Urząd mojego ojca

Tłumaczenie: Elżbieta Zychowicz
Wydawnictwo: Muza
In My Father's Court
8373195246

Singer wspomina swoje dzieciństwo, które spędził w Warszawie, a zwłaszcza bejt din , czyli sąd rabinacki. Kreśli niezapomniany obraz życia i czasów, które na zawsze odeszły w przeszłość. Gabinet ojca codziennie odwiedzają ludzie szukajacy rady, chcący rozsądzić sporne sprawy, zawrzeć małżeństwo czy uzyskać rozwód.

Marysia | 2014-05-23
Przeczytana: 23 maja 2014

Asceza od maleńkości i zachłanność w poznawaniu świata mieszają się ze sobą. Nie ma w tym rozpaczy. Drzewo rozdarte piorunem nie majaczy na horyzoncie. Dotykać świata całą powierzchnią siebie jest właściwe niektórym ludziom. Z tym człowiek się rodzi i tą wrażliwość zabiera ze sobą. Przyjemne w czytaniu. Blednie zupełnie w pobliżu „Z jarmarku” Szołema Alejchema.

Patrycja | 2012-12-03
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Cykl krótkich opowiadań w których Singer wraca do dzieciństwa spędzonego w przedwojennej Warszawie i Biłgoraju.
Jako syn rabina przysłuchuje się historiom opowiadanym przez Żydów przychodzących po poradę do jego ojca a po latach spisuje je już z perspektywy dojrzałego człowieka , dzięki czemu na bogato zarysowanym tle obyczajowym poznajemy pełny przekrój żydowskiego społeczeństwa od praczek, handlarzy, chasydzkich cadyków po buntowników przeciw tradycji.
Nastrój tej książki, wnikliwe obserwacje typów ludzkich, wdzięk i głębia sprawiają, że opowieści te nie tylko pokazują nam świat, którego już nie ma ale skłaniają do refleksji, wzruszają i zapadają głęboko w pamięć.

Pani_Nikt | 2016-09-10
Przeczytana: 10 września 2016

Każdą książkę Singera czytam z ogromnym zapałem. Po każdej jego skończonej książce odczuwam pewną pustkę i smutek, bo już mam za sobą wybitne dzieło. Singer pięknie opowiadał nawet o smutnych i tragicznych chwilach. "Urząd mojego ojca" to zbiór historii opowiadających o życiu w Warszawie w czasie, kiedy ojciec pisarza pełnił funkcję rabina. Ciekawe historie opisane w formie opowiadań pokazują życie chasydów i młodego chłopca, który wiedział, że będzie mu nie po drodze z Bogiem. Oczywiście gorąco polecam ten zbiór opowiadań.

Agata | 2012-03-13
Przeczytana: 13 marca 2012

Na pewno sięgnę po inne pozycje tego autora. Polecam, niesamowity klimat przedwojennej Warszawy.

| 2011-01-07
Przeczytana: 2010 rok

Ciekawy koloryt przedwojennej Warszawy - dzielnicy żydowskiej.

bachelorette | 2011-04-05
Przeczytana: 2010 rok

Świetnie namalowany portret tradycyjnej żydowskiej rodziny.

Agata | 2013-02-07

Uwielbiam jego styl i historie, które opowiada .

Novvyczka | 2016-11-01
Trithemius | 2016-07-13