Odkurzacz czarownicy

Wydawnictwo: Rebis
The Witch’s Vacuum Cleaner
9788380620216
Ag2S

Książka dla dzieci małych i dużych, od lat 6 do 106! Kolejny, po Smokach na zamku Ukruszon, zbiór wczesnych opowiadań Terry’ego Pratchetta, pełnych oszustów, czarodziejów, piratów i wielu innych zabawnych postaci. „Czy wierzycie w magię? Wyobrażacie sobie, jak mogłaby wyglądać wojna między czarodziejami? A ekscytująca podróż sterowcem? Albo łodzią podwodną? A może chcielibyście wiedzieć, kto...

Książka dla dzieci małych i dużych, od lat 6 do 106!

„Czy wierzycie w magię? Wyobrażacie sobie, jak mogłaby wyglądać wojna między czarodziejami? A ekscytująca podróż sterowcem? Albo łodzią podwodną? A może chcielibyście wiedzieć, kto był «najszybszą pałką policyjną» na Dzikim Zachodzie? Jeśli tak, to niniejsze opowiadania są właśnie dla was. Poza tym, o czym właśnie wspomniałem, znajdziecie w nich i czarownicę latającą na odkurzaczu, i mówiące, ruchome pomniki, i zbuntowaną mrówkę!”
ze wstępu Terry’ego Pratchetta

źródło opisu: https://www.rebis.com.pl/pl/book-odkurzacz-czarown...(?)

źródło okładki: https://www.rebis.com.pl/pl/book-odkurzacz-czarown...»

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 763

Pratchett – chlubne początki

„Odkurzacz czarownicy” to drugi po „Smokach na Zamku Ukruszon” zbiór wczesnych tekstów Terry’ego Pratchetta, prawdopodobnie najzabawniejszego autora literatury fantastycznej w dziejach. Te krótkie opowiadania, pierwotnie publikowane w lokalnej gazecie, dziś pozwalają nam podziwiać pierwsze przebłyski jego geniuszu i niezrównanego humoru.

Zbiór czternastu opowiadań zawiera teksty o bardzo różnorodnej tematyce: historie rodem z Dzikiego Zachodu w walijskim Llandanffwnfafegettupagogo (najwyraźniej Pratchett tworzył nazwy miejsc pozwalając kotu przechadzać się po klawiaturze) przeplatają się z opowieściami o wywrotowej mrówce, magiku, którego sztuczki ku jego konsternacji zmieniają się w prawdziwą magię czy o spotkaniach trolli, driadów i nimfów (sic!) w drodze do jądra ziemi. Ostatni tekst, „Rincemanle, gnom z Even Moor” jest wczesną wersją powieści „Nomów księga wyjścia”, pozwalającą podziwiać, jak z czasem Pratchett rozbudowywał swoje pomysły i udoskonalał swój warsztat pisarski.

Styl opowiadań jest siłą rzeczy o wiele prostszy niż styl późniejszych książek autora, choć i tu widać charakterystyczne dla niego przypisy i komentarze. Nie da się zaprzeczyć, że Pratchett o wiele lepiej wypadał w powieściach, a prezentowanym opowiadaniom daleko do jego najlepszych dzieł. Ale to mimo wszystko chlubne początki wielkiego pisarza i chociaż lekkie i proste, to niepozbawione uroku.

Wydawnictwo Rebis postarało się, żeby okładka pasowała graficznie do wydanych wcześniej „Smoków na Zamku Ukruszon”, dzięki czemu obie książki tworzą estetyczny komplet. Duża czcionka i zabawne ilustracje autorstwa Marka Bencha, umilą i urozmaicą lekturę zwłaszcza najmłodszym, którzy powinni być zachwyceni odwróceniem typowych w bajkach ról i humorem tryskającym z każdej opowieści. To przede wszystkim do nich skierowany jest „Odkurzacz czarownicy”, ale z pewnością ucieszy również każdego wiernego fana powieści Pratchetta.

Agnieszka Kruk

zolzowata_franca | 2016-12-04
Przeczytana: 02 grudnia 2016

Terry Pratchett to autor znany przede wszystkim z cyklu "Świat dysku", składającego się z 42 tomów, poruszających tematykę fantasy, religię, tolerancję, czy mechanizmy władzy.

"Odkurzacz czarownicy" to dla odmiany zbiór wczesnych opowiadań autora z dziedziny bajek. Bajek dla dzieci i dla dorosłych. Opowiadania przepełnione są magią, czarami i iluzją, zaś postaci w nich zawarte przekazują nam przestrogi oraz wartości, jakimi powinniśmy się w życiu kierować. Wszystko to podane w humorystycznej formie, co sprawia, że czas spędzony z Terry Pratchett'em wpływa na nas relaksacyjnie i rozluźniająco.

Książka pełna interesujących i zabawnych ilustracji, znakomicie obrazujących przebieg zdarzeń. Wydawnictwo Rebis zadbało o piękną oprawę i druk. Okładka twarda, a czcionka, jak na bajki przystało większych niż zwykle rozmiarów.

Terry Pratchett zwany współczesnym bajarzem wciąga nas bezgranicznie w swoje historie piórem malowane. Łodzie podwodne, Dziki Zachód w Wielkiej Brytanii, wojny...

Wkp | 2016-11-24

CZAROWNICA JUŻ NIE NA MIOTLE

Terry Pratchett znany jest przede wszystkim jako twórca kultowego i niezwykle obszernego cyklu o Świecie Dysku. Czasem zdarzało mu się napisać jakieś inne utwory fantastyczne, ale historie dla dzieci? Bajki niemalże? Dlaczego nie! Bajki to tylko inna odmiana fantastyki, napisana prościej i mogąca sobie na więcej pozwolić. Jak poradził sobie z nimi Pratchett? Całkiem przyzwoicie, chociaż wolę jego dojrzalsze prace.

Głównym bohaterem tytułowego tekstu jest Pan Ronald Swimble, znany jako wujek Ron, który dorabia jako iluzjonista. Urodziny to więc dla niego idealna okazja do zarobku, ale tym razem coś idzie nie tak. Zamiast iluzji na scenie pojawia się czysta magia, której Ron nie kontroluje, zamieniając przypadkowo najróżniejsze przedmioty w coś zupełnie innego. Ludziom się podoba, ale nie głównemu zainteresowanemu. Co się stało? Czemu tak się dzieje?

To tylko część z pytań. I zaledwie jedno z czternastu opowiadań dla młodszych czytelników zebranych w...

Fantasy-Bestiarium | 2016-12-14

„Odkurzacz czarownicy” to książka fantasy Terry'ego Pratchetta przeznaczona dla nieco młodszych czytelników. Pozycja wypełniona magią i trafnym humorem sprawia, że lektura to prawdziwa przyjemność. Książka powinna przypaść do gustu miłośnikom twórczości autora, jak również osobom, które lubią pozycje nieco lżejsze, napisane z dystansem i dużą dozą dowcipu. Jest to kolejny zbiór opowiadań po „Smokach na zamku Ukruszon”, który trafił w moje ręce. Są to jedne z pierwszych tekstów autora, które tak jak opowieści ze „Świata Dysku” potrafią wciągnąć czytelnika od pierwszej do ostatniej strony.

Poznamy Ronalda Swimble'a, który jest wykwalifikowanym iluzjonistą, starającym się zarobić trochę grosza. Pewnego dnia dostaje zlecenie odstawienia przedstawienia na przyjęciu urodzinowym, które przyjmuje z największą ochotą. Wszystko z pozoru wygląda zwyczajnie i Ron przygotowuje się do występu jak zwykle. Jednak tym razem coś idzie nie tak i zamiast zwykłej iluzji Ronald Swimble dokonuje...

Klaudia Lewandowska | 2016-12-13
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 13 grudnia 2016

Uroczy przerywnik w szarej codzienności. Kilka opowiadań jest perełkami, kilka mnie znudziło. Ale mimo wszystko chylę czoła przed wyobraźnią Pratchetta :) Lubię czasem przeczytać coś przewidzianego dla młodszych czytelników.

Via | 2017-02-02
Przeczytana: 09 stycznia 2017

Lepsza niż "Smoki na zamku Ukruszon", ma więcej smaczków, które podpasują też dorosłym. A myślę, że i dzieciom opowiadania mogą się spodobać - wypróbuję za jakieś 3 lata na córce, bo na razie za mała ;)
Więcej:

Intruder | 2018-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2018

7/10 - dobra. Zbiór kilkunastu wczesnych opowiadań Terry'ego Pratchetta, napisanych raczej dla młodszego czytelnika, ale z charakterystycznymi dla autora humorem, swadą i przymrużeniem oka. Nowoczesna czarownica latająca na odkurzaczu? Najszybsza pałka (policyjna) Dzikiego Zachodu? Zbuntowane przeciw obdarciu z tożsamości i wyzyskowi roju mrówka i pszczoła? Podróżująca w czasie telewizja? Jakie to miłe spotkanie z niewinną jeszcze wyobraźnią autora, który w późniejszych latach wymyśli pigułki z suszonej żaby oraz krasnoludzkie rogaliki zaczepno-obronne! A historie z tego zbioru zdecydowanie warto przetestować na własnym potomstwie jak nabierze nieco wieku i ogłady.

KsiążkoholiczkaMela | 2018-01-24

Przezabawna i przyjemna :'D