Rymy życia i śmierci

Tłumaczenie: Leszek Kwiatkowski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Mistrzowie Literatury". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Rebis
Rhyming Life And Death

Rymy życia i śmierci to fascynująca "opowieść o snuciu opowieści". Każdy, kto kiedykolwiek zastanawiał się, jak pisarz kreśli postaci, i chciał zgłębić tajniki jego pracy, będzie miał okazję przyjrzeć się warsztatowi pisarskiemu od podszewki. Rymy życia i śmierci bowiem to fascynująca "opowieść o snuciu opowieści". Oz, przedstawiając kilka godzin z życia anonimowego pisarza mieszkającego w...

Rymy życia i śmierci to fascynująca "opowieść o snuciu opowieści".

Oz, przedstawiając kilka godzin z życia anonimowego pisarza mieszkającego w Tel Awiwie, który przesiaduje w kawiarni, spotyka się z czytelnikami, spaceruje ulicami nocnego miasta, pozwala nam wniknąć w demiurgiczną wyobraźnię twórcy. Pisarz, obserwując i wyławiając z tłumu poszczególne osoby, nadaje im imiona i wymyśla biografie. Łącząc barwne szczegóły, splatając z pozoru oderwane od siebie wątki, tka gęstą materię życia w całej jego różnorodności.
Amos Oz, z charakterystyczną dla siebie wrażliwością i wnikliwą znajomością ludzkiej natury, pokazując nam proces powstawania fabuły, jednocześnie pozwala nam o tym zapomnieć i dać się porwać opowieści.

źródło opisu: Wydawnictwo Rebis, 2008

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/rebis/public/books/books.h...»

Wojciech Gołębiewski | 2014-04-20
Przeczytana: 19 kwietnia 2014

I ZNOWU AMOS OZ ZACHWYCA. Od wielu lat twierdzę, że Komitet Noblowski permanentnie wykazuje złą wolę wobec KUNDERY i OZA, dezawuując ich, przy jednoczesnej promocji miernot.

Kilka dni temu odczuwałem dyskomfort recenzując Vargasa Llosy protekcjonalne „Listy do młodego pisarza”, których przemądrzałość, w przedstawianiu warsztatu pracy pisarza, budziła we mnie najpierw protest, potem żenadę, aż po kpinę. Póżniej przypomniałem sobie Kunderę, który w „Księdze śmiechu i zapomnienia” pisał:

„....powieść jest wymysłem ludzkiej iluzji, że możemy zrozumieć drugiego człowieka.. Jedyne, co możemy zrobić, to zdać sprawozdanie ze swojego życia..”

A teraz OZ, który aprobując, zasadniczo, pogląd Kundery, proponuje nam WARSZTATY dla potencjalnych twórców literatury, które w praktyce przemieniają się w znakomitą zabawę. Świat otaczający autora w trakcie wieczorku autorskiego ...

Voudini | 2014-05-03

Dość niepostrzeżenie przesunął się Oz z pozycji tak cenionego przeze mnie przed laty pisarza na stanowisko jednego z wielu. Być może ja z upływem czasu bardzo się zmieniłem, a może właśnie twórczość Oza zmieniła się za mało. Obcując z nią, mam bowiem wrażenie, iż dostaję kolejne tomy tej samej powieści, a jej zalety kryją się powoli za ścianą monotonii. Choć bowiem nie sposób odmówić autorowi warsztatu czy znajomości duszy ludzkiej, obsesyjne wałkowanie tych samych tematów - przemijania, samotności, seksu i losów narodu żydowskiego - jest w stanie znużyć nawet wytrwałego czytelnika.
"Rymy życia i śmierci" usiłują przybrać maskę nowości jako swoisty wykład o procesie twórczym, ale to tylko kolejna wersja dobrze już znanej pieśni.

mm8371 | 2014-05-03
Przeczytana: 03 maja 2014

Głowa umie łączyć niebo z szyją
Niebo w szyję wpada poprzez głowę
Głowa często lubi być niczyją
I dlatego ciągle jest jak jest

Głowa mówi lubię kiedy mówię
Lubię głowić się i lubię lubić
Lubię łudzić się i łudzę ludzi
Że odcinam się by ich nie nudzić

Głowa...centralny punkt wszechświata...Autor pozwala zajrzeć nam do własnej.W jej wnętrzu,w natłoku myśli,uczuć i emocji odnajdujemy całkowicie zmyślone i całkowicie prawdziwe człowieczeństwo.Przypadkowo spotkani ludzie otrzymują nowe imiona,cechy charakteru,życiorysy...a potem wystarczy tylko połączyć ich ze sobą by powstała opowieść.Swobodnie można stawiać przed nimi kolejne problemy i wyzwania i obserwować jak szamocą się próbując jakoś je przezwyciężyć...Mało tego...niektórzy chcieliby by jeszcze zrozumieć..dlaczego? w jakim celu?...najbardziej bezczelni roją jeszcze o jakiejś miłości,akceptacji i czymś co pozwoliło by im wystawić choć czubek głowy,choć na sekundę ponad szarość i płaskość codzienności.
I jeszcze...niesamowita...

Michał | 2012-09-14
Przeczytana: 13 września 2012

Od jakiegoś czasu miałem chęć zapoznać się z książkami cenionego współczesnego pisarza, Amosa Oza. Dość długo nie miałem ku temu okazji, lecz w tym tygodniu zobaczyłem na półce księgarni jedną z jego powieści i zachęcony notką na tylnej części okładki, postanowiłem ją kupić. Tego typu impulsywne zakupy bywają ryzykowne i niestety, tym razem nie trafiłem na najlepszą powieść tego autora, jednak pieniądze nie okazały się całkiem stracone. „Rymy życia i śmierci” nie są zwyczajną, pospolitą opowiastką.

Książka utkana jest z myśli bezimiennego pisarza, który wybiera się na wieczór autorski poświęcony jego powieści. Spotykając kolejne osoby snuje o nich historie, wymyśla dla nich imiona, osobowość i całe środowisko, w których mogą żyć. Lepi osoby niczym figurki z gliny i umieszcza je w najdziwniejszych sytuacjach.

Tym, co wyróżnia „Rymy życia i śmierci” na tle innych książek, jest szeroko otwarte okno, przez które zobaczyć można sposób myślenia pisarza. Amos Oz wpuszcza nas do...

Majenka | 2013-09-13
Przeczytana: 25 sierpnia 2013

Pisarz-niczym stwórca bawi się tkaniem na żywo -"rysując na brudno" przed oczami czytelnika groteskowo, cynicznie, krytycznie poszczególne postaci jak i samego siebie--temu damy rubaszny głos, i wąsy Dalego, tamtemu zamaszyste gesty i łysinę, onej gęstorude włosy, zadarty nos i czarnego kota --- kreśli ludzi, którzy są odbiorcami jego twórczości na spotkaniu autorskim, patrząc na nich, ich twarze i przeróżne powierzchowności niczym jasnowidz odkrywa ich życia, rodzinne powiązania i obowiązki,problemy i myśli, które zaprzątają ich głowy.

macieklew | 2012-07-16
Przeczytana: 15 lipca 2012

Nie przepadam za tego typu literaturą. Na początku - kiedy Autor wymyślał napotkanym ludziom życiorysy i opisywał ich wymaginowane (przez siebie) losy - było całkiem zabawnie. Ale cała środkowa część książki (książeczki), poświęcona (niewiarygodnie wymyślonemu moim zdaniem) stusunkowi (a raczej aktowi) seksualnemu, znudziła mnie do tego stopnia, że nie mogłem już potem wczuć się w kolejne opowieści o spotkanych osobach.

haLina | 2015-09-26
Przeczytana: 25 września 2015

Kawałek znakomitej prozy, świetna lektura na jeden wieczór. Pod pozorem wspólnego spaceru z "autorem" poznajemy warsztat tworzenia historii. Wbrew pozorom opowieści nie są banalne, wciągają bez reszty i uwodzą.

Agula | 2016-07-21
Przeczytana: 14 sierpnia 2016