W najnowszym zbiorze opowiadań spotykamy zbiorowisko samotników, włóczęgów, hodowców koni i życiowych rozbitków. Gnani pragnieniem zmiany, odczuwają głębokie, irracjonalne sprzeczności.

grregu | 2017-08-30
Przeczytana: 26 sierpnia 2017

W Sztuce Słowa, opowiadania pełnią rolę etiud – są szlifowaniem autorskiego talentu, w którym mistrzostwo polega na skumulowaniu maksimum sensu, w jak najkrótszej formie, co przełożyć się ma na eksplozję czytelniczych emocji. Zbiorek S.Shepard’a pt. „Wielki sen o Niebie” zawiera takie perfekcyjne miniatury, będące jednocześnie urokliwymi preludiami, rozbrzmiewającym głębią świadomych i nieświadomych lęków, urokliwą melodyką codzienności oraz melancholią tęsknoty – za przyjaźnią, miłością i niedostatkiem, tak często nazywanym Spełnieniem. Skomponowane w tonacji reminiscencji, przenoszą nas w rozmaite realności i krajobrazy – jezior, pustyń i przydrożnych barów, wynosząc jednocześnie w przestrzeń, gdzie góra i dół nie mają znaczenia, a na wszystko można spojrzeć z hippisowsko-gwiezdnej perspektywy. Przypominają - parafrazując słowa Autora - że „Wielki sen o Niebie jest tym, co się nam przydarza, gdy z uporem próbujemy śnić coś innego”, oraz że cudowna możność bytowania na Ziemi,...

GrzesiekLepianka | 2017-10-11

Tytuł ładniejszy od zawartości, chociaż w sumie - tytuł tak samo nijaki jak zawartość. Można przeczytać, ale śmiało można także nie czytać. 18 opowiadań o amerykańskich samotnikach, ludziach na skraju, w trakcie podejmowania życiowych decyzji, z niewiadomą przyszłością, gdzieś na zakręcie i po przejściach. Historie ludzkie trudno zapamiętywalne w swojej zwykłości. Ładny język, choć bezstylowy i bez znaków szczególnych.

luelle | 2018-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2018