Szpieg

Wydawnictwo: Drzewo Babel
A espia
historyczna
AMisz

Nosiła wiele imion: z domu Margaretha Geertruida Zelle, na Jawie była panią MacLeod, Niemcy nadali jej kryptonim H21... Mata Hari: kobieta-szpieg. Egzotyczna tancerka, powiernica i kochanka najbogatszych, najbardziej wpływowych mężczyzn Belle Époque, postać o tajemniczej przeszłości, budząca zazdrość dam z paryskiej arystokracji. Łamała męskie serca, moralne nakazy i drobnomieszczańskie...

Mata Hari: kobieta-szpieg. Egzotyczna tancerka, powiernica i kochanka najbogatszych, najbardziej wpływowych mężczyzn Belle Époque, postać o tajemniczej przeszłości, budząca zazdrość dam z paryskiej arystokracji. Łamała męskie serca, moralne nakazy i drobnomieszczańskie obyczaje. Za niezależność zapłaciła najwyższą cenę.
Sto lat później legenda Maty Hari jest wciąż żywa. W masowej wyobraźni historia jej bogatego i pełnego przygód życia pozostaje symbolem kobiecej siły i odwagi.
W poruszającej i wciągającej powieści Paulo Coelho z maestrią opowiada dzieje Maty Hari, tworząc fikcyjną korespondencję między skazaną, osadzoną w paryskim więzieniu, a jej adwokatem.

"Urodziłam się w nieodpowiedniej epoce. Nie wiem, czy w przyszłości ktoś o mnie wspomni. Gdyby tak się stało, nie chcę, żeby widziano we mnie ofiarę"

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5123

Spowiedź w więziennej celi

9 listopada do księgarń trafiła najnowsza publikacja autora „Alchemika”, brazylijskiego pisarza, którego książki wydano w 81 językach w nakładzie 210 milionów egzemplarzy. Tym razem główną bohaterką swojej powieści Paulo Coelho uczynił kobietę, która jest postacią autentyczną, a która zapisała się w historii jako szpieg o kryptonimie H21 i jedna z najbardziej znanych tancerek wszech czasów.

Mata Hari, bo to o niej mowa, tak naprawdę nazywała się Margaretha Zelle i urodziła się w Holandii. Była sławna i pożądana przez wielu wpływowych mężczyzn. Kochanków zmieniała jak rękawiczki, a jednak nie zaznała prawdziwego uczucia. Miłości nie znalazła ani jako nastolatka, ani jako mężatka. Zgwałcona jako młoda dziewczyna, nieszczęśliwa jako żona radość znalazła w egzotycznym tańcu, jaki poznała mieszkając na Jawie. Z Azji powróciła do Europy silniejsza i zdeterminowana, by spełnić swoje marzenia. By być samodzielną i niezależną kobietą, by łamać konwenanse, by gorszyć, by budzić zachwyt i zazdrość. W jej ramiona trafiali mężczyźni bogaci i wpływowi, a ona wykorzystywała ich bez zmrużenia oka. Za nic miała normy moralne. Była kobietą, która chciała żyć po swojemu. Łamała męskie serca, zachwycała na scenie i w łóżku.

Ze względu na jej pozycję i towarzystwo w jakim się obracała otrzymała możliwość szpiegowania na rzecz Niemców i Francji. Okrzyknięto ją podwójnym szpiegiem i aresztowano. Trafiła do więziennej celi, ale nie wierzyła, że cokolwiek złego jej się stanie. Miała nadzieję na pomoc ze strony choć jednego z bogatych i wysoko postawionych kochanków. Liczyła ze z więziennego lochu wyjdzie bez szwanku i powróci do dawnego życia. Los jednak napisał zgoła inny scenariusz i Mata Hari została stracona.

Coelho o sławnej tancerce opowiada w niezwykły sposób. Czyni to za pomocą fikcyjnej korespondencji jaką miałaby prowadzić ze swoim adwokatem. Postać tajemniczej i wyjątkowej kobiety wyłaniająca się z tej spowiedzi jest niezwykle intrygująca i szczera. Mata bez cienia woalu ukazuje swoje prawdziwe ja, nie ukrywa skandali ze swoim udziałem. Opisuje piekło jakie przeszła w młodości. Nie ukrywa swoich uczuć wobec męża i dzieci, z których jedno utraciła. Ukazuje swoje wnętrze, portretuje swoją nietuzinkową osobowość. Opowiada o swoich marzeniach. Nie ukrywa i nie upiększa, nie koloryzuje i nie wybiela. Przekonuje, że przerosła swoją epokę, że wyprzedziła czasy, w jakich dane jej było żyć. Mata za swoją odwagę zapłaciła najwyższą cenę. Przegrała, ale przeszła do historii. Świat o niej nie zapomniał. Pozostała legendą i symbolem walki o własną niezależność.

Coelho opowiada tę niezwykła historię z elegancją i pietyzmem, by jak najdokładniej odmalować portret najsławniejszego szpiega wśród kobiet. Ta historia mocno chwyta za serce i wzrusza. Głęboko dotyka, by uczulić na los kobiet, które poniosły porażkę w zdominowanym przez mężczyzn świecie.

To była bardzo wciągająca lektura, która jednak nastroiła mnie melancholijnie i zasmuciła. Postać Maty Hari można oceniać z wielu stron, można określać ją i mianem ofiary, i mianem wyrachowanej prostytutki. W trakcie czytania wielokrotnie nasuwało mi się pytanie czy główna bohaterka umiała kochać. Coelho jej nie ocenił, nie wydał swojej opinii pozostawiając to zadanie czytelnikowi. Napisał za to z maestrią, z wyczuciem smaku, z zachowaniem estetyki i galanterią. Zachwyca styl, zachwyca wyjątkowa finezja operowania słowem.

Lektura robi na czytelniku niezwykle pozytywne wrażenie, pokazuje mistrzostwo warsztatu autora i jego niezwykły na miarę światową talent. Miłośnikom prozy brazylijskiego twórcy z pewnością przypadnie do gustu. Jestem pewna, że przyczyni się też do powiększenia grona jego fanów.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Hipek | 2016-12-19
Na półkach: EBook, Przeczytane
Przeczytana: grudzień 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Króciutka opowieść o Macie Hari, nietypowo jak na autora faktograficzne przedstawienie historii tej sławnej kobiety zapamiętanej w początku XX wieku. Ale jak na Coelho przystało daje czytelnikom także obraz psychologiczny tej znanej osoby. Znanej poprzez legendy i niepotwierdzone historie. A Coelho pokusił się o pokazanie Maty Hari jako zwykłej dziewczyny, która korzystając z urody i otwartości na bliskie kontakty z wpływowymi mężczyznami przez wiele lat żyła w poczuciu bycia ważną personą. Niestety, w końcu jej życie splotło się z osobami jej nieprzychylnymi, chcącymi koniunkturalnie wykorzystać dla swoich potrzeb jej porażkę. Autor daje nam do zrozumienia, że straciła życie z tytułu niesłusznego oskarżenia o szpiegowstwo w wyniku swojej pewności siebie, megalomanii, przekonania, że znajomości, które budowała są oparte na wartościach. A okazały się całkowicie puste. Czy pusta była też Mata Hari, a tylko legenda nadała jej treści? Paulo Coelho odpowiada na to pytanie w swojej książce.

gosia123 | 2017-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2017

Zachęcona recenzją mojej portalowej koleżanki i ja sięgnęłam po szpiega. I tak jak nie przepadam za autorem to dałam się wciągnąć w wir książki. Czuję co prawda niedosyt, bo życie Maty Hari zostało przedstawione pobieżnie to książkę dosłownie się wciąga nosem.
Dziękuję Agnieszko za jej polecenie

WielkiBuk | 2016-11-20
Przeczytana: listopad 2016

Paulo Coelho z pewnością zaskoczy nie tylko zagorzałych zwolenników swojej twórczości, ale także tych, którym kojarzył się jedynie do tej pory ze prześmiewczymi memami, tych, którzy uznali jego najpopularniejsze teksty za pseudofilozoficzne wymysły grafomana. To Paulo Coelho równie odczarowany, jak bohaterka jego „Szpiega”. To proza dojrzała, dopracowana, wciąż popularna, nieco uproszczona, a jednak pozbawiona grzechu naiwności, wyzbyta egzaltowanego filozofowania. Tym razem pisarz postawił na fakty, na prawdziwe wydarzenia, dopracowując historię Maty Hari w najmniejszych szczegółach.

Zapomnijmy o Coelho, którego tak dobrze znamy, zapomnijmy tez o kobiecie-szpiegu, której popularny obraz tak bardzo rozminął się z prawdą. Pozwólmy sobie poznać na nowo tak samego pisarza, jak jego bohaterkę.

„Cóż to był za raj, w którym nic, absolutnie nic się nie działo? Nie szukałam szczęścia, ale tego, co Francuzi nazywali la vraie vie, prawdziwego życia. Z momentami niewysłowionego piękna i...

Pokrecona | 2017-01-16
Przeczytana: 14 stycznia 2017

Uwielbiam tego autora i sięgam po jego pozycje w ciemno. Każda jego książka niesie w sobie przesłanie.

W tej książce poznajemy historię Maty Hari, która była najsłynniejszym szpiegiem I wojny światowej oraz międzynarodową kurtyzaną.
Była kochanką wielu polityków i wojskowych.
Czy była podwójnym szpiegiem? Czy tylko kozłem ofiarnym? Na pewno zapłaciła za to najwyższą cenę.

Uporałam się z tą lekturą ekspresowo, a na koniec czułam niedosyt, że to już koniec.
Czyta się rewelacyjnie lekko. Gorąco polecam każdemu miłośnikowi literatury biograficznej.

Morgana | 2016-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2016

Każda książka napisana przez Coleho zawiera w sobie przesłanie, jest napisana o konkretnym zdarzeniu. Jakie było więc moje zdziwienie jak ujrzałam nowość o najsłynniejszej (jak do tej pory sądziłam) kobiecie-szpiegu autorstwa Coleho. Ale jak to ? dlaczego ten temat ? przez kilka dni zadawałam sobie to pytanie i nie mogłam znaleźć łącznika. Dopóki jej nie przeczytałam. Łącznik znalazłam (co prawda dopiero pod koniec ale lepszy refleks szachisty niż żaden), książkę przeczytałam bardzo szybko (cieszę się, że jeszcze nie wymyślili kapsuły do szybkiego transportu i można swobodnie poczytać w komunikacji miejskiej bo tak szybko nie potrafię czytać jakbym musiała z niej korzystać!) i zaktualizowałam dane jakie posiadałam o kobiecie imieniem Mata Hari. Polecam aby wiedzieć !

WiktoriaNL | 2016-11-09
Przeczytana: 10 listopada 2016

Jak zwykle Coelho opowiada nam o sobie. O tym, jaki jest mądry i wrażliwy - potrafi się nawet, ach, wcielić w kobietę a to jeszcze bardziej uwypukla jego wrażliwość bo kobieta jest bardziej wrażliwa (i wypukła) niż przeciętny mężczyzna. Dla mnie najciekawszy był wątek specjalnej łyżeczki do miodu, która pojawia się we wszystkich scenach miłosnych. Dopiero na końcu dowiadujemy się, jak potworny użytek był z niej robiony i wtedy robi się ciekawie. Szepcze się że tę końcówkę Paulowi dopisał Bret Easton, bo Coelho sam nie umiał. No i dobra jest wata cukrowa

maw_reads | 2016-11-25
Przeczytana: 20 listopada 2016

O niezależnych kobietach z czasów przedwojennych mówi się niezwykle rzadko. Mata Hari, a tak naprawdę Margaretha Zelle w pełni zasłużyła na to miano. Jako egzotyczna tancerka zdobyła ogromną popularność. Dzięki Kobiety jej zazdrościły a mężczyźni marzyli, by spędzić noc w jej ramionach. Bez problemu wykorzystywała ich słabość, by wspinać się coraz wyżej, by spełniać swoje marzenia. Elegancka i zachwycająca femme fatale. Otoczona wianuszkiem adoratorów, chętnie przyjmując komplementy. W końcu okrzyknięta szpiegiem, oznaczona kryptonimem H12, osadzona w więzieniu i skazana na śmierć. Nawet w najcięższych chwilach nie traciła nadziei. Przeszła przez życie z podniesioną głową, dzięki czemu jej historia nigdy nie zostanie zapomniana.

Mata Hari to bardzo kontrowersyjna postać, nie tylko ze względu na to w jaki sposób zdobyła to, na czym jej zależało, a głównie przez podejmowane decyzje. Jednak uważam, że warto poznać historię tej kobiety. Z pewnością jest ona jedną z ciekawszych...

Marta Tadych | 2016-12-06
Przeczytana: 03 grudnia 2016

Paulo Coelho – pisarz przez jednych uwielbiany, przez innych znienawidzony. Jego książki zyskują tyleż samo zwolenników, co przeciwników. Mnie do tej pory było z nim nie po drodze, a do jego twórczości miałam obojętny stosunek – ani mnie specjalnie nie pociągała, ani też nie zarzekałam się, że nigdy po nią nie sięgnę. Niedawno w moje ręce trafiła najnowsza jego powieść – "Szpieg". Czy Paulo Coelho zdołał mnie nią oczarować?

"Szpieg" to powieść biograficzna, której bohaterką jest Mata Hari. Postać niewątpliwie kontrowersyjna, znana pod wieloma nazwiskami i pseudonimami. Kobieta-szpieg, sławna egzotyczna tancerka, kochanka bogatych i wpływowych mężczyzn, która wzbudzała zazdrość paryskich arystokratek. Za nic miała nakazy moralne i obyczaje, bezceremonialnie wykorzystywała mężczyzn dla własnych korzyści, łamiąc przy tym ich serca, za co przyszło jej zapłacić najwyższą cenę.
W swojej książce Paulo Coelho starał się opisać jej życie i uchwycić jej osobowość, tworząc fikcyjną...

zaczytanasowka | 2016-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2016

Przepiękna książka / biografia kobiety silnej.
Bita, wykorzystywana postanawia stanąć na nogi, i zawalczyć o swoje szczęście.
W świecie gdzie pokazanie kostki jest abstrakcją, ona postanawia tańczyć zmysłowo i erotycznie, zrzucając to i owo.
Niestety staje przed sądem, oskarżona o szpiegostwo.
O odnalezieniu własnego szczęścia i odwadze.
Polecam
www.zaczytanasowka.bloog.pl

Kamila Kozaczyk | 2017-01-07
Przeczytana: 04 stycznia 2017

Hmmm....liczyłam na ciekawą książkę... i znowu w przypadku Paulo Coelho się przeliczyłam. Ostatnie jego powieści są po prostu nieudane. Mimo wszystko czytam wszystkie nowo wydane książki z powodu sentymentu do innych jego autorstwa.
Pomysł na przedstawienie "biografii" Mata Hari bardzo fajny, natomiast wykonanie nudne. Szkoda.

Weź udział w konkursach i wygraj książki!

Zapraszamy Was do odwiedzenia naszej konkursowej zakładki. W tej chwili trwa 10 konkursów – w tym nasza świąteczna akcja – w których możecie wygrać książki. Aby je zdobyć, wystarczy wykonać kilka prostych zadań. Zainteresowani? Sprawdźcie!

Patronaty tygodnia

Początek listopada przynosi kolejne premiery wydawnicze. W tym tygodniu polecamy dziewięć tytułów pod naszym patronatem, które w najbliższych dniach trafią do księgarni. Wśród nich najnowsza prowokacyjna powieść Mario Vargas Llosy, „Dzielnica występku” i czwarty tom cyklu Vincenta V. Severskiego „Niepokorni”.