Booka

Kto pierwszy rzucił kwestię „Nasi tu byli” na planie "Seksmisji"? Kogo pierwotnie miał zagrać Wojciech Pszoniak w "Ziemi obiecanej"? Co spowodowało konwulsje Karola Strasburgera brodzącego wśród nenufarów? Dlaczego Roman Polański kazał wystrzelić z rakietnicy na planie "Noża w wodzie"? Za co Mirosław Baka przepraszał Krzysztofa Kieślowskiego podczas pracy nad "Krótkim filmem o zabijaniu"? 10...

Kto pierwszy rzucił kwestię „Nasi tu byli” na planie "Seksmisji"?
Kogo pierwotnie miał zagrać Wojciech Pszoniak w "Ziemi obiecanej"?
Co spowodowało konwulsje Karola Strasburgera brodzącego wśród nenufarów?

10 kultowych filmów, które wszyscy oglądaliśmy i wspominamy z sentymentem. Poznajmy kulisy ich powstawania w ponurej rzeczywistości PRL. Andrzej Klim ubarwia swoją opowieść śmiesznymi, a niekiedy przerażającymi anegdotami z minionych czasów, wspomnieniami i opisami perypetii filmowców. Wprowadza czytelnika w świat peerelowskiej produkcji filmowej, przywołuje wydarzenia, o których wiedzą jedynie ich uczestnicy, a które szokują nawet dziś, po latach. Wspomina twórców, którzy mierząc się z trudnościami epoki, nigdy nie zrezygnowali z magii kina.

W dziesiątce opisywanych w książce filmów znajdują się: "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy (1958), "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego (1961), trylogia "Sami swoi" Sylwestra Chęcińskiego (1967), "Rejs" Marka Piwowskiego (1970), "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy (1975), "Noce i dnie" Jerzego Antczaka (1975), "Miś" Stanisława Barei (1980), "Seksmisja" Juliusza Machulskiego (1983), "Krótki film o zabijaniu" Krzysztofa Kieślowskiego (1988), "Przesłuchanie" Ryszarda Bugajskiego (1989).

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2016

źródło okładki: http://emp0pwn0cdn0blob0prod.static-osdw.pl/images/618710116o

Arturion | 2016-12-09

Przepyszna lektura dla wszystkich. Także i dla tych, którzy konkretnego filmu nie oglądali. Choć, rozumie się, lepiej je znać. Podobnie jak ludzi, którzy brali udział w ich produkcji. Dla miłośników polskiego kina jest to lektura obowiązkowa i to z tych, do których czytania żaden srogi belfer nie przymusza.
Mamy tutaj hojną garść zakulisowych opowieści o dziesięciu filmach różnych reżyserów (Wajdy są dwa) i z różnych lat. A więc: "Popiół i diament", "Nóż w wodzie", "Sami swoi", "Rejs", "Ziemia obiecana", "Noce i dnie", "Miś", "Seksmisja", "Krótki film o zabijaniu", "Przesłuchanie". Sama klasyka!
Autor dowiedział się o ich kręceniu naprawdę wiele, są liczne przypisy, jest bibliografia. Oczywiście, nie jest to książka naukowa, na pewno zadowoli miłośników plotek, ale i fanów poszczególnych obrazów też nie zawiedzie.
Dodatkowym walorem tej publikacji jest pokazanie zmagań - w kinematografiach zachodnich niewyobrażalnych - z oporem peerelowskiej materii. O użeraniu się z urzędnikami,...

ZapomnianaBiblioteka | 2016-11-17

Zapewne każdy kinoman posiada własną listę polskich filmów, które uważa za kultowe. Z pewnością każda z takich list różni się od siebie znacząco, choć są tytuły, które w takich zestawieniach pojawiają się częściej od innych. Taką listę sporządził niewątpliwie dziennikarz i redaktor Andrzej Klim nim przystąpił do opracowania książki „Tak się kręciło. Na planie 10 kultowych filmów PRL”. Jestem przekonany, że długo się zastanawiał nim wybrał z niej tytuły, które postanowił przybliżyć czytelnikom na stronach niniejszego wydawnictwa. W rezultacie do dziesiątki filmów trafiły takie produkcje jak: „Popiół i diament”, „Nóż w wodzie”, trylogia Sylwestra Chęcińskiego („Sami swoi”, „Nie ma mocnych”, „Kochaj albo rzuć”), „Rejs”, „Ziemia obiecana”, „Noce i dnie”, „Miś”, „Seksmisja”, „Krótki film o zabijaniu” oraz „Przesłuchanie”.

Więcej na:

Muminka | 2017-08-26
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 23 sierpnia 2017

Książa to przewodnik po tym, jak powstawały kultowe polskie filmy. Mamy m.in "Popioł i diament", "Nóż w wodzie" ,"Seksmisję", trylogię o Pawlakach i Kargulach, jest też boski Tolibowski. Wspominają i reżyserzy,iscenarzyści, ajk i obsada. Dowiadujemy się wiele o genezie psozególnych scen, ich symbolice, spodsobie kręcenia, ograniceniach budżetowych lub kłopotach z cenzurą. A to Toliboskiego w stawie oblazły pijawki, a to Bińczycki, aktor wybitny, miał wtpliwości co do swojego talentu i scen uwodzenia ślicznej Baśki Wołodyjowskiej- Magdy Zawadzkiej, a to jacht grający u Polańskiego trzeba było pieczołowicie przemalować, a to Maklakiewicz rozwalał całą fabułę.
Najlepszy jest niewątpliwie "Miś", kóry jest wielką przypowieścią na temat wszechobecnego kłamstwa w socjalistycznej Polsce. A to mąż kłamie, że ma bliźniaka, a to realizatorzy filmu "Ostatnia paróweczka hrabiego" wmawiają nam, że kot to szarak, a sterani życiem smutni panowie to dzieci z czworaków, a Jarząbek głosi że prezes...

PrzeCzytana | 2018-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2018

Wspaniale było zagłębić się w okoliczności powstawania tak genialnych dzieł jak “Rejs”, “Miś” czy “Seksmisja” (jeden z moich ulubionych polskich filmów ever). Tym bardziej, że nie były one zbyt sprzyjające dla twórców: “w PRL-owskich filmach używano tego, co akurat było dostępne.” A więc do sceny płonącej kamienicy użyto prawdziwych ruin, przeznaczonych do wyburzenia i napalmu, którego nie da się zgasić – musi się wypalić. Kłopot był jedynie taki, że obok stały kamienice zamieszkane i byle powiew wiatru mógł przenieść ogień dalej…

Moja ulubiona anegdota z tej książki dotyczy „Misia”. Prawdopodobnie większość zna kultowy tekst: “parówkowym skrytożercom mówimy nie”. Otóż te parówki zostały zjedzone naprawdę. Rekwizytor zapowiedział wszystkim, żeby ich nie jedli, bo będą potrzebne do dubla. Dubli nie było, bo nie było parówek. Znaczy były, ale w czyimś żołądku.

Warto też zwrócić uwagę na cały tekst dotyczący „Seksmisji”. Opisany jest tu ogrom pracy reżysera, oraz aktorów, głównie...

Iwona_C_ | 2016-12-09

Tak się kręciło… to ciekawa propozycja dla miłośników historii kina, ale i pasjonatów okresu PRL. Czyta się ją bardzo dobrze. Można też dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy, o których powszechnie się nie mówi. Autor rozmawiał z wieloma osobami – aktorami, reżyserami, producentami oraz osobami odpowiedzialnymi za „techniczne” sprawy na planie. Dzięki temu obraz, jaki przedstawia w książce jest pełny i miarodajny.

bess | 2017-09-26
Przeczytana: 26 września 2017

Popiół i diament
co spowodowało, że "PiD" mógł być ogladany tak szeroko?
konstrukcja dramaturgiczna - nieśmierltelna i wieczna - antycznego dramatu - bohater tak jak Antygona musi wystąpić przeciw władcy w obronie prawa boskiego;
Cybulski jak James Dean czy Marlon Brando (film jest z 1958 roku!) - współczesny ubiór, czarne okulary - powodują inną pracę kamery, inny sposób filmowania - nie widać oczu!!! nowatorski sposób gry
rzeźba odwróconego Chrystusa - symbol świata, w którym odwrócone zostały wszystkie wartości czy wręcz przestały istnieć
inskrypcja z Norwida odczytywana przez parę w kościele
scena z kieliszkami!
polonez na koniec bankietu o świcie-"zbratanie" światów- - ironia, groteska, krzywe lustro
zabójstwo na śmietniku - plama krwi na białym prześcieradle (odczytywana jako barwy narodowe, choć film jest czarno-biały!)

"Nóż w wodzie" - nóż to, oczywiście fallus :)

Pantomima | 2017-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2017

Są takie sformułowania w polskiej mowie potocznej, które społeczeństwo wyniosło właśnie z filmów. Weźmy na przykład popularne „Nasi tu byli” zaczerpnięte z „Seksmisji”. Ale kto pierwszy powiedział tę kwestię na planie? W tej pozycji znajdziecie odpowiedź. Poznacie zakulisowe plotki, kto z kim, gdzie i kiedy. A należy pamiętać, że mamy tutaj prawdziwą plejadę gwiazd z klasyków polskiego kina.

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona wydaniem tej książki. A mianowicie na jej stronach odnajdziecie fotografie z planu albo kadry z filmów, które po zeskanowaniu pojawią się wam na urządzeniu mobilnym w rozwiniętej formie. Dzięki temu będziecie mogli pooglądać opisywane w danym momencie sceny i wszystko sobie zwizualizować. Cieszy mnie, że coraz więcej wydawnictw działa w kierunku połączenia literatury z możliwościami technologicznymi. Jest to z jednej strony ciekawy dodatek, urozmaicenie, a z drugiej nowy sposób dotarcia do czytelnika. Tekst dzięki takim zabiegom staje się bliższy.

czytaj...

Ela91 | 2016-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2016

Książka rzeczywiście wciąga. Narracja to pewnego rodzaju spotkanie widza z bezpośrednim oglądem sytuacji. Liczne cytaty. Dzięki temu czytelnik może zapoznać się z biografią wielu osób. Wybrane filmy należą do tych ocenianych jako kultowe. Ciekawostek bardzo dużo. Książka raczej zachęca do obejrzenia filmów. Można zapoznać się z realiami panującymi wówczas w aktorstwie i reżyserii, oraz trudnościami z komisją filmową. Trzeba mieć jednak na uwadze, że to dawne czasy, a współcześnie wszystko wygląda nieco inaczej.

Paula | 2016-11-10
Przeczytana: 05 listopada 2016