozycja!

Drugi, po "Smokach na Zamku Ukruszon" zbiór opowiadań Terrego Pratchetta jaki trafił w moje ręce.
Nadal są to odpowiadania skierowane do najmłodszych czytelników, i nie ukrywam: dostawszy "Odkurzacz Czarownicy" w prezencie świątecznym dokładnie tak się cieszyłam - jak dziecko :)
Pisane lata temu ręką spod której jakiś czas później wyszedł przegenialny Świat Dysku, opowiadania są całkiem inne gatunkowo, niż we wspomnianych wcześniej "Smokach", przeważa tutaj kryminał, zagadki i tajemnice.
Na mnie jednak największe wrażenie zrobiło opowiadanie zatytułowane: "Pomniki z parku w Blackbury" - Pratchett pisze tutaj wprost o śmierci i samotności, o śmierci w samotności; oczywiście robi to w swoim unikalnym stylu, więc w młodym czytelniku wzbudzi ono pewnie inne uczucia niż w ciut bardziej doświadczonym...
Kolejny raz polecam czytać: dzieciom, z dziećmi i bez dzieci :)

Książka Odkurzacz Czarownicy jest jednocześnie pierwszym opowiadaniem oraz tytułem dla zbioru opowiadań z początków twórczości Terry'ego Prachetta. Czytelnik tej pozycji, zyskuje możliwość zapoznania się z pisarskimi początkami tego angielskiego pisarza, które to w pierwotnej wersji były publikowane w gazecie. Sam autor podkreśla we wstępie, że dokonał w opowiadaniach pewnych modyfikacji.

Osobiście uważam, że każda historia jest warta przeczytania, a samą książkę czyta się bardzo szybko.

7/10 - dobra. Zbiór kilkunastu wczesnych opowiadań Terry'ego Pratchetta, napisanych raczej dla młodszego czytelnika, ale z charakterystycznymi dla autora humorem, swadą i przymrużeniem oka. Nowoczesna czarownica latająca na odkurzaczu? Najszybsza pałka (policyjna) Dzikiego Zachodu? Zbuntowane przeciw obdarciu z tożsamości i wyzyskowi roju mrówka i pszczoła? Podróżująca w czasie telewizja? Jakie to miłe spotkanie z niewinną jeszcze wyobraźnią autora, który w późniejszych latach wymyśli pigułki z suszonej żaby oraz krasnoludzkie rogaliki zaczepno-obronne! A historie z tego zbioru zdecydowanie warto przetestować na własnym potomstwie jak nabierze nieco wieku i ogłady.

Lepsza niż "Smoki na zamku Ukruszon", ma więcej smaczków, które podpasują też dorosłym. A myślę, że i dzieciom opowiadania mogą się spodobać - wypróbuję za jakieś 3 lata na córce, bo na razie za mała ;)
Więcej:

Więcej:

„Odkurzacz czarownicy” to książka fantasy Terry'ego Pratchetta przeznaczona dla nieco młodszych czytelników. Pozycja wypełniona magią i trafnym humorem sprawia, że lektura to prawdziwa przyjemność. Książka powinna przypaść do gustu miłośnikom twórczości autora, jak również osobom, które lubią pozycje nieco lżejsze, napisane z dystansem i dużą dozą dowcipu. Jest to kolejny zbiór opowiadań po „Smokach na zamku Ukruszon”, który trafił w moje ręce. Są to jedne z pierwszych tekstów autora, które tak jak opowieści ze „Świata Dysku” potrafią wciągnąć czytelnika od pierwszej do ostatniej strony.

Poznamy Ronalda Swimble'a, który jest wykwalifikowanym iluzjonistą, starającym się zarobić trochę grosza. Pewnego dnia dostaje zlecenie odstawienia przedstawienia na przyjęciu urodzinowym, które przyjmuje z największą ochotą. Wszystko z pozoru wygląda zwyczajnie i Ron przygotowuje się do występu jak zwykle. Jednak tym razem coś idzie nie tak i zamiast zwykłej iluzji Ronald Swimble dokonuje prawdziwej, najprawdziwszej magii. Zaraz, zaraz, to magia istnieje naprawdę? Zaskoczony mężczyzna jest przestraszony nie na żarty, a publiczność jest wręcz zachwycona przedstawieniem iluzjonisty. Swimble postanawia wyjaśnić zagadkę swojej niecodziennej mocy i dowiedzieć się, w jaki to sposób udało mu się kontrolować magiczne moce.

Terry Pratchett posiadał prawdziwy talent opisywania magicznych historii, które niosą za sobą ponadczasowe przesłanie. Dlatego jego książki są tak chętnie czytane przez czytelników w różnym wieku. Książka jest lekka i przyjemna zawierająca wiele magicznych stworzeń i przedmiotów, które wciągają do lektury. Język jest lekki i barwny, okraszony zabawnym humorem, który potrafi miejscami rozbawić niemal do łez. Przeczytamy o wojnie czarodziejów, wojnie lodowej czy mrówce, która została nazwana 4179003. Jest to pozycja wręcz idealna dla miłośników twórczości pisarza i dla najmłodszych czytelników, którzy może właśnie dzięki tej książce zapałają prawdziwą pasją do twórczości Terry'ego Pratchetta.

Bajki potrafią być nie tylko dla dzieci i doskonale pokazuje to niniejsza książka. Pod płaszczykiem prostych i zabawnych historyjek kryje się mądrość, którą potrafił zawrzeć tylko sam autor. Historyjki z morałem potrafią nie raz dać do myślenia i pokazują, co jest w życiu najważniejsze. Czas spędzony z książką można zaliczyć do jak najbardziej udanego. Salwy śmiechu podczas czytania gwarantowane. Twarda okładka i staranne wydanie również zasługują na plus, co sprawia, że książka jest jak najbardziej godna uwagi. Serdecznie polecam.

Uroczy przerywnik w szarej codzienności. Kilka opowiadań jest perełkami, kilka mnie znudziło. Ale mimo wszystko chylę czoła przed wyobraźnią Pratchetta :) Lubię czasem przeczytać coś przewidzianego dla młodszych czytelników.

Przezabawna i przyjemna :'D

Przezabawna i przyjemna :'D

• Dziecięce
  • Literatura angielska

Dodaj cytat z książki Odkurzacz czarownicy