Noir

Noir
William Morrow
2018-04-17
2018-04-17

Od czasów studiów staram się czytać kilka książek rocznie po angielsku lub niemiecku. Christopher Moore należy do autorów, których bardzo lubię, a już od dobrych kilku lat jego książki nie są wydawane w Polsce. Chociaż mój literacki język Szekspira trochę zardzewiał to zwykle po kilkunastu stronach lektury wpadam w rytm. Nie inaczej było też z 'Noir'.

Autor przenosi nas do San Francisco lat 40, do podejrzanego baru u Sal'a, w którym barmanem i zarazem głównym bohaterem jest Sammy Two Toes. Pewnego dnia do baru przychodzi piękna blondynka o imieniu Stilton. To musi być miłość od pierwszego wejrzenia. Christopher Moore prowadzi nas szemranym San Francisco niczym w klasycznych historiach noir, wprowadza tajne bractwo, przybysza z obcej planety i najdziwniejszego narratora jakiego miałem okazję czytać. Wszystko jest tutaj very Christopher Moore.

Noir czyta się wyjątkowo dobrze, bo chociaż nie przepadam za akcją dziejąca się w latach 40 to autor tutaj w charakterystyczny dla siebie sposób buduje postaci, buduje tło i miejsca, które hipnotyzują. Wszystko to jest obudowane satyrycznym spojrzeniem na Stany Zjednoczone, a zwroty akcji wywołują uśmiech na twarzy czytelnika. 'Noir' to chyba jedna z lepszych książek Moore'a jakie czytałem.

Autor przenosi nas...

• Przeczytane w 2021