Wajda. Kronika wypadków filmowych

Okładka książki Wajda. Kronika wypadków filmowych Bartosz Michalak
Okładka książki Wajda. Kronika wypadków filmowych
Bartosz Michalak Wydawnictwo: Wydawnictwo MG biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo MG
2016-11-16
2016-11-16
literatura polska film Wajda

Okładka książki Programista Junior, nr 4 (6) / 2020 Adrian Bala, Dagmara Glinka, Rafał Kocisz, Rafał Korzeniewski, Rafał Kozik, Marek Krygier, Bartosz Michalak, Mateusz Michalski, Mariusz Muniak, Marta Nikołajew, Piotr Piątkiewicz, Krystian Pochodyła, Redakcja magazynu Programista, Marek Sawerwain, Justyna Sułek, Dawid Tomaszewski, Krzysztof Wojnicki, Michał Zbyl
Programista Ju... Adrian Bala, Dagmar...
Okładka książki Programista Junior, nr 3 (5) / 2020 Adrian Bala, Michał Jawulski, Rafał Kocisz, Rafał Korzeniewski, Krzysztof Łos, Bartosz Michalak, Paweł Miry, Mariusz Muniak, Anna Obem, Sebastian Pontus, Redakcja magazynu Programista, Wojciech Sura, Dawid Tomaszewski
Programista Ju... Adrian Bala, Michał...
Okładka książki Krystyna Janda. Kameleon zawodowiec Marcin Grygo, Bartosz Michalak
Krystyna Janda... Marcin Grygo, Barto...

Żeby nie było, że "Wajda wielkim reżyserem był" warto oglądać jego filmy by się samemu przekonać. A pomocna może być właśnie ta książka, niezwykle wciągająca, od której trudno się oderwać. A zasługa tego, że składa się z wypowiedzi aktorów i współpracowników reżysera, którzy pracowali z nim na kolejnych planach filmowych.
Jedyne zastrzeżenie, że pierwsze filmy są opisane bardzo szczegółowo, a później akcja zdecydowanie przyspiesza.

Jedyne zastrzeżenie, że pierwsze filmy są opisane...

Michalak tworzy portret znakomitego reżysera z wywiadów z tymi , którzy te filmy wraz z nim współtworzyli :aktorami, operatorami, scenografami, a także kompozytorami muzyki filmowej.
Zostajemy wtajemniczeni w kulisy powstawania najlepszych i najwazniejszych filmów artysty, który oprócz niezwykłych zdolności twórczych miał tez wielki dar obcowania z ludzmi. Jego sympatia do drugiego człowieka , humanitaryzm, empatia i zainteresowanie jednały mu współpracowników i pozwalały na tworzenie dzieł na wskroś "ludzkich".
Moja wielka radość i satysfakcja ,to fakt mozliwości rozmowy z tym niezwykłym człowiekiem, gdy był on juz w sile wieku , po premierze filmu Katyń. Skromny, uroczy człowiek.
Takie cechy można przypisać niewielu twórcom lub artystom o światowej sławie.

Miała to być opowieść o człowieku, niedawno zmarłym wybitnym reżyserze, składająca się ze wspomnień znajomych, przyjaciół, podwładnych, aktorów, asystentów, z którymi współpracował przy kolejnych filmach. Moim zdaniem jest to raczej historia filmów, a ich twórca, reżyser, Andrzej Wajda, pokazany jest jakby drugoplanowo – filmy, ich odbiór, krytyka, nagrody, reakcje publiczności, oceny festiwalowych jurorów, anegdoty z planów filmowych, są ważniejsze.

Kinomani dzielą się na tych podstawowych, którzy oglądają filmy określonego gatunku, np. westerny, średniozaawansowani, którzy wybierają filmy z konkretnymi aktorami, wreszcie wyrobieni – ci chodzą do kina na reżyserów. Sam siebie ulokowałbym gdzieś między drugą, a trzecią grupą. Dzieła określonych reżyserów śledzę tylko niektórych, np. Tarantino. Andrzej Wajda do moich znaczących reżyserów nie należał nigdy. Widziałem z połowę jego filmów i jakoś nie żałuję niewidzenia pozostałych. Owszem, przyjąłem do wiadomości, że to reżyser genialny, ale… No właśnie. Bez zdziwienia czytałem w książce krytyczne oceny większości filmów Wajdy, ale zastanawiałem się, jak to jest, że mimo to, stale jakieś filmy robił. Być może wyjaśnieniem byłyby specyficzne czasy.

„Rzeczywiście były to czasy, kiedy poza kosztami taśmy produkcja nie musiała martwić się o budżet, bo państwo zapewniało budżet praktycznie nieograniczony”.

Wspomnienia o filmach Wajdy, i trochę o nim samym, nie są ani specjalnie szokujące, ani pikantne, ani szczególnie zabawne… Trudno je nawet nazwać ciekawostkami – to rzetelne informacje, oceny i opinie, które jednak nie wywołują większych reakcji emocjonalnych.

Jeśli książka Michalaka ma dla mnie jakąś wartość, to wspomnieniową i – w bardzo niewielkim stopniu – sentymentalną. Wczesne filmy Wajdy widziałem jako dziecko w Starym Kinie. Z „Kanału” i „Lotnej” niewiele pamiętam (czy to nie w tym drugim filmie była scena, kiedy to polscy ułani walą swoimi szabelkami po pancerzach niemieckich czołgów?),więc są to sentymenty za własną młodością, a nie za produkcjami Andrzeja Wajdy. Tym niemniej wydaje mi się, że może to być pozycja bardzo wartościowa dla kinomanów wyrobionych, potrafiących docenić geniusz tego akurat reżysera. Ja za genialną uważam „Ziemię obiecaną” – to jeden z najlepszych filmów jakie widziałem. Ale, czy jest to zasługą reżysera, aktorów, czy Łodzi, to już nie wiem. Celowo nie wymieniam tu Reymonta. Film jest zdecydowanie lepszy od książki. Bardzo dobre były też filmy „Człowiek z…”, ale z resztą było już różnie.

Książka bardzo gruba i pod koniec było to już męczące.

„Wajda. Kronika wypadków filmowych” to książka, którą przeczytałam z prawdziwą przyjemnością i żalem, że tak szybko się skończyła. Bardzo spodobał mi się pomysł autora, który zamiast drobiazgowo opisywać kolejne etapy życia i twórczości Andrzeja Wajdy, oddał głos współtwórcom jego filmów – aktorom, scenarzystom, kostiumologom, operatorom, kierownikom planu, scenografom, asystentom reżysera. To oni wspominają, jak powstawały dzieła Wajdy, jednocześnie portretując człowieka, „który nadawał tym filmom ostateczny, niepowtarzalny kształt”. A mówią naprawdę ciekawie.

Po każdym rozdziale autor informował czytelnika, kiedy dany film miał premierę, jakie zdobył nagrody, jakie miał recenzje, jak został przyjęty przez widzów, krytyków i ówczesne władze.

Mimo że znam prawie wszystkie filmy Wajdy, po przeczytaniu książki mam ogromną ochotę obejrzeć je po kolei jeszcze raz.

Filmy wielkiego mistrza kina w opowieściach tych, których wybrał do ich tworzenia. Pozycja obowiązkowa dla miłośników dobrego polskiego kina.

Książka skupia się na pracy zawodowej Andrzeja Wajdy - to portret artysty. Szukającego, wątpiącego. Bardzo podobało mi się stwierdzenie, że w swoich ostatnich filmach brakowało mu osób do dyskusji bo młode pokolenie aktorów traktowało go jako legendę a nie jak współtwórcę. Cieszył się jak raz na jakiś czas ktoś mu się postawił. Andrzej Wajda należał do reżyserów dopuszczających na planie do głosu każdego stąd forma książki - oddająca głos aktorom, scenografom, operatorom, producentom, scenarzystom - jest najlepszą do opisania jego procesu twórczego.

Zbiór Wajda. Kronika wypadków filmowych to wspomnienia aktorów, operatorów, producentów i wszystkich tych, którzy współtworzyli jego filmy.
Jakże cenne i wyjątkowe są opowieści o Mistrzu spamiętane przez Wojciecha Pszoniaka, Daniela Olbrychskiego czy Elżbiety Czyżewskiej.
Perypetie poszczególnych filmów, ich powstawanie, trudności i anegdoty stanowią sól tej książki.
Zaczyna się niezwykłym filmem "Pokolenie". Na jego niezwykłość składają się zarówno kadry, montaż, sama warstwa plastyczna filmu, ale także fakt, iż tworzyli go bardzo młodzi (wówczas studenci, z Wajdą na czele) ludzie, wśród których znalazł się również asystent reżysera, czyli... Kazimierz Kutz.
"Lotna", "Niewinni czarodzieje", "Popiół i diament", "Samson" czy niezwykłe ekranizacje opowiadań Jarosława Iwaszkiewicza, każdy z tych filmów ma swoje tajemnice i barwne, urocze historie opowiadane przez ich wyjątkowych współtwórców.

Więcej na: https://buchbuchbicher.blogspot.com/2018/01/bartosz-michalak-wajda-kronika-wypadkow.html

Nie znam się na filmie. Wstyd się przyznać, ale większości filmów Wajdy nie widziałam. A mimo to znajdowałam ogromną przyjemność w czytaniu o nich. Sposób opowieści otworzył mi oczy na zupełnie inne widzenie kina, pozwolił dotknąć zupełnie mi obcej wrażliwości na obraz, światło i gest. Poprzez tę lekturę poznajemy Wajdę - reżysera. To nie jest biografia, tylko omówienie jego drogi twórczej. To, co jest ogromną wartością tej książki, to wielogłos. Dzięki opiniom wypowiadających się w książce osób, które pracowały z Wajdą, otrzymujemy wielowymiarową, wciągającą i emocjonalną narrację. Bardzo polecam zarówno zwykłym zjadaczom chleba, jak i miłośnikom twórczości tego wybitnego reżysera.

Książka skonstruowana jest w sposób, którego Andrzej Wajda używał przy pracy nad swoimi filmami. Oddał głos swoim współpracownikom, a sam wybrał co chce ich słowami powiedzieć i wrzucił je w wybraną przez siebie formę. Dzięki temu możemy się otrzeć o to, co nieuchwytne, czyli o klimat tworzenia magii kina.

Pełna recenzja dostępna tu: http://nieortodoksyjny.blogspot.com/2017/04/wajda-kronika-wypadkow-filmowych.html

"Kronika wypadków filmowych" mało mówi o życiu prywatnym Wajdy. Niewiele dowiecie się z niej na temat jego związków, relacji z kobietami czy dzieciństwa. Bartosz Michalak stworzył tę książkę w taki sposób, by czytelnik mógł poznać Wajdę jako twórcę i by jak najlepiej zaznajomiony został z pracą, jaką człowiek ten wykonywał. Przyznam, że taka forma książki bardzo przypadła mi do gustu. Brak tu zbędnych dłużyzn i rozwlekania mniej interesujących kwestii. Już w pierwszym rozdziale kierując się różnorakimi wspomnieniami towarzyszymy Wajdzie podczas jego pierwszych, nie zawsze udanych projektów. Najlepszą aspektem lektury jest fakt, iż każda z wypowiadających się osób, ma co innego do powiedzenia na temat Mistrza. Jedni opisują nie zawsze łatwe warunki pracy, drudzy starają się przekonać, jak wspaniałe podejście do reżyserii miał bohater książki, a jeszcze inni rzucają wszelkiego rodzaju ciekawostkami i anegdotami, niczym asami z rękawa. Wśród bardziej znanych osób wypowiadających się na kartach książki znajdziemy Daniela Olbrychskiego, Krystynę Jandę, Stanisławę Celińską, Maję Ostaszewską, a nawet Annę Muchę. "Kronika wypadków filmowych" chronologicznie prowadzi czytelnika przez kolejne projekty filmowe dając jednocześnie pogląd na to, jak na przestrzeni lat zmieniało się kino, którego twórczy niegdyś zmagać się musieli z cenzurą i niepochlebnymi recenzjami pisanymi na zlecenie władz.

• Biografie

Dodaj cytat z książki Wajda. Kronika wypadków filmowych