9788321119649
wołyń, Kresy, wspomnienia, historia
historyczna
Małgorzata

"W odległym od wydarzeń europejskich zakątku, w szczelnie odciętej od powstającego właśnie państwa polskiego ziemi, działy się rzeczy wielkie, o całej przyszłości tego kraju na długie czasy decydujące. Padał w gruzy dawny porządek, oparty na rządach dynastii carskiej, ale zarazem starano się także doszczętnie zburzyć wszelkie ślady dominującej tam kulturalnie polskości. Autorka patrzała z bliska na postęp tych usiłowań i miała sposobność obserwować je jak najdokładniej, będąc jedną z ich ofiar. (…) Toteż opis wydarzeń, jakie ludność, czy to polska, czy to ruska, przeżyła od wybuchu rewolucji rosyjskiej aż do wkroczenia pierwszych oddziałów regularnych wojsk polskich, będzie z pewnością raz na zawsze jednym z najcenniejszych i najwiarygodniejszych materiałów dla przyszłych historyków tych wypadków”.
ze Wstępu Stanisława Estreichera do pierwszego wydania Pożogi

źródło opisu: www.iwpax.pl

źródło okładki: www.iwpax.pl

allison | 2017-09-19
Przeczytana: 16 września 2017

"Pożoga" Zofii Kossak-Szczuckiej to mało znane powszechnie świadectwo o pogromach na polskich Kresach i o piekle, jakie polskim ziemianom zgotowano podczas rewolucji październikowej i po niej.

Autorce i jej rodzinie udało się ujść z życiem, lecz straciła większość majątku podczas bandyckiego napadu, podobnie ja wielu innych właścicieli ziemskich.
Pisarka z dbałością o szczegóły, barwnie i porywająco opisuje, jak narastały na Wołyniu antypolskie i antydworskie nastroje, jak budziły się demony i jak działała psychologia tłumu, podsycana przez bolszewików.

W tym natłoku zła odnajdujemy jednak i iskierkę nadziei - uczciwych ludzi, który ostrzegali przed napadami, a nawet stawali po stronie ofiar, chociaż to ostatnie należało to rzadkości.

"Pożoga" to opowieść o upadku dotychczasowego świata, o skutkach wypaczonej rewolucji i o bezmyślnej przemocy, a także o ratowaniu przeszłości i tradycji.

Poznałam "Pożogę" w formie audiobooka i muszę przyznać, że interpretacja Hanny Gizy...

Grażyna | 2016-11-29
Przeczytana: listopad 2016

Pozwolę sobie nie wstawiać oceny (świadomie). W październiku będąc w Warszawie byłam z córką na filmie "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego.Oglądając przyznaję ....w chwilach gdy zbliżały się sceny okrutne miałam zamknięte oczy.Pomyślałam ,że niby inspiracją były opowiadania ("Nienawiść" Stanisława Srokowskiego)ale to niemożliwe...aby tak było.Postanowiłam przeczytać jakąś książkę o takiej tematyce. Padło na "Pożogę" Zofii Kossak. Co prawda to relacja z przeżyć autorki na wsi wołyńskiej w latach 1917-1919 ( w filmie to lata przed 1939 rokiem i lata wojenne).To co opisuje autorka-która jest narratorką będąc jednocześnie jedną z bohaterek wydarzeń....pozwala mi na uwierzenie,że jednak to wszystko co pokazano w filmie działo się nawet z tymi scenami,które dla "normalnych" ludzi są po prostu nie do przyjęcia.Brak mi słów ...po prostu. Pozwolę sobie na przedstawienie stanowiska autorki: "dobro i poświęcenie ludzi równoważy istnienie zła".

Jola_St | 2014-02-14
Przeczytana: 12 lutego 2014

Książka ta jest bardzo dokładną relacją z wydarzeń, które miały miejsce na Kresach Wschodnich zaraz po wybuchu rewolucji październikowej.
Poznajemy jak bolszewizm powoli rozlewał się na tych rejonach. Autorka, która pochodziła ze szlacheckiego rodu, opisała jak ziemianie tracili swoje gospodarstwa rozgrabiane, palone i doszczętnie niszczone najpierw przez chłopów, a potem przez krasnoarmiejców.

Polecałabym tę książkę jako lekturę szkolną - bardzo dobra byłaby to lekcja historii.

tozda | 2013-09-18
Przeczytana: 16 września 2013

Książka jest bardzo dobra głównie ze względu na treść. Jest to niemal dokumentalny zapis doświadczeń autorki w trakcie zawieruchy jaka przewalała się przez ziemie między innymi Ukrainy. Zwłaszcza dzisiaj, gdy tak dużo się mówi o rzezi na Wołyniu w latach 40-tych XX wieku warto wspomnieć, że podobne wypadki działy się także w na przełomie pierwszych dwóch dekad tego samego stulecia...

Wstrząsająca opowieść o tym czym był bolszewizm ale nie tylko.

Odwaga i męczeńskie losy Kossak - Szczuckiej są najlepszą wizytówką jej twórczości. W Pożodze autorka z nostalgią wspomina dom w Nowosielicy na Wołyniu, a połaczenie prostoty z zasobnością i tradycją przypomina Mickiewiczowskie Soplicowo. Głównym elementem zapewniającym spoistość powieści jest temat zagłady świata polskiego ziemiaństwa kresowego. Autorka ukazuje najpierw rzeczywistość Kresów jako świat wewnętrznie oporządkowany w sensie społecznym i morlanym. Potem - we chwili rewolucji , ukazuje przeistoczenie się ziemskiego rajku w piekło historii. Zetknięcie się trwałej i opartej na tradycjonalizmie kultury szlacheckiej z siłami zła, działającymi szczególnie poprzez bolszewizm, skutkuje cierpieniem i zagładą polskich Kresów. Pisarka poszerza polską martyrologię w latach I woj ny światowej, rewolucji bloszewickiej, a później jeszcze w latach 40 - o nowe treści - męczeństwo ziemiaństwa kresowego, nie zapominając również o innych ofiarach, jakże nieszczęsliwych - społeczności...

Zuela | 2016-07-12

Lta 1917-1919 na kresach wschodnich widziane oczyma Zofii Kossak Szczyckiej.Wojna,rewolucja i właściwie ludzie,którzy zyli ze sobą w zgodzie stajaą się śmiertelnymi wrogami będąc pod wpływem ideologii Lenina

Lukrecja | 2016-12-11

Zofia Kossak to potomkini sławnego i zasłużonego polskiego rodu, już ten fakt wystarczyłby, aby z ciekawością sięgnąć po jej książki. Po trylogii Krzyżowców opowieść o życiu na Kresach i historii porzucenia tych Kresów przez Matkę - Polskę czytałam z zapartym tchem. Tym bardziej, że nie była to opowieść ze szczęśliwym zakończeniem. Uważam, że książka ta powinna się stać lekturą podstawową każdego Polaka. Dramat, który opisuje Zofia Kossak Szczucka jest wręcz niewyobrażalny. Podburzenie ciemnego ludu przeciw ziemiaństwu i szlachcie doprowadziło do niewyobrażalnych zbrodni a jedne nieszczęścia pociągnęły za sobą kolejne. Do prawdziwych rzezi doszło kiedy pojawili się zezwierzęceni Bolszewicy... Z ciężkim sercem czyta się o upadku ojczyzny, choćby to był tylko jej fragment. Jednak świadomość, wiedza o tym co się stało powinna trwać ku przestrodze. Polecam każdemu.

Bartek | 2013-11-21

Książka przedstawia świat polskich panów feudalnych na Ukrainie. Żyją w bogactwie, gdy ich poddani - ukraińskie chłopstwo i służba - żyją w nędzy i utrzymywani są w ciemnocie. Kossak uważa ich za podludzi i taki stan rzeczy uważa za naturalny. Ukraińska "czerń" żyje po to by służyć polskim panom. Ten jedynie słuszny stan naruszają bolszewicy, których Kossak określa mianem zwierząt. Bolszewicy przynoszą ideę wyzwolenia ukraińskiego chłopstwa i przepędzenia polskich wyzyskiwaczy. Posłuszni dotąd poddani wypowiadają panom wojnę klas! Nadchodzi godzina sprawiedliwości. Dla Kossak to koniec świata. Nie pomagają modły do Boga, ani Kozaków i polscy krwiopijcy zostają przegnani. Kossak płacze, że została skrzywdzona przez niewdzięczny motłoch ukraiński z bolszewikami na czele i leje krokodyle łzy nad utraconym majątkiem i darmową siłą roboczą. Niech się cieszy, że nie dostała na tyłek! Za setki lat wyzysku i ucisku polscy panowie zasłużyli sobie na baty.

Roman Dłużniewski | 2016-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2016

Przez wiele lat książka zakazana. PRL nie chciała aby czytać o sowieckich bestialstwach. Sięgnij po nią. Warto.

matix19x | 2016-09-14
Przeczytana: sierpień 2016

Książka drobiazgowo przedstawia losy ludności Wołynia w końcówce I wojny światowej i w czasach kształtowania się polskich granic. Owe wypadki przedstawione są z perspektywy autorki powieści (są to zarazem wspomnienia), matki dwojga małych dzieci, przedstawicielki ziemiaństwa. Zofia Kossak-Szczucka wnikliwie analizuje motywy postępowania posczególnych narodowości zamieszkujących Kresy, stara się obiektywnie spojrzeć na opisywane problemy.
Powieść jest jak najbardziej godna polecenia, czyta się ją bardzo dobrze, choć niektóre fragmenty opisujące rzeź ludności mogą być ciężkie dla osób o słabszych nerwach.