Siostra

Okładka książki Siostra Jáchym Topol
Okładka książki Siostra
Jáchym Topol Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Don Kichot i Sancho Pansa literatura piękna
612 str. 10 godz. 12 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Don Kichot i Sancho Pansa
Tytuł oryginału:
Sestra
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2002-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2002-01-01
Liczba stron:
612
Czas czytania
10 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788388221972
Tłumacz:
Leszek Engelking
Tagi:
Leszek Engelking powieść czeska
Średnia ocen

6,2 6,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Reportér 2018/47 Jaroslav Kmenta, Redakcja pisma Reportér, Jáchym Topol
Ocena 0,0
Reportér 2018/47 Jaroslav Kmenta, Re...
Okładka książki Maść przeciw poezji. Przekłady z poezji czeskiej Michal Ajvaz, Ivan Blatný, Egon Bondy, Jakub Deml, Jiřina Hauková, Vladimír Holan, Miroslav Holub, Josef Kainar, Jiří Kolář, Ludvík Kundera, Petr Mikeš, Jaroslav Seifert, Jan Skácel, Jáchym Topol, Jaroslav Vrchlický, Oldřich Wenzl, Ivan Wernisch
Ocena 7,3
Maść przeciw p... Michal Ajvaz, Ivan ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
48 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
651
191

Na półkach: , , ,

600 stron mojego cierpienia...

600 stron mojego cierpienia...

Pokaż mimo to

avatar
183
183

Na półkach:

Odrobinę przyciężkawa, ale godna uwagi postmodernistyczna podróż w towarzystwie specyficznego stylu Topola. Zaczyna alegorycznym spojrzeniem na przemiany polityczne na Czechosłowacji (tak przynajmniej sądzę - nie siedzę w historii Czech, ale pewne metafory wydały mi się jednoznaczne) i choć bywa zabawnie, ciekawie, to ten początek jest akurat najsłabszym punktem książki, może łatwo zniechęcić, do pewnego momentu moja ocena balansowała wręcz na granicy pozytywnej i negatywnej. Choć ciągoty polityczne i socjologiczne nigdy nie opuszczają treści, to gdy na scenę wkracza tytułowa bohaterka, autor wybucha sporą wrażliwością, trochę maskowaną wcześniej, i udaje mu się wzbudzić emocje, ja przynajmniej wczułem się w pogoń głównej postaci za szczęściem zwanym miłością, w strach przed utratą Siostry, w rozpaczliwe próby odnalezienia jej z powrotem. Temat oklepany, dla wielu już nawet naiwny, wypadł więc dość świeżo i emocjonalnie. Ponadto jest całkiem zabawnie, całkiem barwnie, a gdy zaczyna się podróż Potoka, autorowi udaje się wytworzyć tę charakterystyczną, nieporównywalną dla mnie z niczym innym atmosferę kina drogi. Literatury drogi, znaczy się.

Warto wypowiedzieć się na temat stylu - otóż nie zostałem jego fanem. Jest oryginalny, skutkiem tego interesujący, ale na pewno nie fascynujący (przynajmniej nie w przekładzie) i okupuje to ciężkostrawnością.

Topol ma tego pecha, że niedawno czytałem wyśmienitą "Tęczę grawitacji" Pynchona, która stylistycznie, koncepcyjnie, jeszcze innymi słowy - "na pierwszy rzut oka" jest bardzo porównywalna z "Siostrą", wręcz inspirację czuć. I niestety pisarz czeski w każdym aspekcie (a na pewno w każdym istotniejszym) jest miażdżony przez amerykańskiego. Rzecz podstawowa - jak u Pynchona miałem odczucie wykalkulowania, niezbędności każdego zdania i słowa, tak Topolowi zarzuciłbym bezsensowne rozwleczenie. To tylko dygresja, oceny w innej kolejności czytania byłyby prawie na pewno takie same, ale może byłbym bardziej zaintrygowany bez tych ciągle nasuwających się porównań.

6.5/10

Odrobinę przyciężkawa, ale godna uwagi postmodernistyczna podróż w towarzystwie specyficznego stylu Topola. Zaczyna alegorycznym spojrzeniem na przemiany polityczne na Czechosłowacji (tak przynajmniej sądzę - nie siedzę w historii Czech, ale pewne metafory wydały mi się jednoznaczne) i choć bywa zabawnie, ciekawie, to ten początek jest akurat najsłabszym punktem książki,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1775
724

Na półkach: , ,

Długo mi się zeszło z tą książką - chwilami pochłaniałam wręcz kolejne strony, chwilami miałam ochotę rzucić książkę w diabły, a chwilami usypiałam. Osobiście wycięłabym jedną trzecią, o wiele lepiej by się wtedy czytało. Ale polecam tym, którzy lubią inne książki Topola, nie zawiodą się.

Długo mi się zeszło z tą książką - chwilami pochłaniałam wręcz kolejne strony, chwilami miałam ochotę rzucić książkę w diabły, a chwilami usypiałam. Osobiście wycięłabym jedną trzecią, o wiele lepiej by się wtedy czytało. Ale polecam tym, którzy lubią inne książki Topola, nie zawiodą się.

Pokaż mimo to

avatar
297
207

Na półkach:

Pogranicze jawy i snu, gdzie nie do końca wiadomo, co jest czym.

Zabierając się do czytania debiutanckiej powieści Jachyma Topola, sądziłem, że otrzymam książkę typową dla Serhija Żadana lub Andrzeja Stasiuka. Początkowo moje przypuszczenia się potwierdzały, lecz szybko przekonałem się, że książka ta ma niewiele wspólnego z kiedyś przeczytanym "Supermarketem bohaterów radzieckich" oraz ze wspomnianymi autorami. Owszem, na pewno można Topola zestawić w jednej grupie z nimi, jednak "Siostra" ma w sobie coś z pogranicza sacrum i profanum, coś, czego nie znalazłem u Stasiuka i Żadana.

Bez wątpienia Topol wejście ma mocne - wyrazisty styl, prowadzenie fabuły, zwroty akcji, ich realizm, przechodzenie między tym, co rzeczywiste a nierealne (lub tylko z pozoru). Książka ma momenty nudne, lecz również zupełnie przeciwne, kiedy nie można się od niej oderwać. Momenty chwały, ale i upadku, nieraz bardzo bolesnego, wręcz odpychającego (wspomniany realizm - sic!). Całość potrafi uśpić, znudzić, by wnet niczym kubeł zimnej wody doprowadzić czytelnika do palpitacji serca.

Tak, tak, książka jest czasochłonna i czasem męcząca, jednak Topol jest wartym uwagi czeskim pisarzem młodego pokolenia lat 90., a dla osób o pobieżnej znajomości Czech na pewno może przetrzeć sporo szlaków. U mnie książka wywołała wiele uśmiechów, smutku i refleksji, pokazując nieco schowane oblicze tego kraju. Można po jej przeczytaniu stwierdzić, że tak mogło być, ale bardziej frapującym pytaniem powinno być, jaka jest szansa, że to się nie wydarzyło w rzeczywistości?

Pogranicze jawy i snu, gdzie nie do końca wiadomo, co jest czym.

Zabierając się do czytania debiutanckiej powieści Jachyma Topola, sądziłem, że otrzymam książkę typową dla Serhija Żadana lub Andrzeja Stasiuka. Początkowo moje przypuszczenia się potwierdzały, lecz szybko przekonałem się, że książka ta ma niewiele wspólnego z kiedyś przeczytanym "Supermarketem bohaterów...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    118
  • Przeczytane
    69
  • Posiadam
    29
  • Literatura czeska
    9
  • Teraz czytam
    4
  • Ulubione
    3
  • Chcę w prezencie
    3
  • Lit. czeska
    2
  • Czeskie
    2
  • Seria Don Kichot
    2

Cytaty

Więcej
Jáchym Topol Siostra Zobacz więcej
Jáchym Topol Siostra Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także