Szaleństwo Almayera

Seria: Arcydzieła Literatury Światowej
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Almayer's Folly

Inne wydania

Debiutancka powieść Conrada z 1895 roku. Historia białego człowieka, Kaspara Almayera, który żyjąc wśród Malajów, podąża za swym największym marzeniem zapewnieniem swojej córce, Ninie, mimo, iż ta jest niechętnie widzianą w towarzystwie pół-Malajką, statusu społecznego i majątku.

Kuba | 2011-03-08
Przeczytana: 08 marca 2011

Wspaniała opowieść o marzeniach, miłości, rodzinie, samotności a także o zderzeniu odmiennych cywilizacji. Powieść to debiut Conrada, napisana jeszcze w XIX wieku, a nie straciła nic na aktualności. Nie jest to łatwa i przyjemna lektura, jednak zdecydowanie warto się nad nią zatrzymać.

GabrielL Kamiński | 2011-07-27
Przeczytana: 16 września 1977

Jedna z najlepszych książek Conrada. Myślę, że teraz poziomem i głębią przemyśleń nieosiągalna dla wielu naszych rodzimych adeptów pióra

Olala | 2013-05-17
Przeczytana: 11 maja 2013

To moje drugie spotkanie z twórczością Jospeha Conrada i po zachwycającym "Jądrze ciemności" słabiej wypadające. Debiut literacki Conrada, daje znać dużo słabszym przekazem, niesie ze sobą zupełnie inne emocje niż wspomniane "Jądro..". Nie da się jednak tych książek zestawiać ze sobą w jakikolwiek sposób, ponieważ są to zupełnie inne nurty i inne tematy. Tytułowy Almayer to człowiek pochłoniety obsesją zapewnienia jak najlepszego życia swojej ukochanej córce, mieszkajacej wraz z nim na odleglej wyspie zamieszkanej przez Malajów. Córka, jednak ze względu na mieszankę krwi nie jest przez lokalną społeczność uważana za kogoś wyjątkowego. Jednak szaleństwo nie ogranicza się tylko do córki, ale także do przeniesienia typowej europejskiej klasy na tereny bedące ówczesnie koloniami holenderskimi. Budowa i wyposażenie domu Almayera w najnowsze elementy budownictwa europejskiego, stanowią żywe tło słyszanych w dżungli żartów i kpin. Ostatecznie niedokończony dom, stanowić będzie miejsce...

Dubenschmitz | 2014-04-23
Przeczytana: 21 kwietnia 2014

Bardzo dobra książka. Takich debiutów literackich można życzyć współczesnym gryzipiórkom. Niezwykły klimat wyspy Borneo. Książka w moim odczuciu mroczna i posępna, niezwykle wciągająca. Takich bohaterów z krwi i kości, jak Almayer, lubię szczególnie: owładniętych obsesją, targanych namiętnościami, prawdziwych. Czytajcie!

nellanna | 2012-01-22
Przeczytana: 17 stycznia 2012

Nikt już tak nie pisze! Szkoda, warto się zmierzyć z treścią, by podziwiać warsztat literacki autora.

monotema | 2010-06-23
Przeczytana: 25 lipca 2000

I znów na półce u mnie nie to wydanie, które czytałam. Tamto było częścią Dzieł, szara, płócienna oprawa. Książkę polecam, nie jest rozrywkowa, ale pamięta się ją długo.

Gwathgor | 2015-11-20
Przeczytana: 10 listopada 2015

Słabo jak na Conrada, ale czego oczekiwać od debiutu. Zastanawiam się tylko, czy przyciężki styl to zasługa autora, czy tłumaczki.

zmianowy | 2013-11-24

Wszystkie dzieła Josepha Conrada były już analizowane i opisywane na setki sposobów przez umysły o wiele większe niż mój, ciężko zatem jest się zmusić do skreślenia choćby kilku słów bez popadania przy tym w interpretacyjną śmieszność. Szczególnie, że Conrad jest pisarzem nietuzinkowym, stawiającym czytelnikowi wiele pytań, na które odpowiedzi mogą okazać się nieprzyjemne dla ducha i umysłu. Nie ukrywam, że dla mnie to jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy i każda jego powieść zasługuje na zainteresowanie.
Bardzo istotny jest fakt, że w tym przypadku mamy do czynienia z dziełem debiutanckim, w którym styl Conrada dopiero się kształtuje (szczególnie, że praca nad powieścią trwała długo i była przerywana). Nie da się zatem nie odczuć podczas lektury pewnego… zmęczenia, a precyzyjniej – wymęczenia. Zupełnie jakby w trakcie pisania autor wpadł na inny pomysł, lepszy, ale mimo wszystko postanowił najpierw skończyć to, co zaczął jako pierwsze w kolejności.
Tytułowego bohatera...

czytelnik | 2013-02-10

Wspaniała książka, moim zdaniem najlepsza powieść Conrada. Cudowna opowieść o miłości, nienawiści, samotności. Ciekawie ukazane zderzenie kultur. Wspaniała kreacja córki Almayera. Polecam

SamotnyTomasz86 | 2016-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zapłakałem. Serce mi pękło. W życiu, które było dla mnie pasmem depresji, osamotnienia i apatii ta książka wypruła ze mnie resztki emocji. Nagle zostało wylane na mnie wiadro zimnej wody. Na ostatnich stronach powieści utożsamiłem się z głównym bohaterem. Jakie moje życie jest puste, nic nie osiągnąłem i ta nieprzerwanie dokuczająca samotność...To było bezlitosne jak on stał na tej plaży i wyłapywał wzrokiem widok łódki, którą na zawsze odpływała Nina. Dlaczego Almayer zamknął się w tej nienawiści oraz goryczy i tak bardzo chciał zapomnieć o swojej córce... Wszystko przez kapitana Lingrada co odebrał Almayerowi i jego żonie ich córkę. Wyrwał nagle z ich rzeczywistości tę pociechę. Ta rozpacz na zawsze ich podzieliła i odebrała im szansę na szczęśliwe życie. Również utracone przez Ninę lata dzieciństwa pozostawiły są oderwaną od własnej tożsamości, podzieloną między dwie połówki. Tak samo ja byłem osamotniony w swoim... Matka mnie gnębiła i pozbawiła tego ciepła rodzinnego.
Postać...