Szpieg

Wydawnictwo: Drzewo Babel
A espia
historyczna
AMisz

Nosiła wiele imion: z domu Margaretha Geertruida Zelle, na Jawie była panią MacLeod, Niemcy nadali jej kryptonim H21... Mata Hari: kobieta-szpieg. Egzotyczna tancerka, powiernica i kochanka najbogatszych, najbardziej wpływowych mężczyzn Belle Époque, postać o tajemniczej przeszłości, budząca zazdrość dam z paryskiej arystokracji. Łamała męskie serca, moralne nakazy i drobnomieszczańskie...

Mata Hari: kobieta-szpieg. Egzotyczna tancerka, powiernica i kochanka najbogatszych, najbardziej wpływowych mężczyzn Belle Époque, postać o tajemniczej przeszłości, budząca zazdrość dam z paryskiej arystokracji. Łamała męskie serca, moralne nakazy i drobnomieszczańskie obyczaje. Za niezależność zapłaciła najwyższą cenę.
Sto lat później legenda Maty Hari jest wciąż żywa. W masowej wyobraźni historia jej bogatego i pełnego przygód życia pozostaje symbolem kobiecej siły i odwagi.
W poruszającej i wciągającej powieści Paulo Coelho z maestrią opowiada dzieje Maty Hari, tworząc fikcyjną korespondencję między skazaną, osadzoną w paryskim więzieniu, a jej adwokatem.

"Urodziłam się w nieodpowiedniej epoce. Nie wiem, czy w przyszłości ktoś o mnie wspomni. Gdyby tak się stało, nie chcę, żeby widziano we mnie ofiarę"

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5126

Spowiedź w więziennej celi

9 listopada do księgarń trafiła najnowsza publikacja autora „Alchemika”, brazylijskiego pisarza, którego książki wydano w 81 językach w nakładzie 210 milionów egzemplarzy. Tym razem główną bohaterką swojej powieści Paulo Coelho uczynił kobietę, która jest postacią autentyczną, a która zapisała się w historii jako szpieg o kryptonimie H21 i jedna z najbardziej znanych tancerek wszech czasów.

Mata Hari, bo to o niej mowa, tak naprawdę nazywała się Margaretha Zelle i urodziła się w Holandii. Była sławna i pożądana przez wielu wpływowych mężczyzn. Kochanków zmieniała jak rękawiczki, a jednak nie zaznała prawdziwego uczucia. Miłości nie znalazła ani jako nastolatka, ani jako mężatka. Zgwałcona jako młoda dziewczyna, nieszczęśliwa jako żona radość znalazła w egzotycznym tańcu, jaki poznała mieszkając na Jawie. Z Azji powróciła do Europy silniejsza i zdeterminowana, by spełnić swoje marzenia. By być samodzielną i niezależną kobietą, by łamać konwenanse, by gorszyć, by budzić zachwyt i zazdrość. W jej ramiona trafiali mężczyźni bogaci i wpływowi, a ona wykorzystywała ich bez zmrużenia oka. Za nic miała normy moralne. Była kobietą, która chciała żyć po swojemu. Łamała męskie serca, zachwycała na scenie i w łóżku.

Ze względu na jej pozycję i towarzystwo w jakim się obracała otrzymała możliwość szpiegowania na rzecz Niemców i Francji. Okrzyknięto ją podwójnym szpiegiem i aresztowano. Trafiła do więziennej celi, ale nie wierzyła, że cokolwiek złego jej się stanie. Miała nadzieję na pomoc ze strony choć jednego z bogatych i wysoko postawionych kochanków. Liczyła ze z więziennego lochu wyjdzie bez szwanku i powróci do dawnego życia. Los jednak napisał zgoła inny scenariusz i Mata Hari została stracona.

Coelho o sławnej tancerce opowiada w niezwykły sposób. Czyni to za pomocą fikcyjnej korespondencji jaką miałaby prowadzić ze swoim adwokatem. Postać tajemniczej i wyjątkowej kobiety wyłaniająca się z tej spowiedzi jest niezwykle intrygująca i szczera. Mata bez cienia woalu ukazuje swoje prawdziwe ja, nie ukrywa skandali ze swoim udziałem. Opisuje piekło jakie przeszła w młodości. Nie ukrywa swoich uczuć wobec męża i dzieci, z których jedno utraciła. Ukazuje swoje wnętrze, portretuje swoją nietuzinkową osobowość. Opowiada o swoich marzeniach. Nie ukrywa i nie upiększa, nie koloryzuje i nie wybiela. Przekonuje, że przerosła swoją epokę, że wyprzedziła czasy, w jakich dane jej było żyć. Mata za swoją odwagę zapłaciła najwyższą cenę. Przegrała, ale przeszła do historii. Świat o niej nie zapomniał. Pozostała legendą i symbolem walki o własną niezależność.

Coelho opowiada tę niezwykła historię z elegancją i pietyzmem, by jak najdokładniej odmalować portret najsławniejszego szpiega wśród kobiet. Ta historia mocno chwyta za serce i wzrusza. Głęboko dotyka, by uczulić na los kobiet, które poniosły porażkę w zdominowanym przez mężczyzn świecie.

To była bardzo wciągająca lektura, która jednak nastroiła mnie melancholijnie i zasmuciła. Postać Maty Hari można oceniać z wielu stron, można określać ją i mianem ofiary, i mianem wyrachowanej prostytutki. W trakcie czytania wielokrotnie nasuwało mi się pytanie czy główna bohaterka umiała kochać. Coelho jej nie ocenił, nie wydał swojej opinii pozostawiając to zadanie czytelnikowi. Napisał za to z maestrią, z wyczuciem smaku, z zachowaniem estetyki i galanterią. Zachwyca styl, zachwyca wyjątkowa finezja operowania słowem.

Lektura robi na czytelniku niezwykle pozytywne wrażenie, pokazuje mistrzostwo warsztatu autora i jego niezwykły na miarę światową talent. Miłośnikom prozy brazylijskiego twórcy z pewnością przypadnie do gustu. Jestem pewna, że przyczyni się też do powiększenia grona jego fanów.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

veinylover | 2017-03-19
Przeczytana: 19 marca 2017

W sprawie głównej bohaterki powieści książka niczego nie rozjaśnia, może nawet bardziej zaciemnia. Czy dowiadujemy się z niej jakiejś prawdy w kwestii słuszności - niesłuszności wyroku skazującego? Nie widzę jej tu wcale. Jak zwykle u tego pisarza sporo moralizowania.
Czego ja się dowiedziałem?
Jeśli przyjąć mniej więcej prawdziwy opis tła społecznego omawianych wydarzeń, to rzuca się w oczy paskudna sytuacja Kobiet w tamtych czasach.
Zastanawiam się, czy w analogicznym czasie w Polsce były one równie paskudnie traktowane.
Metoda bohaterki na uzyskanie wolności i niezależności była wewnętrznie sprzeczna. Nie da się uzyskać wolności angażując dyszących samców z wywieszonym ozorem w relację emocjonalną, w której samcowi wydaje się, że staje się właścicielem uleglej suki, która zrobi dla niego w łóżku cokolwiek jemu się zachce i nie zażąda w zamian nic. Co najwyżej zostanie opłacona. Nigdy nie przejęła władzy nad mężczyzną, zawsze jej seksualnie uległa natura wodziła ją za nos w...

Hipek | 2016-12-19
Na półkach: EBook, Przeczytane
Przeczytana: grudzień 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Króciutka opowieść o Macie Hari, nietypowo jak na autora faktograficzne przedstawienie historii tej sławnej kobiety zapamiętanej w początku XX wieku. Ale jak na Coelho przystało daje czytelnikom także obraz psychologiczny tej znanej osoby. Znanej poprzez legendy i niepotwierdzone historie. A Coelho pokusił się o pokazanie Maty Hari jako zwykłej dziewczyny, która korzystając z urody i otwartości na bliskie kontakty z wpływowymi mężczyznami przez wiele lat żyła w poczuciu bycia ważną personą. Niestety, w końcu jej życie splotło się z osobami jej nieprzychylnymi, chcącymi koniunkturalnie wykorzystać dla swoich potrzeb jej porażkę. Autor daje nam do zrozumienia, że straciła życie z tytułu niesłusznego oskarżenia o szpiegowstwo w wyniku swojej pewności siebie, megalomanii, przekonania, że znajomości, które budowała są oparte na wartościach. A okazały się całkowicie puste. Czy pusta była też Mata Hari, a tylko legenda nadała jej treści? Paulo Coelho odpowiada na to pytanie w swojej książce.

Anna | 2017-02-18
Przeczytana: 16 lutego 2017

„Szpieg” Paulo Coelho to historia Margarethy Geertruidy Zelle, kobiety- szpiega powszechnie znanej jako Mata Hari. Ta egzotyczna tancerka urodzona w Holandii, kochanka najbogatszych i wpływowych mężczyzn została uznana w czasie I wojny światowej za podwójnego szpiega. Oskarżona, osądzona i skazana na śmierć. Nie przyznała się do winy. Do końca wierzyła w uniewinnienie.
W swojej niedużej książeczce Paulo Coelho opisał barwne, ale też niezbyt szczęśliwe życie Mata Hari. Wszystko co przeczytamy w „Szpiegu” jest prawdą. Jedynie listy, które pisze Mata Hari z więzienia do swojego adwokata są wytworem wyobraźni autora. Paulo Coelho stworzył je na potrzeby tej niewielkiej powieści. Wyłania się z nich niezwykle interesujący obraz psychologiczny Mata Hari. Ta odważna i silna kobieta uważała, że przyszło jej żyć w czasach nieodpowiednich dla niej. Jak dla mnie to kobieta nieszczęśliwa. Chcąc się wyrwać z rodzinnego domu wcześnie wyszła
za mąż za człowieka o wiele starszego od...

gosia123 | 2017-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2017

Zachęcona recenzją mojej portalowej koleżanki i ja sięgnęłam po szpiega. I tak jak nie przepadam za autorem to dałam się wciągnąć w wir książki. Czuję co prawda niedosyt, bo życie Maty Hari zostało przedstawione pobieżnie to książkę dosłownie się wciąga nosem.
Dziękuję Agnieszko za jej polecenie

Lucija | 2017-01-26
Przeczytana: 25 stycznia 2017

Czy słynna holenderska tancerka rzeczywiście była szpiegiem? Czy może była tylko niedojrzałą emocjonalnie, ale świadomą swoich wdzięków piękną kobietą? Czy z premedytacją działała przeciwko państwu? Któremu państwu? Czy tak się po prostu ułożyło jej życie? Jaką była osobą, że dopuściła do sytuacji pojmania, oskarżenia i skazania na karę śmierci? Jaką naprawdę była kobietą, że nikt jej nie obronił w sytuacji zagrożenia – ani rodzina, ani „przyjaciele”, ani jej liczni kochankowie?
Paulo Coelho nie daje odpowiedzi na te pytania. Ukazuje tragiczną historię życia Maty Hari (Margarethy Geertruidy Zelle) w sposób bardzo ciekawy, bo z jej punktu widzenia, posługując się m.in. wymyślonymi na potrzeby książki listami. Bohaterka pisze, żegna się z życiem na wypadek, gdyby była skazana, myśli o swojej córce… Cały czas jednak ma nadzieję na ułaskawienie. Język książki piękny, historia – jak zapewnia autor - oparta na prawdzie. Czytelnik sam musi wyrobić sobie własne zdanie, sam musi stać się...

WielkiBuk | 2016-11-20
Przeczytana: listopad 2016

Paulo Coelho z pewnością zaskoczy nie tylko zagorzałych zwolenników swojej twórczości, ale także tych, którym kojarzył się jedynie do tej pory ze prześmiewczymi memami, tych, którzy uznali jego najpopularniejsze teksty za pseudofilozoficzne wymysły grafomana. To Paulo Coelho równie odczarowany, jak bohaterka jego „Szpiega”. To proza dojrzała, dopracowana, wciąż popularna, nieco uproszczona, a jednak pozbawiona grzechu naiwności, wyzbyta egzaltowanego filozofowania. Tym razem pisarz postawił na fakty, na prawdziwe wydarzenia, dopracowując historię Maty Hari w najmniejszych szczegółach.

Zapomnijmy o Coelho, którego tak dobrze znamy, zapomnijmy tez o kobiecie-szpiegu, której popularny obraz tak bardzo rozminął się z prawdą. Pozwólmy sobie poznać na nowo tak samego pisarza, jak jego bohaterkę.

„Cóż to był za raj, w którym nic, absolutnie nic się nie działo? Nie szukałam szczęścia, ale tego, co Francuzi nazywali la vraie vie, prawdziwego życia. Z momentami niewysłowionego piękna i...

Pokrecona | 2017-01-16
Przeczytana: 14 stycznia 2017

Uwielbiam tego autora i sięgam po jego pozycje w ciemno. Każda jego książka niesie w sobie przesłanie.

W tej książce poznajemy historię Maty Hari, która była najsłynniejszym szpiegiem I wojny światowej oraz międzynarodową kurtyzaną.
Była kochanką wielu polityków i wojskowych.
Czy była podwójnym szpiegiem? Czy tylko kozłem ofiarnym? Na pewno zapłaciła za to najwyższą cenę.

Uporałam się z tą lekturą ekspresowo, a na koniec czułam niedosyt, że to już koniec.
Czyta się rewelacyjnie lekko. Gorąco polecam każdemu miłośnikowi literatury biograficznej.

Morgana | 2016-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2016

Każda książka napisana przez Coleho zawiera w sobie przesłanie, jest napisana o konkretnym zdarzeniu. Jakie było więc moje zdziwienie jak ujrzałam nowość o najsłynniejszej (jak do tej pory sądziłam) kobiecie-szpiegu autorstwa Coleho. Ale jak to ? dlaczego ten temat ? przez kilka dni zadawałam sobie to pytanie i nie mogłam znaleźć łącznika. Dopóki jej nie przeczytałam. Łącznik znalazłam (co prawda dopiero pod koniec ale lepszy refleks szachisty niż żaden), książkę przeczytałam bardzo szybko (cieszę się, że jeszcze nie wymyślili kapsuły do szybkiego transportu i można swobodnie poczytać w komunikacji miejskiej bo tak szybko nie potrafię czytać jakbym musiała z niej korzystać!) i zaktualizowałam dane jakie posiadałam o kobiecie imieniem Mata Hari. Polecam aby wiedzieć !

Muminka | 2017-03-15
Przeczytana: 14 marca 2017

Legenda Maty Hari, podwójnego szpiega, zapisała się w ludzkiej pamięci także dzięki intrygującej kreacji Grety Garbo. Nawet Paulo Coelho uległ jej urokowi i poświęcił jej kolejną książkę. Oddaje głos swojej bohaterce.
Opowieść składa się z fikcyjnej korespondencji między Margarite Zelle, z pochodzenia Holenderki, a jej adwokatem. Kobieta czeka na proces, ale przekonana o swojej nietykalności, wartości swoich koneksji w wyższych sferach nie wierzy, że wyrok za zdradę Francji zostanie na niej wykonany. Snuje wspomnienia ze swojego niekonwencjonalnego życia.
Dodatkowym atutem są klimatyczne fotografie rodziców i bliskich "tancerki egzotycznej", jej samej u szczycie sławy, ale i mrożące krew w żyłach ujęcie artystki przed plutonem egzekucyjnym.
Wyznania bohaterki odsłaniają jej prawdziwą twarz, osoby przerażająco samotnej i złaknionej choćby odrobiny uczucia. Sama wyznaje że urodziła się w nieodpowiedniej epoce, dlatego nie może niczego naprawić. Wysłano ją do Lejdy, do szkoły z...

Dunya | 2017-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2017

Szczerze przyznam, że nigdy wcześniej nie słyszałam o Macie Hari, ale bardzo się cieszę, że dzięki Panu Coelho miałam taką okazje.
Książka wbrew moim oczekiwaniom nie okazała się biografią czy zwykłą powieścią na faktach, ale korespondencją między oczekującą w więzieniu na wyrok Matą Hari, a Jej adwokatem, którego o dziwo bardzo polubiłam.
Lecz w gruncie rzeczy jest to przede wszystkim portret psychologiczny osoby wręcz porażająco samotnej i rozczarowanej życiem.
Ta pozycja dała mi wiele do myślenia i myślę, że naprawdę warto się z nią zapoznać.

Weź udział w konkursach i wygraj książki!

Zapraszamy Was do odwiedzenia naszej konkursowej zakładki. W tej chwili trwa 10 konkursów – w tym nasza świąteczna akcja – w których możecie wygrać książki. Aby je zdobyć, wystarczy wykonać kilka prostych zadań. Zainteresowani? Sprawdźcie!

Patronaty tygodnia

Początek listopada przynosi kolejne premiery wydawnicze. W tym tygodniu polecamy dziewięć tytułów pod naszym patronatem, które w najbliższych dniach trafią do księgarni. Wśród nich najnowsza prowokacyjna powieść Mario Vargas Llosy, „Dzielnica występku” i czwarty tom cyklu Vincenta V. Severskiego „Niepokorni”.