Obowiązek pamięci

Gwiazdopatrznia Gwiazdopatrznia
31.10.2016
Okładka książki Bezimienni Mirosława Kareta Patronat Logo

Ku uciesze fanów twórczości Mirosławy Karety, powracamy do krakowskiej rzeczywistości na łono rodu Petrycych. Ponownie mamy przyjemność zgłębić wojenną tajemnicę związaną z dziejami rodziny krakowskiego lekarza.

Ciotka Marii Petrycy – Pelagia, powraca po kilkudziesięciu latach do Polski, a wraz z nią wspomnienia losów załogi Liberatora – najsłynniejszego alianckiego samolotu z czasów II wojny światowej. Ranny lotnik Królewskich Sił Powietrznych - Peter Redlich, trafia pod opiekę młodej, odważnej Pelagii, która dopiero z perspektywy czasu jest gotowa wyjawić prawdę o wojennych wydarzeniach, rodzącym się uczuciu i krakowskiej konspiracji. Kobieta postanawia odtworzyć losy załogi zestrzelonego samolotu oraz utrwalić, wcześniej pomijane, nazwisko Petera na kartach historii.

Ale co zrobić kiedy nikt jej nie dowierza, a dokumenty posiadają klauzulę tajności nawet na sto lat? Pelagia to osoba o porywczej naturze, wyjątkowym harcie ducha, nieokiełznanym i wybuchowym temperamencie, była w niej jakaś twardość, zdecydowanie, gotowość na podjęcie zmagań z życiem, na przyjęcie walki. Jako typowa przedstawicielka swojego pokolenia podejmowała się nawet najniebezpieczniejszych i zakazanych zadań. Twierdziła z pełnym przekonaniem, że wszystko jest możliwe, jeśli człowiek potrafi pokonać pewne przeszkody i posiada wystarczające pokłady tupetu, który niejednokrotnie ratował jej życie. Czy z takim nastawieniem coś mogło stanąć jej na przeszkodzie?

Niezłomna postawa bohaterki przypomina nam o tych wszystkich silnych kobietach, bez których Polskie Państwo Podziemne nie miałoby prawa bytu. Skupiając się na tym co je łączyło, zmierzały się ze swoimi wątpliwościami i podejmowały heroiczne decyzje. Dopiero później docierało do nich, że te czyny mogły kosztować je życie. Misje, na pozór niewykonalne, stały się codziennością. Walczyły ile sił i miały nadzieję, że ich walka cokolwiek zmieni. Niestety, wojenne historie kobiet z ruchu oporu są często zapominane lub pomijane, ponieważ zaraz po wojnie wróciły do normalnego życia, nie rozmawiając o swoich doświadczeniach nawet z bliskimi.

Pelagia jest osobą zdeterminowaną, by historyczna prawda wreszcie wyszła na światło dzienne. Jest żywym symbolem pamięci o tych nieludzkich czasach, co nam – czytelnikom – uświadamia, że teraz to my jesteśmy najważniejszymi głosicielami prawdy i pamięci o dawnych dziejach. Jesteśmy to winni wszystkim bohaterom, zarówno tym, których nazwiska są utrwalone na pamiątkowych płytach i kartach, jak i tym, których historia niestety zapomniała.

Mirosława Kareta podjęła się bardzo ważnej, ale i mozolnej pracy. Postanowiła pamiętać, a czasem tak trudno pamiętać rzeczy ciężkie, nieprzyjemne, pokryte kurzem czasu. Posiada ponadprzeciętną znajomość topografii Krakowa. Operuje nazwami znanymi głównie dla miejscowych oraz odświeża wspomnienia, które trwają w pamięci lokalnej społeczności mimo upływu lat. Czytelnik odczuwa czas i energię, które autorka włożyła w dokumentację książki.

Pisarka misternie utkała fabułę, w której postaci i fakty fikcyjne splatają się z autentycznymi. Na swój wyjątkowy sposób snuje historię dramatów i trudnych decyzji, które w latach wojny rozegrały się pod setkami, a nawet tysiącami dachów i strzech. Nie zapomina również o rzeczywistości wczesnych lat dziewięćdziesiątych. Rodzina Petrycych oraz ich przyjaciele, wraz ze swoimi wadami, słabościami i małymi radościami, wydają nam się całkowicie realni. Aż ma się chęć przebiec przez krakowskie Błonia i zapukać do drzwi przy alei Focha.

Książka budzi w nas ciekawość, zmusza do szukania i grzebania w przeszłości. Wyzwala w nas refleksje nad tym, jakbyśmy zachowali się w tak mrocznych czasach. Jaka była prawda? Czy kiedykolwiek będzie dane nam poznać wszystkie fakty? Czy będziemy musieli pogodzić się z tym, że nigdy nie zgłębimy tak wielu niesamowitych wydarzeń? Autorka zmusza czytelnika do rozmyślania o trudnych czasach i do wyjścia ze strefy komfortu jaką daje życie w XXI wieku.

Nigdy nie będzie tak jak dawniej. Świat już nigdy nie będzie taki sam, jak przed wojną. Miliony bezwzględnie zgaszonych istnień, liczby pod którymi kryją się konkretne osoby i ich życiorysy. Jedno jest pewne: zdarzenia i losy wojenne tych ludzi są zbyt złożone, byśmy mieli prawo oceniać je po latach. Powinniśmy skupić się na podziwie i pamiętaniu, pokornej nauce płynącej z przeszłości.

„Bezimienni” jest powieścią fabularną, lecz zainspirowaną prawdziwymi wydarzeniami i goszczącą na swoich kartach prawdziwych ludzi. Dba o to, by heroiczne dokonania nie odeszły w niepamięć, a bohaterowie nie pozostali Bezimienni. Miejmy nadzieję, że Mirosława Kareta nie składa broni, a raczej pióra, i wkrótce będziemy mogli zgłębić dalsze losy rodu Petrycych.

Anna Gajewska