Opowieść o Królu Pól

Wydawnictwo: Muza
Kenig fun di felder
837319195X

"Opowieść o Królu Pól" ukazała się w 1989 roku. Jest ostatnim utworem Singera, wydanym za jego życia. Stanowi zwieńczenie twórczości pisarza i jego swoisty testament. Ta mroczna baśń o człowieku poznającym bezwzględne prawa rządzące światem skupia w sobie wszystkie wątki znane z prozy jej autora. Jest to tyleż historia chwały i miłości, co zdrady, okrucieństwa, szaleństwa i śmierci. Bohater, choć przyjaźnie nastawiony do ludzi, doświadcza zła w najrozmaitszych wcieleniach: możemy w nim rozpoznać rysy wielu Singerowych postaci. Akcja "Opowieści..." rozgrywa się w przedhistorycznej, nie istniejącej, "bajecznej" Polsce. Dzięki temu zyskuje wymiar mitu, sytuuje się poza czasem, dotyczy natury ludzkiej w ogóle.

źródło opisu: Wydawnictwo MUZA, 2002

Wojciech Gołębiewski | 2014-12-18
Przeczytana: 17 grudnia 2014

Skleroza jednak boli. Ze zdziwieniem odkryłem, że dotychczas napisałem tylko jedną /”Śmierć Matuzalema”/ opinię nt książek mego kochanego Singera. Postanowiłem więc walnąć recenzyjkę jakiejś jego książki i pech mnie ścignął, bo jedyną dostępną w tutejszej bibliotece okazała się właśnie ta, której tytuł widnieje parę linijek wyżej. W czym problem ?
Po pierwsze odbiega od wszystkich dotychczasowych; po drugie - Singer /1902-1991/, noblista z 1978 roku, pisze ją w wieku 86 lat, gdy już może pozwolić sobie na ujawnienie swoich odczuć i myśli, bez jakichkolwiek ograniczeń. W efekcie otrymaliśmy WYBITNĄ opowieść o niepodważalnych wartościach humanistycznych, a z drugiej bezpardonową krytykę Polaków i szokująco prawdziwy obraz doktrynerów chrześcijaństwa uprawiających prozelityzm, wzniecających antysemityzm i nawołujących do pogromów.
W notatce redakcyjnej, jak i na ...

| 2014-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2014

Bezpośrednią inspiracją do sięgnięcia po „Opowieść…” była opinia p. Wojciecha. Zawarte w niej cytaty potraktowałam jako dobitne ilustracje wyraźnej tezy autora, mając jednak nadzieję na odnalezienie w utworze sygnalizowanych przez wydawcę bardziej uniwersalnych treści. Nie bez znaczenia były także czytane przeze mnie niedawno dwie powieści Singera o dylematach Żydów na uchodźstwie po II wojnie światowej, punkt ciężkości których stanowi kryzys żydowskiej tożsamości w kontekście wykorzenienia z tradycji religijnej, spowodowany ogólnym kryzysem wiary po doświadczeniu Holokaustu.

W „Opowieści o Królu Pól” również obecny jest dylemat Singera w kwestii Boga, który nie tylko zezwala na ogrom ludzkiego cierpienia, ale czasem sam staje się jego przyczyną.
Tekst jest gęsty od znaczeń. Miejsce akcji najbardziej sugeruje niby-Polskę na etapie organizacji plemiennej, ale los podbitego przez Polaków plemienia Leśników jest metaforą losu gatunku ludzkiego, i to zarówno w kontekście darwinizmu,...

Zaintrygowana | 2012-06-19

Zupelnie inna od większości książek Singera, chociaż wątek żydowski musiał się i w tej powieści pojawić. Legenda o domniemanych początkach państwa polskiego z prawdziwymi bohaterami z krwi i kości, których nie ograniczają zadne konwenanse. Warto przeczytać, chociażby dla porównania z innymi pozycjami autora.

Bosy | 2016-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2016

Nie przepadam za współczesną literaturą, ale nad tą książką muszę się zatrzymać. W nierealnych ramach niesamowicie wstrzelona realność obecnego świata. Odwieczne aspekty miłości, dobra i zła, śmierci, wspólnoty, gwałtów, wojen, wykorzystywania... Człowiek, każdy inny, wyznaczający sobie cel, nie zawsze zgodny z celami innych, nie zawsze prawy, ale przekonany o swojej prawości i dobroci.
Polecam

Alicja Fidowicz | 2010-08-10
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 09 sierpnia 2010

Wartościowa książka opisująca nie tylko konieczność wyboru między dobrem a złem, ale także mechanizmy spotkania kilku religii i światopoglądów. Polecam!

DeathAwaits | 2013-08-04

w chwili, w której ludzie nauczyli się uprawiać ziemię, zostali wygnani z Raju. zwrócenie się przeciwko własnej naturze, swoisty dysonans, psychiczne pęknięcie człowieka, stanowi grzech pierworodny plamiący całą ludzką rasę. nie można nie ulec rozwojowi, nawet jeśli ten jest tylko równią pochyłą skierowaną w stronę zagłady. jedyną wolnością i sensem ludzkiej egzystencji jest zatem śmierć, która wybawia od cierpienia, nade wszystko - cierpienia spowodowanego rozdarciem duszy człowieka.

MSMSMSMSMS | 2012-09-03

Powinno być lekturą w szkołach

Novvyczka | 2016-11-01
zdomukowalska | 2016-08-07