Wielki sen o niebie

Okładka książki Wielki sen o niebie Sam Shepard
Okładka książki Wielki sen o niebie
Sam Shepard Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Współczesna Proza Światowa literatura piękna
Współczesna Proza Światowa
Państwowy Instytut Wydawniczy
2004-01-01
2004-01-01
Franciszek Cezary Murawski

Zbiór opowiadań napisanych przez znakomitego filmowca prowadzi czytelnika przez farmy, padoki, motele, zajazdy i drogi południowej części Stanów Zjednoczonych. Poszczególne historie opowiedziane są niezwykle plastycznym językiem, dającym wrażenie czytania fragmentów scenariuszy filmowych. Relacje między bohaterami opowiadań to prawdziwa paleta emocji, ale takich bez "fajerwerków" - znajdziemy tu: upór, przekorę, rozczarowanie, złośliwość... jest też miłość, jednakże ujrzymy ją wyraźnie dopiero po zdjęciu kolejnych warstw uczuć, które zdają się ją maskować.

Trzeba by przeczytać w oryginale, wydaje mi się, że pod powierzchnią polskiego tłumaczenia kryje się coś jeszcze, może coś innego, może więcej melancholii, a może jednak więcej błękitnego nieba?
Ale mimo to – przekonują mnie lapidarność i celność obserwacji autora, fokus na fascynujące osobowości, choćby byli to zwykli obywatele. Te historie – choć zdaje się momentami, że zbyt krótkie, urywkowe, zdawkowe – są uchwyceniem obecności, momentów w życiu, dla jednych banalnych, dla innych przełomowych, w ostatecznym rozrachunku niezwykłych, kiedy to w jednej chwili można zauważyć, że "psy drapią siatkowe drzwi" i zastanawiać się nad wyjątkowo istotną kwestią: "Jak dawno temu pocałowałem ją pierwszy raz i kogo wtedy udawałem?".

Tytuł ładniejszy od zawartości, chociaż w sumie - tytuł tak samo nijaki jak zawartość. Można przeczytać, ale śmiało można także nie czytać. 18 opowiadań o amerykańskich samotnikach, ludziach na skraju, w trakcie podejmowania życiowych decyzji, z niewiadomą przyszłością, gdzieś na zakręcie i po przejściach. Historie ludzkie trudno zapamiętywalne w swojej zwykłości. Ładny język, choć bezstylowy i bez znaków szczególnych.

W Sztuce Słowa, opowiadania pełnią rolę etiud – są szlifowaniem autorskiego talentu, w którym mistrzostwo polega na skumulowaniu maksimum sensu, w jak najkrótszej formie, co przełożyć się ma na eksplozję czytelniczych emocji. Zbiorek S.Shepard’a pt. „Wielki sen o Niebie” zawiera takie perfekcyjne miniatury, będące jednocześnie urokliwymi preludiami, rozbrzmiewającym głębią świadomych i nieświadomych lęków, urokliwą melodyką codzienności oraz melancholią tęsknoty – za przyjaźnią, miłością i niedostatkiem, tak często nazywanym Spełnieniem. Skomponowane w tonacji reminiscencji, przenoszą nas w rozmaite realności i krajobrazy – jezior, pustyń i przydrożnych barów, wynosząc jednocześnie w przestrzeń, gdzie góra i dół nie mają znaczenia, a na wszystko można spojrzeć z hippisowsko-gwiezdnej perspektywy. Przypominają - parafrazując słowa Autora - że „Wielki sen o Niebie jest tym, co się nam przydarza, gdy z uporem próbujemy śnić coś innego”, oraz że cudowna możność bytowania na Ziemi, staje się wówczas błogosławieństwem.
grregu

• Literatura amerykańska
  • Współczesna proza światowa PIW
  • 06. Sny i kamienie
  • 2019 - w planie
  • Literatura piękna
  • Biblioteka Główna

Dodaj cytat z książki Wielki sen o niebie