Jedwabna opowieść

The Girl Who Wrote in Silk
Aleksandra Weksej
literatura piękna
Ag2S

Najmniejsze przedmioty mogą w sobie kryć stulecia sekretów… Inara Erickson przyjeżdża do położonej na wyspie posiadłości zmarłej ciotki. Znajduje tam misternie wyszyty kawałek materiału. W miarę jak kobieta zaczyna odkrywać kolejne sekrety skrywane w historii zapisanej na tajemniczym rękawie, życie Inary w magiczny sposób zaczyna się splatać z historią Mei Lien – młodej chińskiej dziewczyny,...

Najmniejsze przedmioty mogą w sobie kryć stulecia sekretów…

Inara Erickson przyjeżdża do położonej na wyspie posiadłości zmarłej ciotki. Znajduje tam misternie wyszyty kawałek materiału. W miarę jak kobieta zaczyna odkrywać kolejne sekrety skrywane w historii zapisanej na tajemniczym rękawie, życie Inary w magiczny sposób zaczyna się splatać z historią Mei Lien – młodej chińskiej dziewczyny, która 100 lat temu zniknęła w tajemniczych okolicznościach. Dzięki opowieści, którą Mei Lien wypisała w jedwabiu, Inara odkrywa tragiczną prawdę, która wstrząśnie całą jej rodziną do żywego – i zmusi bohaterkę do dokonania niemożliwego wyboru.
Ten fenomenalny i przesiąknięty magicznym klimatem debiut Kelli Estes został zainspirowany prawdziwą historią.

źródło opisu: http://www.wydawnictwokobiece.pl/produkt/jedwabna-opowiesc/

źródło okładki: http://www.wydawnictwokobiece.pl/produkt/jedwabna-opowiesc/

Sklerotyczka | 2019-02-10
Na półkach: Przeczytane, 2019

Przepiękna książka! Opowiadająca historię dwóch rodzin, gdzie jedna znika bez słowa... Czasem przypadkowe spotkanie, telefon czyblist może znaczyć więcej. A także zacząć coś nowego... jest tu wątek miłosny, ale ta historia zapiera dech w piersi. Lekko napisana, szybko się czyta i nie raz łza się zakręci.

Soledad | 2019-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2019

Rewelacyjna przede wszystkim ze względu na tematykę. Nie miałam pojęcia o tej części historii USA, wiążącej się z Chińczykami. Powieść sprawnie napisana, choć powiązanie wątków Inary i Daniela wydało mi się aż za romantyczne;). Polecam jednak całym sercem tę piękną opowieść o sile i potrzebie prawdy.

MyCoffeeBooks | 2018-11-19
Przeczytana: 29 czerwca 2018

To ponoć debiut. I patrząc na tą książkę pod tym kątem jestem pełna podziwu. Może nie jest to literatura najwyższych lotów – język nie powala na kolana, ale…sam pomysł na fabułę i jej przedstawienie jest naprawdę dobry. Przeszłość wywiera bardzo duży wpływ na teraźniejszość. Ta książka jest na to niezbitym dowodem. Jeżeli lubicie głęboko ukrywane rodzinne sekrety i przedmioty z duszą, ta książka porwie Was od pierwszej strony. Czego Wam z całego serca życzę.

Historia rozpoczyna się pod koniec XIX wieku,kiedy młoda dziewczyna zostaje zmuszona do wyskoczenia ze statku przez swojego ojca. W kolejnych rozdziałach dowiadujemy się dlaczego. Akcja dzieje się równocześnie współcześnie i pod koniec XIX,a akcja współcześnie opowiada o losach kobiety,która odziedziczyła klimatyczny dworek na wyspie. Losy kobiety z XIX w i tej współczesnej bardzo się zazębiają i wpływają na siebie. Po pierwszym rozdziale wiedziałam już,że nie będę mogła się od niej oderwać. A kiedy w obu czasach pojawił się piękny romans,przepadłam na dobre.
Jedwabna opowieść to cudowna powieść o miłości,poświęceniu,ale również o rasizmie i ludzkim okrucieństwie. A dodać do tego akcje na dwóch płaszczyznach czasowych i mamy powieść idealną :)
Szczerze polecam!

anawa004 | 2018-10-26
Przeczytana: 25 października 2018

Ocena "dobra" trochę na wyrost, ale "przeciętna" z kolei za słaba.
Akcja toczy się w Stanach Zjednoczonych,koniec XIX wieku i czasy obecne. Inara, córka bogatego przedsiębiorcy dziedziczy chylący się ku upadkowi dom na wyspie Orcas, należący do jej ciotki i mimo, że początkowo chce go sprzedać, ostatecznie postanawia przeprowadzić gruntowny remont i przysposobić go na hotel. W trakcie pierwszych prac znajduje ukryty pod schodami kawałek błękitnego jedwabiu, rękaw, na którym wyszyta jest jakaś historia. Dziewczyna zaczyna drążyć temat, szukać, angażuje wykładowcę chińskiego pochodzenia, znawcę kultury wschodu. Jednocześnie poznajemy Mei-Lien ponad sto lat wcześniej, autorkę haftów na rękawie i jej nieszczęśliwe życie.
Treść powieści podparta jest prawdziwymi wydarzeniami odnośnie Aktu Imigracyjnego z roku 1882 - wydalanie obywateli chińskiego pokolenia z miast, nienawiść do nich, często aż skrajna, prowadząca do morderstw.

Edyta | 2018-10-05
Przeczytana: 05 października 2018

Książka jakościowo nierówna. Opowiada losy dwóch bohaterek - Mei Lien, która żyła w XIX wieku oraz Inary, która jest bohaterką współczesną. Losy obu kobiet przeplatają się od początku do końca książki. Historia Mei Lien jest bardzo ciekawa i poruszająca i tę część powieści czytało mi się o wiele lepiej niż część poświęconą współczesności. Zastanawiałam się jak ta sama autorka może tak ciekawie napisać pół książki i przynudzać w drugiej połowie. Rozdziały poświęcone Inarze były napisane bardzo kiepskim stylem, czasem wręcz żenującym i były strasznie naiwne. Niektóre fragmenty kojarzyły mi się bardziej z wypracowaniami uczniowskimi niż powieścią dorosłej kobiety.
Początek książki był dla mnie bardzo zniechęcający i przez chwilę zastanawiałam się dlaczego ten tytuł tak dobrze mi się kojarzy skoro książką jest taka słaba. Później przypomniałam sobie, że dawno temu oglądałam dobry film o takim samym tytule i dlatego książka wydawała mi się znajoma kiedy ją dostrzegłam na wyprzedaży w...

Alicja | 2018-05-15
Przeczytana: 15 maja 2018

"Ta haftowana szata, którą zgodnie z zamysłem jej syn miał włożyć w dniu swojego ślubu, była mapą prowadzącą do jego korzeni i do odpowiedzi na pytania, jakie może sobie kiedyś zadać". (str 350)
Powieść jest fikcją literacką opartą na faktach. Są to dwie historie o dzielnych kobietach, których los boleśnie doświadczył, oddalone w czasie o 100 lat, jednakże w jakiś sposób ze sobą powiązane.Pierwsza dzieje się pod koniec XIX wieku, w czasie okrutnym dla Chińczyków mieszkających w Stanach Zjednoczonych.
Na mocy Aktu o Wykluczeniu Chińczyków zabroniono im wstępu do tego kraju, a ci którzy się osiedlili w nim zostali zmuszeni do opuszczenia tego niegościnnego kraju. Rozpoczęły się czystki etniczne tragiczne w skutkach.Kolejny namacalny dowód nienawiści między narodami. Nasza bohaterka świadek tragedii, która dotknęła jej rodzinę, przepełniona bólem i wspomnieniami, osamotniona we wrogim otoczeniu, uratowana przed przeznaczeniem jakie los jej wybrał. Nieszczęście przeplata się z...

Jessica | 2018-05-13
Przeczytana: 12 maja 2018

Wielka szkoda, że jest tak duża różnica pomiędzy opisaną historią Mei Lien, która wyciskała ze mnie łzy praktycznie na każdej stronie, a historią Inary, która była zwyczajnie nudna, przewidywalna i jakby na siłę naszpikowana jakimiś tragicznymi wydarzeniami, aby choć trochę dorównać poziomowi losów Mei Lien. Mam wrażenie, jakby każdą historię napisała inna autorka. Gdyby tak oceniać, to opowieść o Mei Lien zasługuje na 9, a opowieść o Inarze na marne 5. Całości daję 7 i rzeczywiście polecam, chociażby ze względu na poznanie historii życia Mei Lien, która jest niezwykle poruszająca, niesprawiedliwa, okrutna.
Pomysł autorki na połączenie wydarzeń z przeszłości i teraźniejszości fajny, jednak ja czuję dość spory niedosyt. Książka zostawia nam duże pole do przemyśleń, a ja jednak lubię, jak wyjaśnia wszystko do końca.

Anna Sochacka | 2018-01-13
Przeczytana: 12 stycznia 2018

Cudowna opowieść.
Do głowy by mi nie przyszło, że wokół skrawka materiału z fragmentem haftu obrazującego tragiczną historię można usnuć tak genialną opowieść a jednak...
Losy chińskiej młodej dziewczyny w Ameryce, w czasach gdy nienawiść do imigrantów sięga szczytu

lida78 | 2018-01-11
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2018
Przeczytana: 11 stycznia 2018

Bez dwóch zdań ta powieść ma swój niepowtarzalny i magiczny klimat. To pełna uroku i delikatności historia dwóch kobiet i tajemnicy ukrytej w małym kawałku jedwabiu. Czyta się ją jednym tchem bo nie można się rozstać z tą opowieścią. Wiele momentów można było przewidzieć, ale nie miało to dla mnie żadnego wpływu na odbiór całości książki. Cudna historia. Po takie książki warto sięgać. Polecam!!!