Niegrzeczni bogowie

Wydawnictwo: Świat Książki

Satyryczna powieść obyczajowa. Pełna angielskiego humoru i pikanterii historia o greckich bogach, mieszkających w... dzisiejszym Londynie. Nie wiedzie im się zbyt dobrze: Artemida wyprowadza cudze psy, a Afrodyta pracuje w seks-telefonie. Nadal się kłócą i mszczą na kim się da. Obiektem takiej zemsty staje się Apollo: przeszyty strzałą miłości przez Erosa, zakochuje się w zwykłej śmiertelniczce Alice. Niestety, dziewczyna ma już ukochanego chłopaka... Pomysłowa zabawa z uwspółcześnioną mitologią i humorem spod znaku Terry Prachetta.

AuroraBorealis | 2015-03-18
Przeczytana: 16 marca 2015

Co by było, gdyby greccy bogowie zstąpili z Olimpu i zamieszkali pośród śmiertelników we współczesnym Londynie?
Niemożliwe? Nierealne? Niedorzeczne?
A jednak…
Poznajcie zatem całą boską i jakże zwariowaną rodzinkę, mieszkającą na ziemi przez kilkaset lat w zrujnowanej, syfiastej ruderze, którą nazywają domem:

Artemida – biegaczka, pasjonatka polowań, wielbicielka przyrody, uwielbiająca psy
Afrodyta – piękność, nimfomanka, pracująca w seks telefonie
Dionizos – winiarz, didżej i przedsiębiorca w branży clubbingowej
Apollo – metro seksualny, egocentryczny i zadufany w sobie seksoholik
Hefajstos – brzydal „złota rączka” i prawowity mąż Afrodyty
Zeus – zapomniany przez swoje dzieci, ogłupiały, uznawany za szaleńca „schorowany” starzec
Ares – wojskowy strateg, którego pasją jest wywoływanie nowych konfliktów
Hera – żona i opiekunka Zeusa, również nieco zapomniana ale jakże charakterna
Demeter – ogrodniczka, wielbicielka przyrody
Hermes – biznesmen i pracoholik, odpowiedzialny za...

magda | 2010-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2010

Zapowiadało się ciekawie: satyra na upadłych bogów Olimpu, tych, którzy ze swoimi przywarami byli bardziej ludzcy niż ludzie... A wyszło trochę. Trochę żałośnie, trochę na siłę, trochę niezręcznie, dialogi trochę drewniane, postacie trochę płytkie.

Akcja zdaje się rozpoczynać wraz ze słowami "Chciałbym cię zgwałcić, ale muszę wiedzieć, czy wyrządziłbym ci przez to krzywdę?". Bez komentarza.

Potem robi się prawie. Prawie zabawnie, prawie ciekawie, prawie oryginalnie...

Mimo użycia paru "mądrych" słów ("Problemem był nie tyle brud, co sedymentacja.") pojawia się zdanie "Słyszał odgłosy zażartej walki rozgrywającej się za nim, warczenie, które wprawiało chodnik w drżenie jak przy trzęsieniu ziemi, oraz nieme okrzyki bojowe (...). Nie odwrócił się.". Bez komentarza.

Może nie jest to dzieło najwyższych lotów, ale jednak dotrwałam do końca i momentami nawet mnie potrafiło trochę wciągnąć. Prawie polecam to czytadło ;)

Aneta | 2014-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2014

Lekka i zabawna powtórka z mitologii. Bardzo przyjemnie napisana, lekkim piórem i pełna humoru. Polecam, warto.

Angelika | 2014-02-14

Akcja książki przenosi nas do współczesnego Londynu, gdzie w jednym z zaniedbanych domów, właściwie w ruinie mieszka nie kto inny jak plejada greckich bogów. Nikt by się nie spodziewał, że starożytni bogowie żyja tuż obok, robią zakupy w tym samym sklepie co każdy normalny człowiek, chodzą tymi samymi ulicami i "normalnie" pracują- Artemida wyprowadzając psy, Afrodyta pracując w sekstelefonie, Dionizos prowadząc klub nocny, a piękny Apollo kompromitując się w telewizyjnym show. Nie da sie ukryć, że nie wiedzie im się zbyt dobrze, że dawna sława i chwała odeszła już w zapomnienie. Nie potrafią odzyskać traconej powoli mocy, nie mogą krzywdzić ludzi, więc z nudów dokuczają sobie nawzajem. Ciągłe kłótnie doprowadzają do tego, że Afrodyta w ramach zemsty sprawia, iż Apollo zakochuje się w śmiertelniczce Alice. Problem jednak w tym, że ona ma już swojego ukochanego, a zaloty pięknego boga nie robią na niej najmniejszego wrażenia. Odtrącony i urażony bóg zrobi wszystko co w jego mocy, by...

Karolina | 2014-01-29
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 28 stycznia 2014

Czytadło! Czytadło! Niezobowiązujące, niewymagające, nieangażujące.
Cóż można powiedzieć na temat tej książeczki? To co zwykle - pomysł całkiem, całkiem, ale wykonanie kiepskie. Karykaturalne, przerysowane, a jednak jednowymiarowe postaci, fabuła do kitu, odnoszę wrażenie, że stworzona na siłę, rodziła się w bólach jakichś czy co? Bez polotu. I oczywiście coś, co odrzuca mnie momentalnie: piękna, czysta, niewinna i ckliwa do granic możliwości miłość między dwojgiem głównych bohaterów.
Książkę rzeczywiście szybko się czyta, czy może raczej skanuje, bo trudno zatrzymać się na czymś wartościowym. Nie wzbudza żadnego zainteresowania i żadnych emocji.

Jeżeli faktycznie nie macie co robić albo koniecznie chcecie zająć czymś oczy, a etykiety z detergentów w łazience znacie na pamięć - możecie sięgnąć i po Niegrzecznych bogów.

Metaliczna | 2012-08-17

Współczesny Londyn. Po utracie władzy i popularności bogowie greccy w XVII w. przenieśli się do jednego z wspaniałych mieszkań w centrum miasta i mieszkają w nim po dziś dzień. Gdyby nie kilka problemów, ich życie toczyło by się jak dotychczas, jednak to nie bajka, a tylko w bajkach jest różowo. Ich moc słabnie z dnia na dzień, a niegdyś piękny dom, dziś przypomina ruinę. Bogowie by nie zbankrutować, pracują, każdy według swoich specjalności. Artemida, bogini łowów, księżyca i czystości wyprowadza psy, Apollo, bóg słońca, kompromituje się w telewizyjnym show, Afrodyta pracuje w seks-telefonie, Dionizos prowadzi klub nocny, w którym podaje swoje własne wino, Ares zajmuje się wszelkimi konfliktami zbrojnymi na świecie. Eros udziela się w miejskim kościele, a Atena wykorzystuję swą mądrość na uniwersytetach. Pewnego dnia, w wyniku zemsty Afrodyty na bogu słońca, Apollo zakochuje się w zwykłej śmiertelniczce. Problem w tym, że ona ma swojego ukochanego. Odtrącony bóg, doprowadza do...

Joanna Przybylska | 2013-11-15
Przeczytana: sierpień 2013

Zacznę od krótkiego wprowadzenia w tematykę, która już sama w sobie jest oryginalna i przykuwa uwagę. Akcja rozgrywa się współcześnie, w Londynie. Wiekowy, zaniedbany dom zamieszkują.. olimpijscy bogowie. Rzecz jasna nikt już w nich nie wierzy, można powiedzieć, że odeszli w zapomnienie. Funkcjonować mogą jedynie na tyle na ile wejdą w kontakty ze śmiertelnikami - najczęściej na poziomie pracy - i tak: Dionizos prowadzi klub nocny, Afrodyta pracuje w sex-telefonie, Apollo jest telewizyjnym wróżbitą.. Pozostały im jedynie resztki boskiej mocy, starzeją się, nie wiedzą co się z nimi stanie.
Przede wszystkim są jednak rodziną i to rodziną mieszkającą od zawsze na jednej górze/pod jednym dachem, a do tego niemal przez cały czas ogarnia ich nuda. Myślę, że wystarczy jak powiem, że konfliktów w tym domu jest pod dostatkiem.. Ciągłe wojny, zemsty - w skali mikro i makro. "Niegrzeczni bogowie" to właśnie historia takiej utarczki, zataczającej coraz szersze kręgi, wciągającej kolejnych...

Beatriz_Aguilar | 2014-02-10
Na półkach: Przeczytane, Otrzymane :)
Przeczytana: 30 stycznia 2014

Po przeczytaniu notki na okładce pomyślałam: wow! przede mną na pewno interesująca i przezabawna lektura! Mitologia zarówno grecka jak i rzymska budziły moją ciekawość w czasach szkolnych, zatem koncepcja przeniesienia bogów greckich ze szczytu Olimpu wprost w sam środek współczesnego Londynu wydawała mi się strzałem w dziesiątkę! Z niemałym zapałem zabrałam się więc za czytanie "Niegrzecznych bogów"!

Nie zniechęcił mnie ani pierwszy rozdział ze skądinąd dziwną historią kobiety zamienionej w drzewo ani rozdział drugi, w którym Afrodyta uprawia z Apollem beznamiętny seks w zaniedbanej łazience.
Po średnim początku powieść jednak zaczęła się kleić i stała się lekkostrawnym, dość przyjemnym w czytaniu, czasem zabawnym czytadłem. Niestety z przykrością stwierdzam, że później w historię wdał się niemały chaos, nie mający nic wspólnego z tym mitologicznym Chaosem. Bogowie, którzy mieli reprezentować ludzkie słabości okazali się postaciami dość płytkimi, losy Alice i Neila - głównych...

Miranda | 2010-02-09
Na półkach: Przeczytane, Moje!
Przeczytana: 2009 rok

Od razu zaznaczę, że się nie zawiodłam. Książka zaiste jest oryginalna. Akcja rozgrywa się w Londynie, a biorą w niej udział: Artemida, opiekunka księżyca, dorabiająca wyprowadzaniem psów; Apollo, odpowiedzialny za Słońce, występujący w programie telewizyjnym jako medium; Atena, najmądrzejsza, używająca zbyt skomplikowanego słownictwa, żeby ktokolwiek ją zrozumiał; Afrodyta, piękna i niebezpieczna, pracująca w sekstelefonie; oraz Ares, Hefajstos, Eros, Hera, a nawet Zeus i Hades. Tu należy dodać, że wszyscy ci bogowie mieszkają w potwornie zapuszczonym, rozwalającym się domku londyńskim. Nie da się ukryć, że nie wiedzie im się zbyt dobrze. Ich potęga z czasów, gdy mieszkali na Olimpie, jest tylko smutnym wspomnieniem. Poza tym są znudzeni. Potwornie znudzeni. A jak wiadomo, bóg znudzony to bóg niebezpieczny. Ludzi im krzywdzić oficjalnie nie wolno, mogą więc dokuczać sobie nawzajem. Afrodyta, w ramach zemsty sprawia, że Apollo zakochuje się w śmiertelniczce Alice. I tak fabuła...

pocieszna | 2014-08-19

Zabawna
Satyra na greckich bogów,którzy mieszkają we współczesnym Londynie. Kiedyś wielcy, uwielbiani, obsypywani darami,dziś mieszkają w ruderze, parając się dziwnych zajęć, by jakoś związać koniec z końcem. Odnoszę wrażenie, że to satyra również na dzisiejszych celebrytów, którzy zachłystują się chwilą sławy, a później nierzadko kończą jak bohaterowie. Być może to nadinterpretacja, jednak warto się zastanowić.
"Realni bohaterowie" - para zakochanych być może przesłodzona. Być może mieli zostać postawieni w kontrze do bogów, od których spodziewano się właśnie takich zachowań, jakimi wykazali się zwykli śmiertelnicy, jednak chyba zbyt idealistycznie to wyszło.

Mimo wszystko polecam, można się pośmiać. Czyta się łatwo, szybko. Na wakacje na pewno dobra.