Imperium miłości. Tom 1

Wydawnictwo: Marginesy
Kurt Seyt & Shura
Robert Waliś
Ag2S

Książka, na podstawie której powstał turecki serial kostiumowy, wyświetlany w Polsce na antenie TVP. Rok 1916, Piotrogród. Oficer armii carskiej, potomek bogatej tatarskiej rodziny, porucznik Kurt Seyit Eminow podczas balu poznaje piękną Aleksandrę „Szurę” Wierżeńską, wywodzącą się z szanowanej rosyjskiej rodziny. Młodzi zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia, ale na przeszkodzie do...

Rok 1916, Piotrogród. Oficer armii carskiej, potomek bogatej tatarskiej rodziny, porucznik Kurt Seyit Eminow podczas balu poznaje piękną Aleksandrę „Szurę” Wierżeńską, wywodzącą się z szanowanej rosyjskiej rodziny. Młodzi zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia, ale na przeszkodzie do ich szczęścia stają obie rodziny. Rodzina Kurta chce, aby poślubił on kobietę z tureckiego rodu, a rodzice Szury chcą wydać ją za Rosjanina. Tymczasem nadchodzi wiosna 1917 roku: wybucha I wojna światowa, a następnie rewolucja – zarówno w Rosji, jak w Turcji. Zaczyna się terror.

Aby przeżyć, bohaterowie muszą się ukrywać. Szura trafia do Kisłowodzka. Kurtowi – jako białogwardziście – nieustannie grozi śmierć z rąk bolszewików. Wraz z przyjaciółmi ucieka w stronę Odessy, wierząc, że na Krymie będzie bezpieczniej. W Rostowie jednak zmienia zdanie. Musi się zobaczyć z ukochaną, wie, że jadąc dalej, będzie się od niej oddalał. Że te pięćset kilometrów, które go od niej dzieli, to jak jeden krok. Tyle że śmiertelnie niebezpieczny…

Imperium miłości to historia prawdziwa. Wnuczka Kurta – Nermin Bezmen – odnalazła stare listy siostry Szury. I przez osiem lat zgłębiała historię swojej rodziny na Krymie, w Rosji, Rumunii i Francji.

źródło opisu: http://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133061/imperium-milosci?idcat=0

źródło okładki: http://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133061/imperium-milosci?idcat=0

Marthuu | 2017-03-10

Płaczę dlatego, że oglądałam serial.
Serial był o niebo lepszy.

Gdy dorwałam od razu dwa tomy, cieszyłam się jak głupia, że przeżyję jeszcze raz historię Szury i Kurta.Tak strasznie się zawiodłam!

Serial całkowicie odbiega od prawdziwej historii, ale nie zgłębiajmy się zbytnio.

Książka składa się ze zdrad Seyita i tego kiedy był z Szurą, ewentualnie wzmianki o jego dzieciństwie. Tak naprawdę nie wiem co napisać bo lektura jest płaska, taka w 2D. Nie ma żadnych emocji!

Za dużo pewnych scen, oj za dużo...

Mimo to, sama historia tej miłości jest piękna.
A 6 gwiazdek przez miłość do serialu i sentyment do serialowego Kurta ;)

książek: 2043
Sybi | 2017-03-18
Przeczytana: 17 marca 2017

Zaznaczam z góry: nie oglądałam serialu, więc nie mam porównania. Sięgnęłam po to głównie z myślą o rysie historycznym i trochę się rozczarowałam.
W zasadzie nie jest to też romans, bo niewiele w tym historii o miłości, a i ta miłość kompletnie do mnie nie przemówiła. To bardziej opowieść o dorastaniu Turka, który zostaje carskim żołnierzem. Byłaby dużo ciekawsza, gdyby autorka lepiej umiała budować napięcie i pisała mniej patetycznym stylem.
Sądząc z opisu, jest szansa, że druga część jest lepsza, więc być może sięgnę po nią.

Aleksandra | 2016-10-02
Przeczytana: 02 października 2016

Zakochana w serialu(Imperium Miłości) sięgnęłam po książkę aby znów podziwiać wielką i trudną miłość Kurta Seyita i Szury. Jednak ta książka nie skupia się na samej parze kochanków, to historia w szczególności o pochodzeniu Kurta. Stajemy się świadkami jak młody Eminow powoli staje się mężczyzną, jak radzi sobie na polu walki oraz czym jest prawdziwa przyjaźń.
Nie mogłam się oderwać, pochłonęła mnie bez reszty.

Kasiek m | 2016-10-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 52/2016
Przeczytana: 05 października 2016

Laperus | 2016-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2016

Mówi się, że warto najpierw przeczytać książkę. W tym przypadku to pomyłka. Ta książka nie porywa, więc pewnie lepiej najpierw oglądnąć serial...

Książka jest bardziej historyczna, niż można sądzić po opisie i okładce, które wprowadzają w błąd. (Opis prawdopodobnie bardziej pasuje do II tomu)

Wielka miłość? Nie. Co najwyżej romans...

Choć zapewne wartościowa, trzeba mieć wiele cierpliwości, żeby tę książkę przeczytać. A po skończonej lekturze pozostaje wrażenie, że coś można by w niej koniecznie zmienić...

Książkowe_Wyliczanki | 2016-11-29
Przeczytana: 22 listopada 2016

Pierwsze wydarzenia, w których główni bohaterowie poznają się, a uczucie rozpala w jednej sekundzie są ciekawe i barwne. Pokazują petersburskie wyższe sfery, sposób życia, zabawy. Jednocześnie ten jeden impuls, nagły wybuch fascynacji i miłości sprawił, że zaczęłam się krzywić i martwiłam się, w którym kierunku te mieszane uczucia będą się kierować. Pisarka nie pozwoliła długo być bohaterom razem. Rozdziela ich życie, obowiązki, wojna. A czytelnik cofa się w czasie, wraca na Krym, gdzie wiele stuleci wcześniej osiedli Tatarzy. To tam poznajemy młodego Seyita, razem z nim przeżywamy dzieciństwo, wstąpienie w dorosłość, wyprawę do Petersburga i szkolenie wojskowe.

Ta książka zawiera w sobie to wszystko, co lubię w powieści historycznej. Obok bohatera pierwszoplanowego pojawia się wiele postaci, które w różnych momentach jego życia go uzupełniają. Będzie rodzina, znajomi, służący, bliżsi i dalecy. Miejsca, w których przyszło żyć bohaterowi również zmieniają się z biegiem czasu, od...

anna | 2017-12-31
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017