Gra w życie. Opowieść o Bohumilu Hrabalu

Seria: Poza serią
Wydawnictwo: Czarne
8387391980
Horesz

Gdzie szukać klucza do zagadki śmierci Bohumila Hrabala: w jego książkach czy w biografii? Czy ktoś, kto tak kochał życie, mógł sam się go pozbawić? "Gra w życie. Opowieść o Bohumilu Hrabalu" to znakomicie napisana, niemal detektywistyczna biografia jednego z największych czeskich pisarzy współczesnych (1914-1997), autora "Pociągów pod specjalnym nadzorem", "Zbyt głośnej samotności",...

"Gra w życie. Opowieść o Bohumilu Hrabalu" to znakomicie napisana, niemal detektywistyczna biografia jednego z największych czeskich pisarzy współczesnych (1914-1997), autora "Pociągów pod specjalnym nadzorem", "Zbyt głośnej samotności", "Obsługiwałem angielskiego króla". Punktem wyjścia jest tajemniczy upadek pisarza z piątego piętra praskiego szpitala na Bulovce – co naprawdę się tam wydarzyło? Pasjonująca książka Aleksandra Kaczorowskiego podsuwa rozwiązanie zarówno tej, jak i wielu innych zagadek.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Marta | 2014-02-03
Przeczytana: 02 lutego 2014

3 lutego 1997 r. zmarł Bohumil Hrabal. Tego dnia, kilka minut po czternastej, wypadł ze szpitalnego okna. Albo wyskoczył. Wersje są dwie – tragiczny wypadek, czy samobójstwo? Odpowiedź na to i wiele innych pytań próbuje odnaleźć Aleksander Kaczorowski w książce „Gra w życie. Opowieść o Bohumilu Hrabalu”.

Pokuszę się o stwierdzenie, że Bohumil Hrabal jest najpopularniejszym czeskim pisarzem w Polsce. Bo kto jak nie on? Jego samobójcza śmierć (przyjmijmy, że ta wersja wydarzeń jest bardziej wiarygodna, niż to, że stary, schorowany i przeraźliwie samotny człowiek, który praktycznie nie mógł chodzić wylazł na parapet, żeby nakarmić ptaki) tylko umocniła jego romantyczną legendę i przełożyła się na szaleństwo związane z jego twórczością. No cóż, tak to już bywa, że pisarz nie może zrobić nic lepszego dla swoich książek, jak tylko umrzeć…

Hrabal był dobrze wykształcony, mógł się w życiu ustawić, zarabiać spore pieniądze, grzać ciepłą posadkę. Ale zamiast kolekcjonowania gotówki, on...

Katula | 2014-09-15
Przeczytana: 01 lutego 2010

Skończyłam tak dawno, że nie pamiętam dokładnie kiedy:) Ale pamiętam, że skończyłam zachwycona i zakochana:) zakochana w Hrabalu:) Całe lata polowałam na inną książkę o nim, tak więc chyba to mocne uczucie:)

Najszczerzej jak potrafię polecam

Rewelacja. Nigdy wcześniej nie zetknęłam się z tak dobrze napisaną biografią - niewypchaną przypisami, przejrzystą, jasną, napisaną konkretnym językiem.
Hrabala, jak wielu innych czeskich pisarzy, odkryłam dopiero na studiach i z miejsca wciągnęła mnie jego twórczość. Zaczęłam od "Pociągów pod specjalnym nadzorem", klasyki wśród bohemistów - oczywiście, na klasyce nie skończyłam. Mam za sobą kilka jego dzieł i teraz wzięłam się za biografie.
Przeczytałam wpierw to, co napisała Monika Zgustová (ciekawych odsyłam do książki, jest warta przeczytania), potem przyszła pora na "Grę w życie", która zaczyna się od śmierci pisarza. I tu pada pytanie: zabił się, czy nie? Jak to było z tym Hrabalem, którego jeden przyjaciel się powiesił na klamce od drzwi, a drugi zmarł od poparzeń, bo zasnął z zapalonym papierosem w ręce?
Kaczorowski odważnie odpowiada na pytania, które od wielu lat zadają sobie i wielbiciele twórczości, i bohemiści. Nie boi się zastosować kolokwializmów, skrytykować kogoś,...

Bożenka | 2016-07-23
martgie | 2016-06-17
soulsister | 2016-05-17
JankoMuzykant | 2016-04-27
Marta Chruszczewska | 2016-03-20
Zaczytani w kinie - "Havel. Zemsta bezsilnych"

Kino niejedno ma imię. W kinie można się zasiedzieć, zakochać lub... zaczytać. Od października 2014 Kino Nowe Horyzonty stało się raz w miesiącu miejscem spotkań z autorami literatury faktu, dla których nie ma tematów tabu. Opowiedają widzom o kulisach powstawania książki, dzielą się wrażeniami, podejmą trudne tematy.