Hongkong

Wydawnictwo: Albatros

70 lat najnowszej historii Hongkongu ukazane poprzez losy czwórki bohaterów. Toma Stewarta młodego Anglika, który opuszcza Londyn w poszukiwaniu fortuny i w Hongkongu zostaje dyrektorem najlepszego hotelu w mieście. Siostry Marii, pięknej bezkompromisowej chińskiej zakonnicy, której życie nierozerwalnie splecie się z losami Toma.

"70 lat najnowszej historii Hongkongu ukazane poprzez losy czwórki bohaterów." To dopiero była dla mnie radość, gdy napotkałam gdzieś tę książkę. Biorąc ją w końcu do ręki pragnęłam zatracić się w tym oryginalnym mieście, o którym tyle słyszałam, również z ust znajomego, który spędził tam kilka lat.Jakież rozczarowanie spotkało mnie i to juz na wstępie, gdy nie potrafiłam razem z pierwsza bohaterką przejść z zapałem przez pierwszą część.
Drętwy język narracji odrzuca, a kwestie dotyczące historii, kultury oraz życia w mieście są podawane na zasadzie wykładu osoby opowiadającej, chcącej nowo przybyłemu nakreślić choć trochę miejsce, w którym się znalazł by ułatwić poruszanie się po nim.
Żadna to saga, a jedynie jałowy opis losów czwórki głównych bohaterów, obcokrajowców, między którymi zachodzą bliższe związki wbrew temu co możemy sądzić po pozorach, czyli wyszczególnionych częściach przypisanych kolejno do każdego z nich. Pokazany jest oczywiście wpływ, jaki wywiera Hongkong na...

Kamila | 2013-09-21
Przeczytana: 21 września 2013
Meszuge | 2014-02-09
Przeczytana: 09 lipca 2009

Opowieść o Hongkongu pokazana przez pryzmat losów ludzi z nim związanych. Obejmuje okres od lat trzydziestych ubiegłego wieku do (prawie) chwili obecnej. Składa się z czterech części, które niestety nie są ułożone chronologicznie.
Początkowo wydawało mi się, że książka składa się z czterech odrębnych nowel, których bohaterami są: dziennikarka, Dawn Stone, Tom Stewart, zarządca hotelu w Hongkongu, chińska zakonnica, siostra Maria i Matthew Ho, chiński przedsiębiorca, a łączy je tylko Hongkong, jako miejsce akcji, szybko jednak okazało się, że osoby te znają się, wzajemnie kształtują i wpływają na swoje losy, a czasem nawet łączą je więzy krwi. W sumie całość, to około siedemdziesiąt lat historii Hongkongu.

Odkładałem tą książkę ze trzy razy, a skończyłem chyba tylko dlatego, że tak się jakoś złożyło, że na weekend zostałem bez czegoś innego, nowego do czytania. Według mnie książka jest po prostu… niezbyt ciekawie napisana – mówiąc oględnie i delikatnie. Niestety, „Tai-Pan” ani...

Tamanna | 2014-01-07
Przeczytana: 25 września 2013

Na półce w pewnym, sardyńskim domu zobaczyłam książkę o tytule Hongkong. Ta nazwa przywołała we mnie obrazy z przejmującego, w moich oczach, filmu Chinese Box. Na ekranie jesteśmy świadkami czyjegoś umierania, na tle Hongkongu z lękiem czekającego na 1997, rok przejęcia wolnego miasta przez Chińczyków. Rzuciłam się więc w to miasto (na chwilę zapominając o otaczających mnie winnicach, gajach oliwnych, kolczastych opuncjach). Głodna portretów miast po Bombaj Maximum City Suketu Mehty i Niewidzialnych miastach Italo Calvino.
I rzeczywiście, czytając Hongkong, powieść wychowanego na Dalekim Wschodzie Brytyjczyka Johna Lanchestera, można doświadczyć w losach bohaterów przemian, którym poddawane jest miasto. Historie bohaterów przedstawiono na dwóch poziomach czasowych: od 1935 roku i 70 lat później. W między czasie miasto żyje w cieniu wojen chińskich (między komunistami a Kuomitangiem i Chin z japońskim najeźdźcą), w Hongkongu pojawiają się okupanci japońscy, zmuszając ludzi w...

Janna | 2013-12-05

Książka nie opowiada o niczym wielkim, ale autor snuje historię tak wspaniale, że nie chce się przestać czytać, choć żaden page-turner to nie jest. To jest prawdziwy talent literacki: umieć tak opowiadać, żeby zawładnąć czytelnikiem bez reszty. Brawo.

Pikipama | 2014-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2014

Ciekawa.Szybko tocząca się akcja, interesujący bohaterzy, trafne opisy niesamowitego Honkongu i przyjemny język. Polecam fanom ksążek Erich Segala.

Celina | 2012-07-09
Przeczytana: 08 lipca 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Interesujące informacje o hongkongu, ciekawa fabuła, zakończenie zaskakujące. podobała mi się bardzo

Laperus | 2016-09-21
Przeczytana: 21 września 2016