Jak w kabarecie. Obrazki z życia PRL

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
historia
Paula

Czy Nina Andrycz zamawiała kreacje w Paryżu? Dlaczego Zofia Czerwińska znielubiła gołąbki? Co gwiazda francuskiej piosenki Juliette Gréco kazała sobie podać do picia przed występem w Łańcucie? Gdzie widywano premiera Cyrankiewicza bez spodni? Kto tak naprawdę trząsł polską estradą? Dlaczego podczas wyborów Miss Polonia 1984 jury głosowało dwa razy? Co Andrzej Rosiewicz szepnął na ucho Michaiłowi Gorbaczowowi? Co zdarzyło się tuż przed występem cygańskiego zespołu Roma w paryskiej Olimpii?
Jak w kabarecie. Obrazki z życia PRL to opowieść o wydarzeniach i ludziach nie zawsze najważniejszych dla życia Polski w latach 1945–1989, ale z pewnością najbarwniejszych. To dzięki nim w szarym PRL-u było o kim i o czym plotkować.
Życie w PRL-u nosiło na sobie pewne piętno paranoi. Bo co prawda dało się kupić samochód, ale najpierw trzeba było dostać na niego przydział. Można było mieć najmodniejsze sukienki, za którymi szalały elegantki na zachodzie Europy, ale trzeba było znać kierownika sklepu z odrzutami z eksportu. Artyści mogli przygotowywać najzabawniejsze numery do kabaretu czy na estradę, ale i tak wiedzieli, że wytnie je cenzura, która oficjalnie nie istniała. Można było przyznawać wybitnym twórcom wysokie nagrody państwowe, a chwilę później odbierać im to, za co zostali nagrodzeni.
O tych i wielu innych niedorzecznościach opowiada ta książka.

źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl/Jak-w-kabarecie,434831459,p.html

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/Jak-w-kabarecie,434831459,p.html

AnnaSikorska | 2016-09-30

PRL był czasem bardzo specyficznym: początki telewizji, niewielka ilość programów, kreowanie wizerunku Polski interesującej i bogatej, współpraca z artystami, którzy odpowiadali władzom oraz specyficzna twórczość, a wszystko to w otoczce absurdu, dziwnych wytycznych, niezrozumiałych przepisów, utrudniania działalności i wielkiej popularności występów na scenie. Kiedy z dystansu popatrzymy na te czasy codzienność wydaje nam się, że każdy dzień był wielkim przedstawieniem kabaretowym. Mimo tego jedni wracają do tych czasów z wielkim sentymentem.
Taka podróżą jest książka „Jak w kabarecie. Obrazki z życia PRL”, w której z jednej strony znajdziemy informacje o salach koncertowych przepełnionych zwykłymi ludźmi spragnionymi rozrywki, inwestowaniu w określone obiekty, aby zaprezentować Polskę jak najlepiej. Nie zabraknie też obrazków biedy, zmagania się ze systemem, omijania przepisów, wspomagania alkoholem, żywiołowej młodości zmieszanej z chęcią działania zderzającą się z niepewnością...

eR_ | 2016-09-06
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 04 września 2016

Siermiężne czasy PRL-u to wdzięczny temat, biorąc pod uwagę ciekawe filmy, interesujące seriale czy pouczające dokumenty. Są to nie tylko dramatyczne zmagania naszych rodaków, polegające na szukaniu sposobu, aby przetrwać, ale i zabójczo śmieszne komedie, wśród których wymienię tylko „Misia". Ten i podobne filmy mają na celu poważnie czy kpiąco, przybliżyć nam tamte czasy i ludzi, którym przyszło żyć w świecie pełnym absurdów.

Doskonałym przykładem, zbliżonej publikacji, tym razem książkowej, jest wydana przez Wydawnictwo Naukowe PWN, pozycja „Jak w kabarecie. Obrazki z życia w PRL”. Książka podzielona jest na kilka rozdziałów, opowiadających tym razem o życiu elit, które niepodzielnie rządziły, ale także zabawiały maluczkich, którym władza ludowa, nie mogła zapewnić chleba, więc dawała im przynajmniej igrzyska.

Oto na przykład jedna z historii opowiada, ku przestrodze jak mniemam, o zmaganiach jednego z kabaretów, który na co dzień musiał wałczyć niemal dosłownie z cenzurą,...

kulturapowazna | 2016-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2016

Andrzej Klim powtórnie odkopuje anegdoty i wydobywa PRL z zapomnienia, ku uciesze ówczesnego pokolenia. To znakomite uzupełnienie filmów takich jak "Miś" czy "Alternatywy 4". To także rzut oka za kulisy sal koncertowych, estrad, muraw sportowych, amfiteatrów w Opolu i Sopocie, kabaretów, wyborów Miss Polonii, redakcji radia i telewizji.

PRL był czasem, który wspomina się śmiechem przez łzy. To czas przygnębiającej Polski, chorych głęboko ludzi, budzących wściekłość dramatów społecznych i związanych z nimi absurdów, z którymi ciężko było pogodzić się człowiekowi chociażby przeciętnej inteligencji. Manipulacja i cenzura wiodła prym.

Książka mocno trzymająca się faktów, na podstawie dokumentów, opowieści z pierwszej ręki świadków tamtych dni. To swoiste zanurzenie w rzeczywistości PRLu i zobaczenie jak tam było.

Iwona_C_ | 2016-07-26

Czasy późnego PRL, to czasy mojego dzieciństwa. Z samej epoki niewiele pamiętam, od kilka rzeczy, które wywołują miłe, dziecięce wspomnienia. Dlatego chętnie sięgam po publikacje pokazujące w różny sposób ówczesne życie. Jak w kabarecie… to książka, która skupia się bardziej na życiu kulturalno-społecznym. Politykę samą w sobie omija szerokim łukiem, ale wspomina w kilku miejscach o samych politykach, z których paru można nazwać prawdziwymi bon vivantami tamtejszych lat…

Publikacja jest przepełniona ciekawostkami i prawdziwymi smaczkami, które z rozdziału na rozdział zaostrzają nasz apetyt na więcej. Autor – Andrzej Klim – swoją książkę podzielił na kilka rozdziałów, w których opisuje między innymi życie estradowe, w tym największe polskie festiwale, działalność zespołów pieśni i tańca, wybory najpiękniejszej polki, a także sprawy związane z ówczesną motoryzacją, modą i wcześniej wspomnianymi bon vivantami, którzy czerpali z życia ile mogli.

Mnie najbardziej spodobały się...

Leśna_czytelnia | 2016-07-04

Wiedzieliście, że za wyrażeniem „Miss Polonia” najprawdopodobniej stoi Tadeusz Boy-Żeleński? A urodę i charakter atrakcyjnych kandydatek oceniali między innymi Jan Brzechwa, Magda Umer i Daniel Passent? To zaledwie jeden z PRL-owskich obrazków opisanych w książce Andrzeja Klima "Jak w kabarecie". Zapraszam na bloga :)

Paula | 2016-06-27
Przeczytana: 22 czerwca 2016

Iliana | 2016-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2016

Okres PRL-u w Polsce każdy ze starszego pokolenia pamięta inaczej, każdy pamięta co innego, ale można też doszukać się pewnych elementów wspólnych. Na pewno większości kojarzy się z szarzyzną, brakiem wszystkiego co potrzebne do funkcjonowania w życiu codziennym. Ale, to spojrzenie okiem zwykłego obywatela nijak nie ma się do tego, jak ten okres wspominają ci „wielcy”, nierzadko ze szklanego ekranu.

Publikacja Andrzeja Klima odsłania kulisy życia estradowego, festiwalowego, ludowego, sportowego, czy motoryzacyjnego i nie tylko. To faktycznie obrazy – kadry przybliżająca życie kulturalne, rozrywkowe i arystokratyczne, czyli z wyższego szczebla, z okien brylujących wówczas elit. A różniło się ono od zwykłego, przeciętnego Polaka znacząco, a nawet w znacznej mierze. Pełne absurdów, nonsensów, a nawet zakłamania, czy skandali.

Zapraszam na całą recenzję:

jacekw | 2017-04-22