Siostra

Seria: Don Kichot i Sancho Pansa
Wydawnictwo: W.A.B.
Sestra
9788388221972

Topol stworzył alternatywny świat. Pozwolił mu na to drobiazgowy opis rzeczywistości, który powinien służyć moralnej czy politycznej ocenie starego porządku i okresu przemian.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

Piktor | 2015-10-10

Odrobinę przyciężkawa, ale godna uwagi postmodernistyczna podróż w towarzystwie specyficznego stylu Topola. Zaczyna alegorycznym spojrzeniem na przemiany polityczne na Czechosłowacji (tak przynajmniej sądzę - nie siedzę w historii Czech, ale pewne metafory wydały mi się jednoznaczne) i choć bywa zabawnie, ciekawie, to ten początek jest akurat najsłabszym punktem książki, może łatwo zniechęcić, do pewnego momentu moja ocena balansowała wręcz na granicy pozytywnej i negatywnej. Choć ciągoty polityczne i socjologiczne nigdy nie opuszczają treści, to gdy na scenę wkracza tytułowa bohaterka, autor wybucha sporą wrażliwością, trochę maskowaną wcześniej, i udaje mu się wzbudzić emocje, ja przynajmniej wczułem się w pogoń głównej postaci za szczęściem zwanym miłością, w strach przed utratą Siostry, w rozpaczliwe próby odnalezienia jej z powrotem. Temat oklepany, dla wielu już nawet naiwny, wypadł więc dość świeżo i emocjonalnie. Ponadto jest całkiem zabawnie, całkiem barwnie, a gdy zaczyna...

Michał | 2012-06-25
Przeczytana: 23 czerwca 2012

Pogranicze jawy i snu, gdzie nie do końca wiadomo, co jest czym.

Zabierając się do czytania debiutanckiej powieści Jachyma Topola, sądziłem, że otrzymam książkę typową dla Serhija Żadana lub Andrzeja Stasiuka. Początkowo moje przypuszczenia się potwierdzały, lecz szybko przekonałem się, że książka ta ma niewiele wspólnego z kiedyś przeczytanym "Supermarketem bohaterów radzieckich" oraz ze wspomnianymi autorami. Owszem, na pewno można Topola zestawić w jednej grupie z nimi, jednak "Siostra" ma w sobie coś z pogranicza sacrum i profanum, coś, czego nie znalazłem u Stasiuka i Żadana.

Bez wątpienia Topol wejście ma mocne - wyrazisty styl, prowadzenie fabuły, zwroty akcji, ich realizm, przechodzenie między tym, co rzeczywiste a nierealne (lub tylko z pozoru). Książka ma momenty nudne, lecz również zupełnie przeciwne, kiedy nie można się od niej oderwać. Momenty chwały, ale i upadku, nieraz bardzo bolesnego, wręcz odpychającego (wspomniany realizm - sic!). Całość potrafi uśpić,...

Czechożydek | 2012-07-01

Długo mi się zeszło z tą książką - chwilami pochłaniałam wręcz kolejne strony, chwilami miałam ochotę rzucić książkę w diabły, a chwilami usypiałam. Osobiście wycięłabym jedną trzecią, o wiele lepiej by się wtedy czytało. Ale polecam tym, którzy lubią inne książki Topola, nie zawiodą się.

WiecznyUke | 2016-04-15
Agnieszka Adamczyk | 2015-12-07