Szaleństwo Almayera

Tłumaczenie: Tomasz Tesznar
Seria: Arcydzieła Literatury Światowej
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Almayer's Folly

Debiutancka powieść Conrada z 1895 roku. Historia białego człowieka, Kaspara Almayera, który żyjąc wśród Malajów, podąża za swym największym marzeniem zapewnieniem swojej córce, Ninie, mimo, iż ta jest niechętnie widzianą w towarzystwie pół-Malajką, statusu społecznego i majątku.

Kuba | 2011-03-08
Przeczytana: 08 marca 2011

Wspaniała opowieść o marzeniach, miłości, rodzinie, samotności a także o zderzeniu odmiennych cywilizacji. Powieść to debiut Conrada, napisana jeszcze w XIX wieku, a nie straciła nic na aktualności. Nie jest to łatwa i przyjemna lektura, jednak zdecydowanie warto się nad nią zatrzymać.

anezee | 2017-11-04
Przeczytana: 01 listopada 2017

"Szaleństwo Almayera" to przejmująca, uniwersalna opowieść o ludzkich namiętnościach, dążeniach i marzeniach.
Malaje sprzed stu lat, a konkretnie wyspa Borneo, choć rzetelnie, bo z własnego doświadczenia, sportretowane, to jednak stanowią tylko egzotyczny kostium. Polecam miłośnikom Szekspira.

GabrielL Kamiński | 2011-07-27
Przeczytana: 16 września 1977

Jedna z najlepszych książek Conrada. Myślę, że teraz poziomem i głębią przemyśleń nieosiągalna dla wielu naszych rodzimych adeptów pióra

Dubenschmitz | 2014-04-23
Przeczytana: 21 kwietnia 2014

Bardzo dobra książka. Takich debiutów literackich można życzyć współczesnym gryzipiórkom. Niezwykły klimat wyspy Borneo. Książka w moim odczuciu mroczna i posępna, niezwykle wciągająca. Takich bohaterów z krwi i kości, jak Almayer, lubię szczególnie: owładniętych obsesją, targanych namiętnościami, prawdziwych. Czytajcie!

Olala | 2013-05-17
Przeczytana: 11 maja 2013

To moje drugie spotkanie z twórczością Jospeha Conrada i po zachwycającym "Jądrze ciemności" słabiej wypadające. Debiut literacki Conrada, daje znać dużo słabszym przekazem, niesie ze sobą zupełnie inne emocje niż wspomniane "Jądro..". Nie da się jednak tych książek zestawiać ze sobą w jakikolwiek sposób, ponieważ są to zupełnie inne nurty i inne tematy. Tytułowy Almayer to człowiek pochłoniety obsesją zapewnienia jak najlepszego życia swojej ukochanej córce, mieszkajacej wraz z nim na odleglej wyspie zamieszkanej przez Malajów. Córka, jednak ze względu na mieszankę krwi nie jest przez lokalną społeczność uważana za kogoś wyjątkowego. Jednak szaleństwo nie ogranicza się tylko do córki, ale także do przeniesienia typowej europejskiej klasy na tereny bedące ówczesnie koloniami holenderskimi. Budowa i wyposażenie domu Almayera w najnowsze elementy budownictwa europejskiego, stanowią żywe tło słyszanych w dżungli żartów i kpin. Ostatecznie niedokończony dom, stanowić będzie miejsce...

nellanna | 2012-01-22
Przeczytana: 17 stycznia 2012

Nikt już tak nie pisze! Szkoda, warto się zmierzyć z treścią, by podziwiać warsztat literacki autora.

Skylla | 2018-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2018

Poprzedni mój Conrad to Lord Jim w odległych czasach szkolnych. Teraz, pod wpływem Dżozefa Małeckiego, wróciłem do tego autora. Powrót na tyle udany, że przeczytam jeszcze z jedną, dwie powieści. Tak się już teraz nie pisze, trochę szkoda tej emfazy i tych emocji połączonych z romantyzmem ówczesnych podróży oraz ponadczasowych uczuć. To debiut autora, więc ma też trochę niedoróbek. Nie zmienia to w niczym faktu, że tego autora coś w swoim życiu przeczytać wypada.

monotema | 2010-06-23
Przeczytana: 25 lipca 2000

I znów na półce u mnie nie to wydanie, które czytałam. Tamto było częścią Dzieł, szara, płócienna oprawa. Książkę polecam, nie jest rozrywkowa, ale pamięta się ją długo.

Konrad | 2017-09-27

Epoka kolonialna, wschodnie wybrzeże Borneo, biały z kolorową żoną i piękną córką, miejscowe intrygi, przemyt prochu, piękny syn radży - och, czego by z tego nie można było zrobić? Cóż, autor starał się zmajstrować coś w stylu Dostojewskiego, lecz bez aroganckiej swobody pierwowzoru, do tego dodał styl pełen ozdobnych, epickich opisów przyrody, gdzie każdy wschód, zachód słońca, każdy przepływająca chmura zostały opisane nieodzownym słownym kołowrotkiem... Nie powiem, wiele z nich jest literacko doskonałych, ale nadmiar męczy. Podejście do tematów rasowych, na czasy powstania powieści nowatorskie, dziś anachroniczne. Ciekawy materiał historyczny i historyczno-literacki, czyli innymi słowy staroć.

czytelnik | 2013-02-10

Wspaniała książka, moim zdaniem najlepsza powieść Conrada. Cudowna opowieść o miłości, nienawiści, samotności. Ciekawie ukazane zderzenie kultur. Wspaniała kreacja córki Almayera. Polecam