Brudna robota

Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawnictwo: Mag
A Dirty Job
śmierć, dusza

Brudna robota oszałamia pomysłami, hipnotyzuje i wciąga. Jest na przemian przezabawna i bardzo smutna, zawsze dynamiczna i pełna zwrotów akcji, a przy tym nie przypomina żadnej innej książki. Obecne pokolenie doczekało się swojego Vonneguta, Robbinsa i Swifta w jednym. Amen.

źródło opisu: Mag, 2007

Lubicie rubaszny humor? Czarny humor? Humor amerykański do granic? Jeśli tak, to ta książka jest dla Was.

Charlie Asher ma przekichane. Miało być tak pięknie, ale wiadomo, żadna życiowa pierdoła nie może mieć w swoim życiu łatwo. Mało, że umarła mu żona, tuż po narodzinach ich córki to jeszcze zaczynają się dziać bardzo dziwne rzeczy. Najpierw obcy facet przy ciele żony, potem dziwnie świecące na czerwono przedmioty...
I wszystko wskazuje na to, że Charlie otrzymał, jakże prestiżową, posadę samego Ponurego Żniwiarza.
Niejeden samiec alfa by sobie z tym nie poradził, a Asher to samiec beta i to zdominowany przez własną siostrę.
Chcecie się przekonać jak to udźwignął? Koniecznie przeczytajcie Brudną robotę ;)

Książka nie jest tylko śmieszna. Moore ma styl łączący pastisz i satyrę z poważną prozą, w taki sposób, że jednocześnie ocierasz łzy śmiechu i głębiej zastanawiasz się nad tym co właśnie przeczytałeś. Autor ubiera w płaszczyk humoru rzeczy tak poważne, że dla niektórych może...

Michał | 2010-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2010

Niby nie powinno się oceniać książki po okładce, jednak kiedy zobaczyłem tą, byłem pod wrażeniem. Powiem, że ogólnie podobają mi się okładki książek tego autora, są w dobrym rysunkowym stylu.
Jednak to nie okładka jest ważna, ale to, co się kryje za nią, czyli treść. "Mokra Robota" jest opowieścią o śmierci, ale na wesoło, cała przesiąknięta jest czarnym humorem i lekką nutką absurdu.
Autor umiejętnie połączył tutaj kilka mitów i wierzeń, aby powieść miała pewne podstawy na nazwijmy to faktach.
Znajdziemy tutaj całą galerię dziwnych postaci, jak Minty (Miętowy), Rosjanka o korzeniach Tatarów, Lilly nastoletnią emo, piekielne ogary i inne.
Powieść może nie jest bardzo zaskakująca, bo od początku można się domyślić kto zostanie potężnym władcą, ale mimo to wciąga w swoje objęcia jak ruchome piaski. W zasadzie większą jej część przeczytałem wczoraj w nocy, co chyba o czymś świadczy.
Jeśli lubicie czarny humor, oraz fantasy to myślę, że znajdziecie tutaj coś ciekawego.

Ewa-Książkówka | 2010-04-05
Na półkach: Nie posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 2009 rok

Ten człowiek nie ma wśród swoich czytelników chyba nikogo kto by powiedział, że jego książki mu są obojętne - jego pisarstwo się albo bardzo lubi albo nie znosi. Antyfani zarzucają mu, że pisze banalnie, bez polotu i w ogóle o niczym. A mi z kolei jego poczucie humoru bardzo przypadło do gustu i uważam, że jego pozycje są doskonałym środkiem ożywczym dla mózgu gdy trzeba go odciążyć po "ciężkich" i/lub ambitnych lekturach. Są doskonałym przerywnikiem.

Iza | 2017-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2017

Czytaj Moore'a, mówili, będziesz zachwycona, mówili.
A tu klops.
Śmierć z przymrużeniem oka, tak bym to określiła.
I dodałabym jeszcze, że książka przesiąknięta jest wulgaryzmami, potocznym językiem i mnóstwem głupot, które nawet w fantastyce czy komedii nie pasują.
No nie wiem.
Albo jestem za głupia by zrozumieć fenomen tego autora, albo to on stworzył durną książkę.
Sama nie wiem czy to miało być straszne, czy zabawne. Zdecydowanie jednak wyszło kiepsko.
Dam mu jeszcze szansę, bo jedna książka to za mało by ocenić autora, ale póki co słabiutko. Bardzo słabiutko.

magda | 2010-07-23
Na półkach: Przeczytane, Na półce
Przeczytana: 23 lipca 2010

Historia zaczyna się od śmierci żony głównego bohatera, samca beta, Charlie'go Ashera. A potem robi się niesamowicie i absurdalnie, czarny humor tryska, jest nieprzewidywalnie (może z wyjątkiem zakończenia, ale wybaczam).

"Brudna robota" jest spokojniejsza, bardziej stonowana od Krwiopijców, czy "Najgłupszego Anioła" ale nie zmienia to faktu, że jest zabawna.

Moore zaczyna być w moich oczach odpowiedzią na tych wszystkich, którzy mówią "Amerykanie nie mają historii,nie mają literatury". Moore mówi: ok, jesteśmy młodym narodem i jako taki nie mamy tysiącletniej kultury, i gdzie wy macie mity (siostry Morrigan), my mamy miejskie legendy (stwory w kanałach). Gdzie wy macie tradycje i religie, my mamy San Francisco. A mówi to z poczuciem humoru, z amerykańską beztroską, w prostym stylu, dosadnym momentami językiem.

Sposób pisania Moore'a uważam za jedną z największych jego zalet: bez zbędnych opisów, analiz pseudopsychologicznych, bez "ochów i achów" potrafi wciągnąć czytelnika w swój...

Monika | 2014-12-12
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 12 grudnia 2014

Rewelacja,akcja książki wciąga od pierwszych stron, i po skończeniu czuję ciągły niedosyt, chciałabym, aby akcją trwała i trwała Christopher Moore mówi żartem o poważnym temacie jakim jest śmierć.Czarny humor w "Brudnej robocie" jest genialny.
Charlie Asher to facet który boi się życia i dlatego staje się śmiercią.Nie ma wyboru musi się szybko nauczyć swojej nowej roli, aby siły ciemności nie zyskały siły i nie zniszczyły znanego nam świata, mimo że jest to brudna robota ktoś musi ją wykonywać, ludzie ciągle umierają i ktoś musi się zająć ich duszami, żeby mogły trafić do innych ludzi, którzy nie posiadają własnych.
Była to moja pierwsza książka tego autora i nie rozczarowałam się ani trochę z pewnością sięgnę po inne jego książki

deana | 2012-06-26
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 26 czerwca 2012

Powaliły na kolana mnie niektóre teksty, m.in ,,Mężczyzn lubię takich jak herbata - słabych i zielonych" :) Świetna książka

Diana Pogodna | 2013-05-01
Przeczytana: 29 kwietnia 2013

"Życia, co go szukasz, nigdy nie znajdziesz.
Kiedy bogowie tworzyli człowieka, życie zachowali we własnym ręku.
Napełniaj żołądek. Dniem i nocą obyś wciąż był wesół.
Patrz, jak dziecię twej ręki się trzyma.
Kobiecą sprawę czyń z chętną niewiastą.
Tylko takie są sprawy człowieka."

Książka przewrotna, inna, czasami wzrusza, czasami wkurza :)
Przeczytać warto.

Katarzyna Bartnicka | 2015-10-03
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 02 października 2015

"Mam ochotę na coś lekkiego" - pomyślałam i zabrałam się za Christophera Moore'a. Bardzo szybko przekonałam się, że lekkie książki są dla mnie zbyt ciężkie. Przez całą lekturę nasuwały mi się porównania z Nigdziebądziem, ale niestety Moore Gaimanem nie jest. Książka została napisana tak, jakby autor nie mógł się zdecydować czy ma być strasznie czy śmiesznie i w efekcie wyszło nijak.

cykuta | 2010-10-31
Przeczytana: maj 2007

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jak wygląda Śmierć? Czy może przybrać postać przeciętnego 30-letniego nieudacznika? Dzięki „Brudnej robocie” Christophera Moore’a okazuje się, że jak najbardziej!

Główny bohater powieści – Charlie Asher przekonuje się o tym na własnej skórze. Właśnie urodziła mu się córeczka – Sophie. I wydawałoby się, że to jeden z najszczęśliwszych dni w życiu Charliego, jednak zdradliwy los błyskawicznie zmusza głównego bohatera do zaktualizowania tej opinii. Tego samego popołudnia jego żona – Rachel umiera na rzadko spotykany zator mózgu, a przy łóżku odchodzącej kobiety Charlie zauważa osobliwego jegomościa , którego obecności jednak nie rejestruje ani czujne oko dyżurnej pielęgniarki, ani kamery zamontowanej w szpitalu. Od tej pory w życiu tego przeciętnego szaraczka zaczynają dziać się rzeczy tyleż zadziwiające, co niepokojące.

„Brudna robota” to pełna czarnego [choć nie tylko] humoru historia o życiu, śmierci i nieuniknionych zmianach, jakie ta ostatnia wprowadza do każdej ludzkiej...