Grzesiuk. Król życia

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
biografie, wspomnienia, Warszawa
Ag2S

Pierwsza biografia barda warszawskiej ulicy. Mówił, że nie jest pisarzem, a napisał trzy książki, które przeczytało kilka milionów Polaków. Mówił, że nie jest muzykiem, a nagrał dziesiątki piosenek, w których ocalił od zapomnienia przedwojenną Warszawę. Stanisław Grzesiuk był legendarnym bardem stolicy, jego charakterystyczny głos, którym wyśpiewywał szemrane ballady warszawskich przedmieść,...

Pierwsza biografia barda warszawskiej ulicy.

Stanisław Grzesiuk był legendarnym bardem stolicy, jego charakterystyczny głos, którym wyśpiewywał szemrane ballady warszawskich przedmieść, zna kilka pokoleń Polaków. W swojej najsłynniejszej książce Boso, ale w ostrogach ocalił od zapomnienia świat przedwojennej Warszawy i jej charakternych dzieci. Za życia był kochającym swoje miasto dzieckiem Warszawy, po śmierci został jej symbolem.
To książka o człowieku, który nigdy nie pił na smutno. Pił z radości życia. Tak samo żył, niezależnie od tego jak mocno los akurat go poniewierał. Na biednym przedwojennym Czerniakowie, w piekielnych obozach koncentracyjnych, w sanatoriach i szpitalach dla gruźlików – wszędzie był królem życia.
Autor dotarł do bliskich Stanisława Grzesiuka, odnalazł niepublikowane nigdzie do tej pory opowiadania i teksty barda Warszawy.
Po latach, wbrew utartym już faktom i opowieściom, poznajemy prawdziwą opowieść o człowieku, który tak kochał życie, że nikomu nie chciał go oddać.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

zaksięgowana | 2017-02-26

Niezwykła, pełna pasji opowieść o lumpenproletariackiej i apaszowskiej Warszawie, która została unicestwiona podczas II wojny światowej.
W piosenkach i książkach Grzesiuka miasto odradza się, wraz ze swoim charakterystycznym klimatem i architektonicznymi perełkami. Czytając ma się wrażenie, że jest się realną częścią tej historii.
Stanisławowi Grzesiukowi można zarzucić wiele, że by wulgarny, impulsywny, bezczelny, do końca życia pozostał jednak sobą.
Ciekawa biografia ukazująca barwne i pełne pikanterii życie czerniakowskiego barda.
Pozycja zawiera w sobie także niepublikowane dotąd opowiadania Grzesiuka i historie pominięte w opublikowanych dotąd książkach. Dodatkowo można dowiedzieć się jak zrobić bombę z soli potasowej kwasu chlorowego i siarki. Hm. Naprawdę intrygująca lektura!

paweł | 2017-03-19
Przeczytana: 19 marca 2017

Świetna książka.
"Grzesiuk-król życia" to książka biograficzna o człowieku przedwojennej Warszawy.Pisarzu,pieśniarzu i ulicznym huliganie.Książkę,powinno się czytać znająć już książki samego autora,ponieważ jest jakby dopełnieniem i opisem jego trudnego życia.POLECAM.

Jeżynka | 2017-09-20
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 20 września 2017

Chłopak z Czerniakowa, dusza towarzystwa, gruźlik nadużywający alkoholu, literat i osobowość sceniczna - to tylko kilka określeń które opisują nietuzinkową postać jaką był Stanisław Grzesiuk.
Bartosz Janiszewski podjął się zadania napisania pierwszej biografii barda stolicy i wywiązał się z niego w sposób porywający. "Grzesiuk. Król życia" to barwna, napisana z dbałością o szczegóły historia człowieka który żył pełnią życia mimo wojny i wielu lat spędzonych w obozie. Żył szybko i z pasją jakby wiedział że nie zabawi na tym świecie zbyt długo. Ale przede wszystkim żył godnie a motto "boso ale w ostrogach" towarzyszyło mu do końca.

Autor w sposób niezwykle dokładny (ale nie przegadany) kreśli nam życiorys Grzesiuka. Rozmawia z jego rodziną, przyjaciółmi, kolegami z czasów obozowych. Nie koloryzuje, nie gloryfikuje swojego bohatera dzięki czemu otrzymujemy portret prawdziwy: fascynującej osobowości, oddanego przyjaciela ale kiepskiego męża i ojca który nad życie rodzinne przekładał...

Olena | 2017-12-06
Na półkach: Przeczytane, Biografie, Historia
Przeczytana: 06 grudnia 2017

Za sobą mam trzy książki Grzesiuka: "Pięć lat kacetu", "Boso, ale w ostrogach" oraz "Na marginesie życia". Teraz przyszła kolej na świetną biografię, która wzmocniła moją sympatię do kozaka z Czerniakowa. Cóż więcej pisać? "Nie masz cwaniaka nad warszawiaka, który by mógł go wziąć pod bajer lub pod pic".
Czytajcie koniecznie!

Meszuge | 2017-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2017

Stanisław Grzesiuk (1918-1963) – autor trzech książek: „Boso, ale w ostrogach”, „Pięć lat kacetu” oraz „Na marginesie życia”. Aktywny członek partii komunistycznych (PPR i PZPR), radny Rady m.st. Warszawy, zastępca dyrektora (a nie skończył nawet szkoły zawodowej!) kilku placówek służby zdrowia. Ateista, wrogo nastawiony do polskiego kleru katolickiego. Z pewnym talentem, ale głównie z zamiłowaniem wykonywał uliczne piosenki warszawskie. Grywał na bandżoli i mandolinie. Całe życie nadużywał alkoholu. Zmarł z powodu gruźlicy.

Grzesiuk – a raczej jego książki, bo nie on sam – był elementem mojego wychowania i dorastania prawie tak ważnym jak Winnetou, Zorro, Huckleberry Finn czy kilku innych jeszcze bohaterów powieści i filmów dla młodzieży. „Boso, ale w ostrogach” podsunęła mi matka, kiedy miałem 13-16 lat. O tym, że napisał jeszcze dwie inne książki, dowiedziałem się już sam, wiele lat później. Wszystkie trzy przeczytałem po kilka razy, choć „Boso, ale w ostrogach” pozostała tą, z...

betsy | 2018-04-10
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 09 kwietnia 2018

Bardzo dobrze napisana biografia bardzo barwnej postaci. Czyta się jednym tchem mimo poważnych tematów. Oto człowiek, który humorem i muzyką walczył z upodleniem w KC-cie i śmiertelną chorobą, do końca trzymał fason. Chłopak "z dołów", z Czerniakowa, bez wykształcenia, łobuz i pijak, który zrobił w PRL-u niebywałą karierę po prostu będąc sobą.

dzieweczka | 2018-06-05

Doskonała, świetnie napisana biografia. Zdjęcia dopełniają całości.

Oczytany | 2017-06-18
Przeczytana: 13 kwietnia 2017

Uwielbiam Grzesiuka. Wszystkie trzy jego książki, należą do moich ulubionych. Miałem obawy, że nie znajdę w biografii napisanej przez Bartosza Janiszewskiego nic, czego by nie było w trylogii Króla życia. Tymczasem zostałem bardzo miło zaskoczony.
Bartosz Janiszewski – dziennikarz i scenarzysta, ukończył socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. Przez wiele lat był dziennikarzem tygodników „Newsweek” i „Wprost”. Nominowany m.in. do nagród Grand Press i MediaTory. Laureat konkursu dla scenarzystów Script Fiesta. Jako scenarzysta współpracuje m.in. z HBO i TVN.
Stanisław Grzesiuk - pisarz samouk, popularny wykonawca piosenek warszawskiego folkloru miejskiego. Urodził się 6 maja 1918 r. w Małkowie koło Chełma. Gdy miał dwa lata, jego rodzice przenieśli się do Warszawy. Do 1940 roku mieszkał na Czerniakowie. W tymże roku został aresztowany i wysłany na roboty przymusowe do Niemiec, skąd został następnie wysłany do obozów koncentracyjnych w Dachau, a następnie Mauthausen-Gusen. Tam...

liaguszka | 2018-03-19
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 19 marca 2018

Nieprzeciętny , niezapomniany bard Warszawy, zwyczajny-niezwyczajny. Książka napisana w stylu, jaki lubię.

Marcin | 2017-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2017

Naprawdę kawał dobrej książki. Poznajemy życie Stanisława Grzesiuka od trochę innej strony niż je widzieliśmy przez pryzmat jego książek. Inne ale jednak podobne gdyż Grzesiuk nigdy nie próbował ubarwiać swoich książek, a jak się dowiadujemy z tej czasami musiał nawet je tonować (głownie ze względu na wulgaryzmy i czasami nie pasujące nowym władzą teksty). Dostajemy historię człowieka który w życiu zawsze miał pod górkę, najczęściej przez swój charakter i to, że nie potrafił o coś poprosić (jeżeli już musiał i ktoś go potraktował lekceważąco to stosował swoją zasadę która była takim jakby jego mottem "Boso ale w ostrogach"). Dzięki autorowi poznajemy także kilka opowiadań które nigdy nie trafiły do druku a także relację jego rodziny i przyjaciół. Poznajemy człowieka który przez większość życia migał się od pracy i stawał okoniem przeciwko jakimś nakazom. A jednocześnie jak już się do czegoś zabierał to oddawał się temu bez reszty (przykładem jest pisanie książki "Pięć lat...