Pieśni dziadowskie i legendy

Wydawnictwo: Czytelnik
Morytaty a legendy
literatura piękna

Tom wczesnych opowiadań Hrabala ujawniających typowe cechy jego pisarstwa tamtego okresu: zabawę konwencjami literackimi, fanstasmagoryczną wyobraźnię, skłonność do groteski, surrealistyczne poczucie humoru. U podstaw zbioru legło zafascynowanie XIX-wieczną kulturą jarmarczną.
(na podstawie okładki)

Renax | 2018-04-24
Przeczytana: 23 kwietnia 2018

Dostrzegłam, że to dobra książka, ale na tę dozę sfrustrowania życiem trzeba, żeby czytelnik miał siłę albo jest to książka, którą się powinno czytać w pewnym wieku. W każdym razie nie zdołałam przebrnąć przez pierwszą opowieść.
Wiem, wiem. Powinno zachwycać, ale nie zachwyca i jeśli mam czytać o 'świecie na wywrót' to na razie wolę chyba lekkiego Pilipiuka.
'Pieśni dziadowskie' są bardzo smutne, bardzo.
Może jeszcze się spotkamy z tą książką. Nie wiem.

„Pieśni dziadowskie i legendy” to zbiór pierwszych opowiadań Hrabala, przedsmak tego, z czego jest znany. Mamy tu więc łączenie trwogi ze śmiechem, wysokiego z niskim, zwykłego z wyjątkowym. Ale jest to też Hrabal, jakiego nie znamy, surrealistyczny i mroczny. Najwyraźniej widać to na przykładzie „Legendy o Kainie” - opowieści o człowieku opętanym myślą o samobójstwie. Hrabal przerobił ją później na „Pociągi pod specjalnym nadzorem”.
Do mnie najbardziej przemówiła „Legenda o pięknej Julci”. Jest to historia Żydówki, która po wojnie wraca do Czech, gdzie zginęła jej cała rodzina i, jak się wydaje, majątek. No i to jest najbardziej optymistyczne opowiadanie w całym zbiorze, chociaż nawet nie to jest jego zaletą, ale postaci i obrazy, które mocno zapadają w pamięć (np. na wpół zatopiony żydowski cmentarz w lesie, kobieta pływająca między macewami).
Wolę Hrabala w jaśniejszych barwach, ale może właśnie ten czarny przypadnie niektórym do gustu.

tsantsara | 2015-05-21
Przeczytana: 08 maja 2015

Wydaje się, że to opowiadania z czasów, kiedy Hrabal był (jeszcze?) bardzo wrażliwy na krytykę, której mu nigdy nie szczędzono. To pewnie dlatego tom otwierają kompilacje autentycznych pochwał i inwektyw z listów tzw. czytelników ("Pieśń dziadowska, którą napisali czytelnicy") a zamyka rodzaj credo literackiego ("Pieśń dziadowska o egzekucji publicznej"). Jednocześnie autor z jednej strony wdaje się w polemiki lub nawet robi na złość grożącym, manifestując swą wolność (i zarazem poniekąd piętnując kołtuństwo chamskich przytyków), lecz z drugiej świadomie pragnie się nawet z tą krytyką pogodzić, uznając, że na pełny obraz człowieka ("Znać swoją sławę i wspierać swą hańbę - taki człowiek jest podniebną doliną" - tyle autor za Lao Tsy) składa się jego wielkość i małość. Podkreślanie tylko własnych pozytywów, jak to się robi współcześnie, zdaniem Hrabala jest źródłem obecnego chaosu.

Większość z tekstów wydaje się być bardzo osobista, autor stara się nawet w jednym z nich wytłumaczyć...

Anna | 2014-09-03

Cóż ja będę mówić. ZAJEBISTA!! CZemu dopiero teraz po nią sięgnęłam, kiedy od dawien dawna leży u mnie na regale?!! :( No nic każda książka woła w swoim czasie. Chyba będzie moją JEGO ulubioną, obok "Zbyt głośnej samotności."
Dopiero co wróciłam z Czech a po kilku opowiadaniach z tego zbioru już tęsknię....za Velkopopovickim Kozłem :D
A już opowiadanie "LEgenda o pięknej Julci" stało się jednym z 3 najlepszych opowiadań jakie w ogóle w życiu czytałam.
Ah cóż on miał za wrażliwość słowa w całej tej grotesce, rubaszności humorze i ironii.

krakchris | 2019-01-25
Goollom | 2018-02-01