Zakręt rzeki

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
A Bend in the River
838845918X
Naipaul, Nobliści

Piękna i przejmująca opowieść o życiu młodego Hindusa, którego los rzucił do postkolonialnego państwa w Afryce Środkowej na skutek burzliwych przemian zachodzących w Trzecim Świecie po drugiej wojnie światowej.

źródło opisu: Opis autorski

fiNka | 2015-05-03
Przeczytana: 03 maja 2015

Bohaterem książki jest młody Hindus Salim, człowiek bez wyraźnego pomysłu na życie, nie potrafiący odnaleźć swojego miejsca na ziemi.
Jego rodzina od wielu pokoleń mieszka na afrykańskim wybrzeżu, ale on czuje, ze to nie jest jego miejsce i przy pierwszej nadarzającej sie okazji rusza w podróż, kupuje sklep w głębi ladu, w mieście przy zakręcie rzeki i tam osiada na lata.
Tam tez poszukuje swojej tożsamości pośród rdzennych Afrykanów, którzy rownież żyją zagubieni w postkoloniajnej rzeczywistości, rozdartej krwawymi konfliktami ze skorumpowanymi urzędnikami i nieudolna władza centralna.
"Zakręt rzeki" nie jest lektura łatwa, wymaga skupienia i uwagi, ale z pewnością warto po nią siegnąć.

bnch | 2014-06-15
Przeczytana: 15 lipca 2011

Wybitna książka o dekolonizacji na kontynencie afrykańskim. Unikalne jest to, że przedstawiona z perspektywy Hindusa, który w gruncie rzeczy jest beneficjentem kolonializmu w Afryce, ale sam pozostaje przecież członkiem ludności poddanej brytyjskiej kolonizacji. Na pewno nie jest to rzecz dla każdego. Natomiast jeśli kogoś interesuje transformacja, przejście od jednego świata do drugiego, to na pewno warto przeczytać. Dla mnie wybitna rzecz.

Trithemius | 2016-07-23
przemichal | 2016-04-25
pizdziec | 2016-03-08
Na półkach: Eng, Przeczytane
dawier | 2015-09-07
WeronikaMalek | 2015-06-09
Zuczkovska | 2015-02-10
Najważniejsze książki Baracka Obamy

W najbliższy czwartek, 19 stycznia Barack Obama przestanie być prezydentem Stanów Zjednoczonych – dzień później Donald Trump zostanie zaprzysiężony. Obama żegnając się ze stanowiskiem przygotował listę książek, które pomogły mu w ciągu tych ośmiu lat sprawowania urzędu.