Brudna robota

Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawnictwo: Mag
A Dirty Job
śmierć, dusza

Brudna robota oszałamia pomysłami, hipnotyzuje i wciąga. Jest na przemian przezabawna i bardzo smutna, zawsze dynamiczna i pełna zwrotów akcji, a przy tym nie przypomina żadnej innej książki. Obecne pokolenie doczekało się swojego Vonneguta, Robbinsa i Swifta w jednym. Amen.

źródło opisu: Mag, 2007

Michał | 2010-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2010

Niby nie powinno się oceniać książki po okładce, jednak kiedy zobaczyłem tą, byłem pod wrażeniem. Powiem, że ogólnie podobają mi się okładki książek tego autora, są w dobrym rysunkowym stylu.
Jednak to nie okładka jest ważna, ale to, co się kryje za nią, czyli treść. "Mokra Robota" jest opowieścią o śmierci, ale na wesoło, cała przesiąknięta jest czarnym humorem i lekką nutką absurdu.
Autor umiejętnie połączył tutaj kilka mitów i wierzeń, aby powieść miała pewne podstawy na nazwijmy to faktach.
Znajdziemy tutaj całą galerię dziwnych postaci, jak Minty (Miętowy), Rosjanka o korzeniach Tatarów, Lilly nastoletnią emo, piekielne ogary i inne.
Powieść może nie jest bardzo zaskakująca, bo od początku można się domyślić kto zostanie potężnym władcą, ale mimo to wciąga w swoje objęcia jak ruchome piaski. W zasadzie większą jej część przeczytałem wczoraj w nocy, co chyba o czymś świadczy.
Jeśli lubicie czarny humor, oraz fantasy to myślę, że znajdziecie tutaj coś ciekawego.

Ewa-Książkówka | 2010-04-05
Na półkach: Nie posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 2009 rok

Ten człowiek nie ma wśród swoich czytelników chyba nikogo kto by powiedział, że jego książki mu są obojętne - jego pisarstwo się albo bardzo lubi albo nie znosi. Antyfani zarzucają mu, że pisze banalnie, bez polotu i w ogóle o niczym. A mi z kolei jego poczucie humoru bardzo przypadło do gustu i uważam, że jego pozycje są doskonałym środkiem ożywczym dla mózgu gdy trzeba go odciążyć po "ciężkich" i/lub ambitnych lekturach. Są doskonałym przerywnikiem.

magda | 2010-07-23
Na półkach: Przeczytane, Na półce
Przeczytana: 23 lipca 2010

Historia zaczyna się od śmierci żony głównego bohatera, samca beta, Charlie'go Ashera. A potem robi się niesamowicie i absurdalnie, czarny humor tryska, jest nieprzewidywalnie (może z wyjątkiem zakończenia, ale wybaczam).

"Brudna robota" jest spokojniejsza, bardziej stonowana od Krwiopijców, czy "Najgłupszego Anioła" ale nie zmienia to faktu, że jest zabawna.

Moore zaczyna być w moich oczach odpowiedzią na tych wszystkich, którzy mówią "Amerykanie nie mają historii,nie mają literatury". Moore mówi: ok, jesteśmy młodym narodem i jako taki nie mamy tysiącletniej kultury, i gdzie wy macie mity (siostry Morrigan), my mamy miejskie legendy (stwory w kanałach). Gdzie wy macie tradycje i religie, my mamy San Francisco. A mówi to z poczuciem humoru, z amerykańską beztroską, w prostym stylu, dosadnym momentami językiem.

Sposób pisania Moore'a uważam za jedną z największych jego zalet: bez zbędnych opisów, analiz pseudopsychologicznych, bez "ochów i achów" potrafi wciągnąć czytelnika w swój...

Monika | 2014-12-12
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 12 grudnia 2014

Rewelacja,akcja książki wciąga od pierwszych stron, i po skończeniu czuję ciągły niedosyt, chciałabym, aby akcją trwała i trwała Christopher Moore mówi żartem o poważnym temacie jakim jest śmierć.Czarny humor w "Brudnej robocie" jest genialny.
Charlie Asher to facet który boi się życia i dlatego staje się śmiercią.Nie ma wyboru musi się szybko nauczyć swojej nowej roli, aby siły ciemności nie zyskały siły i nie zniszczyły znanego nam świata, mimo że jest to brudna robota ktoś musi ją wykonywać, ludzie ciągle umierają i ktoś musi się zająć ich duszami, żeby mogły trafić do innych ludzi, którzy nie posiadają własnych.
Była to moja pierwsza książka tego autora i nie rozczarowałam się ani trochę z pewnością sięgnę po inne jego książki

Diana Pogodna | 2013-05-01
Przeczytana: 29 kwietnia 2013

"Życia, co go szukasz, nigdy nie znajdziesz.
Kiedy bogowie tworzyli człowieka, życie zachowali we własnym ręku.
Napełniaj żołądek. Dniem i nocą obyś wciąż był wesół.
Patrz, jak dziecię twej ręki się trzyma.
Kobiecą sprawę czyń z chętną niewiastą.
Tylko takie są sprawy człowieka."

Książka przewrotna, inna, czasami wzrusza, czasami wkurza :)
Przeczytać warto.

deana | 2012-06-26
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 26 czerwca 2012

Powaliły na kolana mnie niektóre teksty, m.in ,,Mężczyzn lubię takich jak herbata - słabych i zielonych" :) Świetna książka

cykuta | 2010-10-31
Przeczytana: maj 2007

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jak wygląda Śmierć? Czy może przybrać postać przeciętnego 30-letniego nieudacznika? Dzięki „Brudnej robocie” Christophera Moore’a okazuje się, że jak najbardziej!

Główny bohater powieści – Charlie Asher przekonuje się o tym na własnej skórze. Właśnie urodziła mu się córeczka – Sophie. I wydawałoby się, że to jeden z najszczęśliwszych dni w życiu Charliego, jednak zdradliwy los błyskawicznie zmusza głównego bohatera do zaktualizowania tej opinii. Tego samego popołudnia jego żona – Rachel umiera na rzadko spotykany zator mózgu, a przy łóżku odchodzącej kobiety Charlie zauważa osobliwego jegomościa , którego obecności jednak nie rejestruje ani czujne oko dyżurnej pielęgniarki, ani kamery zamontowanej w szpitalu. Od tej pory w życiu tego przeciętnego szaraczka zaczynają dziać się rzeczy tyleż zadziwiające, co niepokojące.

„Brudna robota” to pełna czarnego [choć nie tylko] humoru historia o życiu, śmierci i nieuniknionych zmianach, jakie ta ostatnia wprowadza do każdej ludzkiej...

Maks | 2011-06-07
Przeczytana: maj 2011

Jeśli "Paragraf 22" jest niedościgonionym ideałem w kategorii absurdu i humoru, to Christopher Moore przygotował dla niego dobrze zapowiadającego się konkurenta. "Brudna robota" to powieść niezwykle humorystyczna z licznymi przejawami fantastyki i wszechobecnego dowcipu. O czym prawi? Ano o tym, co kiedyś spotka każdego z nas, mianowicie o śmierci. O trupiobladej postaci w czarnych szatach z kosą w kościstej dłoni, tyle, że widzianej jak gdyby w krzywym zwierciadle. Wizja Moore'a dotycząca tego, jakby to ująć, zjawiska? jest niezwykle barwna i absurdalna. Kim jest autor powieści? To pisarz wyjątkowo ekscentryczny, rzekłbym szalony który na swój warsztat bierze różne części życia społecznego i trafnie kieruje w nie ostrze swego dowcipu. Tym razem, jak wspomniałem, oberwało się śmierci. Czy słusznie? Nie mi o tym prawić

Głównym bohaterem „Brudnej roboty” jest Charlie Asher, czyli wykreowany przez autora wzorowy samiec beta. Właściciel jednego z komisów w San Francisco, który...

atramentovva | 2015-06-02
Przeczytana: 01 czerwca 2015

"Brudna robota" to druga książka Moore'a, którą przeczytałam (wcześniej był niesamowity "Baranek").
Pamiętam dokładnie, kiedy i gdzie czytałam pierwsze strony. Było po godzinie 15ej, ciepły dzień, zielony park, przede mną staw z kaczkami, pode mną nieco podniszczona ławka. Sięgnęłam po "Brudną robotę", obejrzałam zaciekawiona okładkę i po chwili zabrałam się za lekturę. Początkowo język wydał mi się banalny, przebiegałam wzrokiem zbyt szybko, by pojąć sens niektórych zdań. Odrobina cierpliwości i mogłam już w pełni rozkoszować się tym, co czekało na mnie dalej - czytaj wolniej = więcej pochłaniaj - ta zasada tutaj jak najbardziej się sprawdziła. Nie chciałam skończyć tej książki zbyt szybko, bo była naprawdę świetna, ale jednocześnie pragnęłam poznać zakończenie tej historii.
Ale ale... rozpisuję się, a powinnam wprowadzić tu trochę porządku. Wracając do parku i pierwszych kilkudziesięciu stron - bomba, rewelacja, majstersztyk. Dlaczego? A chociażby dlatego, że siedząc na tej...

Katarzyna Bartnicka | 2015-10-03
Na półkach: Ebook, Przeczytane
Przeczytana: 02 października 2015

"Mam ochotę na coś lekkiego" - pomyślałam i zabrałam się za Christophera Moore'a. Bardzo szybko przekonałam się, że lekkie książki są dla mnie zbyt ciężkie. Przez całą lekturę nasuwały mi się porównania z Nigdziebądziem, ale niestety Moore Gaimanem nie jest. Książka została napisana tak, jakby autor nie mógł się zdecydować czy ma być strasznie czy śmiesznie i w efekcie wyszło nijak.

Nie lubisz swojej pracy? Te książki poprawią ci humor!

Co zrobić, gdy wieczorem skóra cierpnie na samą myśl, że czeka nas znowu pobudka bladym, a właściwie ciemnym, świtem, a nie został już ani jeden dzień urlopu? Można w takiej sytuacji sięgnąć po odpowiednią lekturę. Ale nie taką, która przedstawia świat w różowych barwach, o nie! W takie smętne wieczory lepiej poczytać o kimś, kto sprawi, że zaczniemy ciepło myśleć o swojej pracy i konieczności wyjścia rano z domu.