Okruchy Boga

Tłumaczenie: Bella Szwarcman-Czarnota
Wydawnictwo: Świat Książki
L'eclat de Dieu
83-247-0012-9

Trzy niezwykłe, równoległe podróże, proponuje nam autor wielkiego bestsellera „I odpuść na nasze winy” w swej nowej, tyleż ciekawej fabularnie, co frapującej konstrukcyjnie powieści. Pierwsza to średniowieczna wyprawa do Ziemi Świętej: trzymająca w napięciu, kryminalna historia krucjaty ludzi Zachodu z tajemniczym morderstwem i skarbem w tle. Oto dziewięciu XII-wiecznych rycerzy, organizujących pielgrzymkę, tworzy Milicję Chrystusową. Pod pozorem zapewnienia bezpieczeństwa, chcą odnaleźć w Jerozolimie bezcenny przedmiot, dający nieograniczoną władzę nad światem. Gdy jeden z nich zostaje zgładzony, do pielgrzymów dołącza jego bratanek, by rozwiązać zagadkę.
Podróż druga wiedzie nas w nieskończone odmęty kosmosu, gdyż główny bohater, młody Cosimo - żołnierz i uczony - przybywa z... innej planety! Ośrodki ludzkiej myśli rozsypane są bowiem u Sardou po całym wszechświecie. I tak, by zasięgnąć rady Bernarda z Clairvaux – słynnego mnicha, autora reguły zakonnej dla Templariuszy – Cosimo udaje się na planetę-klasztor Clairvaux statkiem kosmicznym!
Trzecia podróż odbywa się w naszych głowach i wynika z połączenia tych obu, stanowiąc zaskakującą przygodę intelektualną dla wszystkich, których fascynuje sens Czasu. „Byłem, jestem, będę to kwestia gramatyki, a nie egzystencji” – napisał, przypomniany w jednym z mott, Emil Cioran. Ale można to powiedzieć bardziej poetycko, jak zrobił to, również cytowany, Alfred de Musset: „Otwórzcie okno – czy nie widzicie nieskończoności?” Na kartach książki pojawiają się też – nie nachalnie – słowa Balzaca i Chateubrianda, Plotyna i Ensteina... Prowokują pytania równie intrygujące, jak odpowiedź, kim jest poszukiwany „Człowiek bez rąk i bez twarzy”, i czym jest ów skarb, definiowany jako „obiekt, zwany słupem”.
Niewykluczone, że taka właśnie powieść mogłaby wyniknąć ze współpracy Stanisława Lema z Umberto Eco. A jest pewne, że do miłośników obu pisarzy dołączą też z satysfakcją wielbiciele literatury „fantasy”. Kunsztowne dzieło Sardou – owszem, postmodernistycznie „otwarte”, ale nie bełkotliwe – jest bowiem studnią, w której każdy coś dla siebie.

Basia | 2014-12-11

Niestety nie dałam rady.....To nie jest ten typ literatury , który mnie pociąga.
Jestem rozczarowana , bowiem dwie inne książki tego autora , które czytałam wcześniej zachwyciły mnie.

Michał | 2013-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2013

W porównaniu do dwóch poprzednich książek Sardou, ta nieco mnie zaskoczyła swoim układem. Przyznam jednak, że aby lepiej odebrać historię w niej opisaną, pomysł ten bardzo się sprawdził. Czytało ją się nieco inaczej niż poprzednie - intrygi niby nie było mniej, ale o ile o "I odpuść nam nasze winy" i "Ale nas zbaw ode złego" mogę śmiało powiedzieć, że były to kryminalne historical-fiction, o tyle w tym wypadku miałem do czynienia z jakimś misz-maszem h-f z s-f i na deser elementy kryminału. Nie mam pojęcia jak to nazwać.

Co by jednak nie mówić - tak samo jak w poprzednich przypadkach, tak i po tę książkę warto sięgnąć. Wyobraźnia Autora kreuje niesamowitą fabułę (w tej książce może nieco skomplikowaną, ale dla uważnego czytelnika nie powinien być to problem), a jak zwykle jego atutem jest obszerna wiedza historyczna, którą wyjątkowo zręcznie w tej lekturze wykorzystuje.

skryc | 2013-02-13
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 12 lutego 2013

Moja trzecia przeczytana książka Sardou z rzędu i moim zdaniem chyba najgorsza.

To, co jest wspólne dla "I odpuść nam nasze winy", "Ale nas zbaw ode złego" i "Okruchów Boga" to nieumiejętność zakończenia powieści. Kolejny raz wszystkie wątki zostały rozwiązane za jednym zamachem, przez co miałam wrażenie, że to nabudowane napięcie nie było potrzebne. Jestem rozczarowana, choć nie mogłam się oderwać - do 3/4 książki.

Poza tym nie mogłam się odnaleźć, sporo nieścisłości, bajania i na domiar złego znowu wzorowanie się na "Imieniu Róży".
Mimo połączenie elementów science-fiction z czasami późnego średniowiecza - motyw jest ten sam. Poszukiwanie dawnej religii, czy myśli nad sensem i celem istnienia człowieka, itd, itd. I cóż, panie Sardou, tym razem się nie udało.

Katarzyna Płonka | 2014-05-22
Przeczytana: 22 maja 2014

Książka wciąga od pierwszych stron, w której przeplatają się wątki z równoległych światów. Książka daje ciekawe odpowiedzi na temat czasu, nieskończoności i aktu stworzenia świata przez Boga. Przygoda przeplata się z tajemnicą.

Maynard | 2012-09-04
Przeczytana: luty 2006

Wyjątkowo dziwna rzecz. Raz średniowiecze raz Galaxy far, far away...Ivanhoe i Diuna połączona z Kodem da vinci. Trochę niesmaku w ustach po przeczytaniu pozostaje...

TOSIA Wesołowska | 2014-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2014

Niezła mieszanka historyczno-fantastyczna.
Podoba mi się próba wyjaśnienia (nie)skończoności czyli Boga; autor określa swoją wizję czasoprzestrzeni. Brak mi wyciągnięcia tematu.
Ogólnie mam wrażenie,że Sardou spłodził coś wielkiego ale skrzydeł nie dorobił.
,,Problemem dla mnie jest nie to, w co wierzę, ale raczej w co nie wierzę!''

Bartosz | 2015-04-28

Powieść ta traktuje tak na prawdę o anomalii, którą widzimy, odczuwamy na co dzień... Czym jest anomalia dowiecie się z książki... Ale jeżeli lubicie fantastykę, filozofię i podróże kosmiczne to coś dla Was.

Vika | 2011-06-18
Przeczytana: 2006 rok

niespodzianka znaleziona u znajomych w mieszkaniu, noc nie moja, ale książka niesamowita. przynajmniej tak ją pamiętam :)

Radka | 2016-11-21
Marta | 2016-06-06