Wajda. Kronika wypadków filmowych

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
7,89 (35 ocen i 14 opinii) Zobacz oceny
10
3
9
4
8
17
7
8
6
3
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788377793145
liczba stron
384
słowa kluczowe
literatura polska, film, Wajda
język
polski
dodała
Ag2S

Popiół i diament, Wszystko na sprzedaż, Wesele, Ziemia obiecana, Człowiek z marmuru, Człowiek z żelaza – to filmy, które na trwałe zapisały się w historii nie tylko polskiego kina. Ich twórca, Andrzej Wajda, wielokrotnie mówił i pisał o kulisach ich powstania. Wajda. Kronika wypadków filmowych – to książka, w której po raz pierwszy o tych filmach mówią ci, którzy je z Wajdą współtworzyli....

Popiół i diament, Wszystko na sprzedaż, Wesele, Ziemia obiecana, Człowiek z marmuru, Człowiek z żelaza – to filmy, które na trwałe zapisały się w historii nie tylko polskiego kina. Ich twórca, Andrzej Wajda, wielokrotnie mówił i pisał o kulisach ich powstania. Wajda. Kronika wypadków filmowych – to książka, w której po raz pierwszy o tych filmach mówią ci, którzy je z Wajdą współtworzyli. Wajda jest artystą totalnym, ale też daje swoim ekipom na planie bardzo dużą wolność. Dlatego o kulisach powstawania wszystkich filmów Wajdy – od Pokolenia do Wałęsy – opowiadają jego aktorzy – Elżbieta Czyżewska, Krystyna Janda, Daniel Olbrychski czy Wojciech Pszoniak, ale też członkowie ekipy technicznej: operatorzy, kompozytorzy, scenografowie. Tym samym powstała niezwykła opowieść o kulisach powstawania jednych z najważniejszych filmów w dziejach polskiego kina, ale też portret niezwykłego artysty, jakim jest Andrzej Wajda.

 

źródło opisu: http://www.wydawnictwomg.pl/wajda-kronika-wypadkow-filmowych/

źródło okładki: http://www.wydawnictwomg.pl/wajda-kronika-wypadkow-filmowych/

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (96)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1753
Renax | 2016-12-12
Przeczytana: 11 grudnia 2016

Jest to książka o filmach Wajdy i o NIM jako reżyserze, twórcy kina, artyście i współpracowniku, szefie.....
Jej ukazanie się zbiegło się ze śmiercią artysty, ale nie jest to książka okolicznościowa, napisana na kolanie. Tak się to po prostu zbiegło w czasie. Na końcu tekstu jest data i miejsce: Warszawa, 11.07.2014-06.03.2016.
A ostatni film, 'Powidoki' został tylko wspomniany.
Gdy aktorzy i współpracownicy opowiadają o pracy nad filmami, to mówią o tym, ze najpierw był Andrzej Wajda z wizją filmu, potem trwała praca nad wizją całości, a potem trwały kilkunastodniowe dni zdjęciowe.
Dla mnie to coś niesamowitego. Powstawał film za filmem, a pan Wajda szczegółowo pracował nad każdym detalem. Te filmy mają niesamowicie przemawiającą stronę wizualną, wiele symbolicznych obrazów, krajobrazy i tło.... O wielu rzeczach dowiedziałam się z tej książki, na przykład o kostiumach w 'Zemście' czy o barakach w 'Katyniu'. O każdym filmie w zasadzie opowiedziano wiele ciekawych i ważnych...

książek: 1451
almos | 2017-02-13
Przeczytana: 07 lutego 2017

Świetny przewodnik po twórczości Wajdy. O mistrzu i jego dziełach opowiadają jego współpracownicy: aktorzy, operatorzy, reżyserzy, scenografowie i inni. Może najciekawsze jest opisanie metody twórczej Wajdy oraz kronika tworzenie wszystkich jego filmów. Rzecz jest trochę za bardzo hagiograficzna, za mało jest o zmaganiach Wajdy z naszymi mitami narodowymi, ale i tak dostaliśmy świetne kompendium.

W tej książce, ukończonej jeszcze za życia mistrza, ale wydanej już po jego śmierci, opowiadają o Wajdzie i jego filmach jego współpracownicy, inni giganci polskiego kina, którzy przy nim zaczynali karierę i uczyli się zawodu. To prawdziwie imponująca lista: Kazimierz Kutz, Janusz Morgenstern, Jerzy Wójcik, Andrzej Żuławski, Daniel Olbrychski, Edward Żebrowski, Agnieszka Holland, Krystyna Janda, Jerzy Radziwiłowicz, Paweł Edelman i wielu, wielu innych.

Książka zbudowana jest chronologicznie, w porządku powstawania wszystkich filmów Wajdy, jedne dzieła omówione są bardziej szczegółowo,...

książek: 470
wasilka | 2016-10-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 28 października 2016

Gdy kilka tygodni temu dowiedziałam się, że będę mogła przeczytać tę książkę, ucieszyłam się jak dziecko. Wiedziałam, że będzie to dla mnie święto, okazja do osobistego uczczenia dziewięćdziesiątych urodzin niezwykłego człowieka - reżysera i artysty. Książka Bartosza Michalaka "Wajda. Kronika wypadków filmowych" trafiła w moje ręce 10 października, dzień po informacji o śmierci Andrzeja Wajdy. W ten sposób publikacja ta nabrała zupełnie innego wymiaru. Dla mnie okazała się emocjonalną podróżą po historii polskiego kina lat powojennych i współczesnych oraz pięknym wyrazem uznania dla twórczości jednego z najbardziej szanowanych filmowców na świecie.

"Wajda. Kronika wypadków filmowych" nie jest typową biografią. Stanowi raczej rodzaj portretu namalowanego wspomnieniami uczestników filmowej przygody jaką przeżył Andrzej Wajda. Są wśród nich aktorzy, reżyserzy, scenarzyści, muzycy, pisarze, członkowie ekip filmowych. To przede wszystkim ich opowieści, dykteryjki i retrospekcje...

książek: 863
Fantasy-Bestiarium | 2017-01-02
Na półkach: Przeczytane

Postać Andrzeja Wajdy jest znana praktycznie każdemu, jednak mało osób wie, chociażby o kulisach powstawania jego najważniejszych filmów. Dzięki niniejszej książce będziemy mogli w lepszy sposób poznać portret niesamowitego artysty, który wniósł bardzo wiele do Polskiej kinematografii. Bartosz Michalak ukazuje nam postać wielowymiarową i częstokroć pełną skrajności, o której czyta się z prawdziwą ciekawością. „Wajda. Kronika wypadków filmowych” zawiera duży dorobek filmowy Wajdy, jego sposób bycia oraz historię życia zawodowego. Jest to pozycja wręcz obowiązkowa dla osób chcących poznać trochę bliżej postać tego nietuzinkowego twórcy.

Andrzej Wajda dorobił się wielu znanych i cenionych produkcji jak choćby: „Ziemia obiecana”, „Wesele”, „Człowiek z marmuru” czy „Człowiek z żelaza". Produkcji, które są kojarzone nierozerwalnie z Polską kinematografią. „Wajda. Kronika wypadków filmowych” jest relacją osób, które miały możliwość współpracować z reżyserem przy tworzeniu jego wielu...

książek: 362
HungryForMore | 2017-10-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 14 października 2017

Książka skonstruowana jest w sposób, którego Andrzej Wajda używał przy pracy nad swoimi filmami. Oddał głos swoim współpracownikom, a sam wybrał co chce ich słowami powiedzieć i wrzucił je w wybraną przez siebie formę. Dzięki temu możemy się otrzeć o to, co nieuchwytne, czyli o klimat tworzenia magii kina.

książek: 230
SkrytaKsiążka | 2016-11-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Książka nie jest typową biografią. Stanowi ona zbiór wypowiedzi i wszelakich wspomnień: muzyków, pisarzy, aktorów, scenarzystów, reżyserów i innych ważnych osób w świecie filmu, na temat ich współpracy z panem Andrzejem, jak i osobiste odczucia i dygresje. Zostajemy zapoznani z ciekawymi faktami i historią, którą Ci wszyscy ludzie razem stworzyli.

Poznajemy opowieść o polskim filmie, którą tworzył Andrzej Wajda. To on jest teraz inspiracją dla wielu innych reżyserów. Jego dzieła są powszechnie znane i podziwiane. Mój entuzjazm wzbudziła jego relacja z aktorami i innymi osobami uczestniczącymi w jego projektach. Nie spodziewałam się, że przeczytam tak fascynujące fakty, o których zupełnie nigdy nie myślałam i którymi ta powieść jest przepełniona.

Wajda był osobą, która liczyła się ze zdaniem innych. Nawet jeśli słyszał o jakimkolwiek złym pomyśle - i tak go szanował, a przede wszystkim chciał go usłyszeć. Jestem pełna podziwu jego profesjonalizmu, jak i samą jego osobą. Cieszę...

książek: 319
Nieortodoksyjny Kamil | 2017-04-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Pełna recenzja dostępna tu: http://nieortodoksyjny.blogspot.com/2017/04/wajda-kronika-wypadkow-filmowych.html

"Kronika wypadków filmowych" mało mówi o życiu prywatnym Wajdy. Niewiele dowiecie się z niej na temat jego związków, relacji z kobietami czy dzieciństwa. Bartosz Michalak stworzył tę książkę w taki sposób, by czytelnik mógł poznać Wajdę jako twórcę i by jak najlepiej zaznajomiony został z pracą, jaką człowiek ten wykonywał. Przyznam, że taka forma książki bardzo przypadła mi do gustu. Brak tu zbędnych dłużyzn i rozwlekania mniej interesujących kwestii. Już w pierwszym rozdziale kierując się różnorakimi wspomnieniami towarzyszymy Wajdzie podczas jego pierwszych, nie zawsze udanych projektów. Najlepszą aspektem lektury jest fakt, iż każda z wypowiadających się osób, ma co innego do powiedzenia na temat Mistrza. Jedni opisują nie zawsze łatwe warunki pracy, drudzy starają się przekonać, jak wspaniałe podejście do reżyserii miał bohater książki, a jeszcze inni rzucają...

książek: 69
Grzegorz Madaliński | 2017-01-19
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 17 stycznia 2017

Książka napisana jest według znanej i powielanej po wielokroć konstrukcji stosowanej przy biografiach słynnych osób i ich dzieł. Krótki komentarz odautorski i wypowiedzi osób ściśle związanych z bohaterem, lub współpracujących z nim przy powstawaniu poszczególnych projektów. Na dodatek wszystkie wypowiedzi i opinie ułożone chronologicznie stosownie do czasu, w którym Bohater pracował nad poszczególnymi filmami. Całość staje się dzięki temu klarowna i pozwala lepiej ogarnąć ogrom i fenomen twórczości Andrzeja Wajdy. Śledzimy jego technikę pracy, wybory, rozterki i kłopoty związane z cenzurą i ówczesną sytuacją polityczną w Polsce. Szczerze polecam tę lekturę wszystkim, zarówno tym, którzy dorastali wraz z całą twórczością reżysera, jak i młodszym czytelnikom, którzy dopiero teraz, już po śmierci tego wybitnego filmowca, zainteresują się jego twórczością.

książek: 711
Maniek1980 | 2017-02-08
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 07 lutego 2017

Parafrazując słynne powiedzenie Andrzeja Wajdy: „Zagrajcie mi to pięknie”, można stwierdzić, iż Bartosz Michalak stanął na wysokości zadania i „napisał pięknie” książkę poświęconą totalnemu Artyście Kina. „Kronika wypadków filmowych” stanowi retrospekcyjną podróż przez filmowy dorobek reżysera. Owa retrospekcja przedstawiona została ustami najbliższych współpracowników Wajdy, nie tylko aktorów (aktorek), lecz także operatów filmowych, scenarzystów, kompozytorów, asystentów. Książka nie jest zatem typową biografią artysty, lecz barwną opowieścią o działalności twórczej A. Wajdy i procesie powstawania jego filmów, lecz także o nim samym – jako genialnym reżyserze obdarzonym wyjątkową intuicją, ale także o człowieku z krwi i kości – koledze, przyjacielu. Z opowieści tych wyrasta zarówno obraz samego twórcy, jak i pejzaż historii polskiego kina. Mimo, iż konstrukcja książki nie jest zbyt oryginalna (chronologiczny układ zdarzeń), opowieść tę czyta się z wypiekami na twarzy, a to dzięki...

książek: 59
gouomb | 2017-12-08
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 19 listopada 2017

Nie znam się na filmie. Wstyd się przyznać, ale większości filmów Wajdy nie widziałam. A mimo to znajdowałam ogromną przyjemność w czytaniu o nich. Sposób opowieści otworzył mi oczy na zupełnie inne widzenie kina, pozwolił dotknąć zupełnie mi obcej wrażliwości na obraz, światło i gest. Poprzez tę lekturę poznajemy Wajdę - reżysera. To nie jest biografia, tylko omówienie jego drogi twórczej. To, co jest ogromną wartością tej książki, to wielogłos. Dzięki opiniom wypowiadających się w książce osób, które pracowały z Wajdą, otrzymujemy wielowymiarową, wciągającą i emocjonalną narrację. Bardzo polecam zarówno zwykłym zjadaczom chleba, jak i miłośnikom twórczości tego wybitnego reżysera.

zobacz kolejne z 86 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd