Niegrzeczni bogowie

Marie Phillips Wydawnictwo: Świat Książki literatura piękna
Świat Książki
2009-01-01
2009-01-01

Okładka książki Urodziłam się dziewczynką Subhadra Belbase, Tim Butcher, Xiaolu Guo, Joanne Harris, Kathy Lette, Deborah Moggach, Marie Phillips, Irvine Welsh
Urodziłam się ... Subhadra Belbase, T...

Przyznam, ze książka nie jest najwyższych lotów jednak dobrze się przy niej bawiłam!
Bogowie greccy są przedstawieni dosyć powierzchownie, wiec polecam ja raczej osobom, które są biegłe w mitologii greckiej i znają ich historie czy powiązania. Ciekawie zobaczyć takich bogów w teraźniejszym świecie, zastanowić się nad tym jak aktualnie wyglada ludzka wiara. Fabuła jest raczej zwięzła, ale przez to można bardzo szybko przeczytać książkę.

"Niegrzeczni bogowie" Marie Phillips to historia mitologicznych bogów w dzisiejszych czasach. Nie powodzi im się tak jak w czasach gdy panowali na Olimpie, są coraz słabsi, zajmują się pracą śmiertelników. Nieporozumienie między nimi doprowadza do sytuacji, w której mogą umrzeć. Czy uda im się ocalić siebie i świat?
Książka jest niebywale śmieszna. Gdy zaczynałam ją czytać, poprawiał mi się humor.

Książka jest niebywale śmieszna. Gdy zaczynałam ją czytać,...

"Niegrzeczni bogowie" to historia greckich bogów, którzy mieszkają w dzisiejszych czasach w Londynie. Każde próbuje się jakoś dostosować ale nie wiedzie im się tak dobrze jak kiedyś. Ich usposobienie jednak zostało takie same. I właśnie dlatego, w akcie zemsty, Apollo zostaje trafiony strzałą miłości, przez co zakochuje się w śmiertelniczce. A z tego mogą wyniknąć same problemy.
Motyw bogów w rzeczywistym świecie nie jest mocno popularny. Dzięki temu sama tematyka i fabuła zyskały nieco na świeżości. Niestety dobry pomysł nie został w pełni wykorzystany a sama realizacja wypadła przeciętnie. Historię czyta się przyjemnie i szybko ale liczne nielogiczności biją po oczach. Brakowało mi też więcej akcji i życia w pierwszej połowie książki. Za to później już nie mogłam się oderwać. Gdyby akcja przechodziła płynnie byłoby znacznie lepiej. Na szczęście największą zaletą tej książki są przede wszystkim bohaterowie. Dobrze skonstruowani, idealnie osadzeni w rzeczywistości a jednak dalej boscy. Bardzo polubiłam Artemidę. To ją autorka najlepiej odniosła we współczesnym świecie. No i nie mogło też zabraknąć cudownego Cerbera😈😈😀
"Niegrzeczni bogowie" to przyjemna i zabawna historia, choć mnie porwała dopiero od środka.

Przezabawna, ciepła i niebanalna, po prostu... boska!

Przezabawna, ciepła i niebanalna, po prostu... boska!

Książka opowiada o życiu Greckich Bogów we współczesnym Londynie. Prowadzą niezbyt zorganizowane życie, próbując zachować resztki swojej mocy. Tylko po to żeby móc sprawować swoje funkcje.
Życie im się komplikuje gdy przez zemstę Apollo trafiony strzała Erosa zakochuje się w zwykłej śmiertelniczce - Alice.
Opowieść ta jest napisana z humorem, pokazująca życie bohaterów w bardzo satyryczny sposób.
Mamy tu wątek miłosny, wątek zemsty a i trochę akcji.
Patrzymy na świat trochę z innej perspektywy i to nam też pozwala trochę się zastanowić nad swoim zachowaniem. 😉
Jak na luźny dzień, który spędza się pod kocem z kawą/herbatą/winem w ręku, to ta pozycja jest idealna. 😉 💙

Opowieść ta jest napisana z humorem, pokazująca życie bohaterów w...

W świecie bogów tych z mitologii czas płynie zupełnie inaczej. Brak zasad, brak ograniczeń, każdy wie za co jest odpowiedzialny. Kiedy bogowie zamiast siedzieć na Olimpie, schodzą na Ziemię i lokują się w Londynie wszystko wygląda inaczej. Niektórzy zapominają, że ich moc nie jest już niewyczerpalna. Apollo buntuje się przeciwko wszystkiemu, resztki swojej mocy wykorzystuje na zamienianie w drzewo każdej kobiety, która da mu kosza. Artemida to moje boskie odzwierciedlenie, wyprowadza cudze zwierzęta, szuka domu i na dodatek próbuje za wszelką cenę ogarnąć swojego brata. Atena korzystając ze swojej urody i wrodzonego wdzięku pracuje w seks-telefonie, co nie do końca pasuje do jej poglądów jej syna, który czyta biblię i rozmawia z Bogiem. Atena straciła wszelki autorytet, Zeus całe dnie spędza przed telewizorem, a piekło wydaje się mieć ciekawsze rzeczy do roboty niż walka z bogami. Każdy żyje swoim życiem. Kiedy w trakcie programu rażony przez Erosa strzałą amora Apollo zakochuje się w śmiertelniczce, cały świat jest wystawiony na jedną wielką próbę.
Książkę czytało się fajnie i szybko, momentami zabawna. Dobre oderwanie od szarej rzeczywistości, a że krótka to i nie zmęczy.

Sięgnęłam po tę książkę, namówiona przez koleżankę. Być może to właśnie fakt, że tak mocno ją zachwalała, wywołał u mnie taki efekt, iż spodziewałam się arcydzieła, a dostałam całkiem średnią pozycję. Cały motyw bogów w naszym świecie wydał mi się zachęcający i świeży, ale chyba poległo wykonanie. Główna bohaterka była ciamajdowata i irytująca, nie było w niej niczego wyjątkowego, a raczej mocno zawiewało zwyczajnością. Sami wspomniani bogowie też jakoś nie dawali się lubić. Może to kwestia panującego w powieści klimatu, może mało interesujących wydarzeń, bo cała wizja "Zaświatów" była dość... usypiająco nudna, ale mi się nie podobało. Wydaje mi się, że można było tam wymyślić COKOLWIEK innego na główny wątek i od razu zrobiłoby się ciekawiej.
Nie polecam i nie odradzam, lecz uprzedzam: nie nastawiajcie się na fajerwerki, a być może nie poczujecie się oszukani ;)

Książkę czyta się szybko. Do mitologii greckiej mam słabość dlatego zabrałem się za nią z wyczekiwaniem. Jaka by ona nie była to i tak będę ją pamiętał na dłużej. Te wszystkie barwne postacie zostały mi przypomniane i ukazane w nietypowej perspektywie (może poszerzy mi to punkt widzenia wcześniejszy). Opisane są pełne wad, w obecnej rzeczywistości ledwie się odnajdujące. Główny wątek nie jest porywający, jego otoczka bardziej ciekawi i czasem rozśmiesza. Zakończenie trochę rozczarowuje.

Książka wpadła mi w ręce przypadkiem, a naprawdę zrobiła na mnie dobre wrażenie. Okładka mnie ogólnie odtrąca, sama idea też jakoś nie wydaje się być kreatywna.. bogowie olimpu we współczesności. Jednak mimo wszystko ta książka ma dwie rzeczy za które dostała ode mnie mocne 9:
1. Komedia! No kurcze nie czytałam jeszcze takiej śmiesznej książki :) niektóre teksty były takie świetne że musiałam przerwać żeby się "wyśmiać" :P Poza tym uważam że takich książek-komedii jest raczej mało. Romanse, fantasy i kryminały są wszędzie. a śmieszne komedie? :(
2.Postacie były w ciekawy sposób kreowane. Wszystko było owiane takim prostym humorem ale były momenty w których nastrój zmieniał się na bardzo erotyczny albo opisowy. Nie umiem tego określić ale dobrze mi się tę książkę i tych bogów "wyobrażało". Mimo że książka jest w miarę cienka i nie było tak kilometrowych opisów ubrania danej postaci ale i tak według mnie te postacie zostały w dobry sposób opisane i prowadzone.
Ogólnie jestem w szoku że taka niepopularna książka dała mi te...9 godzin czytania :) Tym bardziej że jestem tuż przed swoją obroną i taka komedyjka o olimpie dobrze mi zrobiła :)

Upadli bogowie- czy może być lepszy temat na książkę dla amatorów mitologii? Chyba nie.

Napisana lekko i bardzo zabawnie, wciąga od pierwszych stron - i choć fabuła staje się z czasem banalna, to książka sama w sobie sprawia , że czyta się ją jednym tchem a gdy się kończy chciałoby się jeszcze.

• Sprzedam/wymienię

Dodaj cytat z książki Niegrzeczni bogowie