Smak marzeń

Tłumaczenie: Ewa Pankiewicz
Wydawnictwo: Książnica
Years
romans

Jest rok 1917. Osiemnastoletnia Linnea wysiada z pociągu w maleńkiej osadzie, gdzie ma objąć swoją pierwszą posadę nauczycielki w miejscowej szkole. Rzeczywistość okazuje się dość odległa od marzeń, Linnea jednak nie zamierza się poddawać. W pierwszym rzędzie musi przekonać do siebie gospodarza, u którego przyszło jej zamieszkać wrogo nastawionego do wszystkich kobiet...

allison | 2015-05-20
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 20 maja 2015

Dobre czytadło, przy którym można się zrelaksować. Niestety, książka ma jedną poważną wadę - jest przewidywalna. Właściwie już na początku można domyślić się, jaki obrót przybiorą wydarzenia.

Na szczęście powieść ma też kilka dużych plusów. To na pewno wartka akcja, która obfituje w zabawne sytuacje i dialogi (zwłaszcza, gdy młoda nauczycielka próbuje nauczyć swoich podopiecznych i starszych mieszkańców ogłady i dobrych manier).
Mimo wspomnianej przewidywalności nie ma tu banałów i pretensjonalności, rozmowy wypadają naturalnie; może czasem w narracji niepotrzebnie powtarzają się wyjaśnienia dotyczące motywów postępowania i przemyśleń postaci, ale ten szczegół zbytnio mnie nie raził.

Spodobało mi się obyczajowe tło powieści - codzienne trudy życia osadników skandynawskich, którzy od kilku pokoleń mieszkają w Północnej Dakocie, starając się przetrwać w surowym klimacie i zachować odrębność kulturową.
Interesująco pokazane są rodzinne zależności, zwłaszcza matriarchat panujący...

Ewelina | 2012-07-19
Przeczytana: 14 września 2010

Dosłownie pochłonęłam tą książkę, wzruszająca i zabawna, ukazująca jak można kochać drugą osobę niezależnie od wieku i pochodzenia. Warto przeczytać

czekoLadowa | 2014-01-18

Jedna z moich pierwszych przeczytanych książek autorki. Bardzo wzruszająca, ciepła, a przede wszystkim pełna humoru. Po przeczytaniu nie potrafiłam przestać utożsamiać się z bohaterami. Gorąco Polecam!

Marjorie-Sarah | 2016-01-02

Pokochałam tę książkę już za pierwszym razem. Mimo, że trudno ją zauważyć i zdobyć w księgarniach to warto trochę pogrzebać i w końcu ją przeczytać 😊 Nie wiem czy to niewinna, początkowo niedojrzała i być może niedoskonała miłość młodej Linnei do starszego farmera czy też strach Teodora przed powierzeniem swojego serca młodej, ledwo pełnoletniej pannie z wyższych sfer, ale jest w tej historii coś, co sprawia, że aż się robi cieplej na sercu. Przez całą książkę miałam wrażenie jakbym była członkiem rodziny i przeżywała wszystkie smutki i radości razem z nimi 😊 Gorąco polecam!

Joanna | 2015-03-08
Przeczytana: 08 marca 2015

Ciepła, wiarygodna i z poczuciem humoru..bardzo fajna książeczka :)

paola1234 | 2011-09-18
Przeczytana: wrzesień 2011

Bardzo ciekawa książka ukazująca zarówno realia życia jak i losy miłości dwojga ludzi. Pokazuje, że miłość i szczęście, które ona daje, są ważniejsze niż cokolwiek innego.

małaMi | 2015-01-29
Przeczytana: listopad 2014

To moja druga książka tej autorki i kolejne udane spotkanie:-). Na pewno sięgnę po kolejną. Co mi podoba w stylu autorki? Przede wszystkim to,że bohaterzy nie są zawsze piękni i młodzi,że to często ludzie po przejściach. Tak jak tutaj, ona młoda, dopiero wchodząca w życie, z głową nabitą ideałami,on dużo starszy, zgorzkniały. Wszystko na bardzo dobrze zarysowanym tle obyczajowym.

Anna | 2015-07-09
Przeczytana: 23 lipca 2015