9788321119649
wołyń, Kresy, wspomnienia, historia
historyczna
Małgorzata

"W odległym od wydarzeń europejskich zakątku, w szczelnie odciętej od powstającego właśnie państwa polskiego ziemi, działy się rzeczy wielkie, o całej przyszłości tego kraju na długie czasy decydujące. Padał w gruzy dawny porządek, oparty na rządach dynastii carskiej, ale zarazem starano się także doszczętnie zburzyć wszelkie ślady dominującej tam kulturalnie polskości. Autorka patrzała z bliska na postęp tych usiłowań i miała sposobność obserwować je jak najdokładniej, będąc jedną z ich ofiar. (…) Toteż opis wydarzeń, jakie ludność, czy to polska, czy to ruska, przeżyła od wybuchu rewolucji rosyjskiej aż do wkroczenia pierwszych oddziałów regularnych wojsk polskich, będzie z pewnością raz na zawsze jednym z najcenniejszych i najwiarygodniejszych materiałów dla przyszłych historyków tych wypadków”.
ze Wstępu Stanisława Estreichera do pierwszego wydania Pożogi

źródło opisu: www.iwpax.pl

źródło okładki: www.iwpax.pl

allison | 2017-09-19
Przeczytana: 16 września 2017

"Pożoga" Zofii Kossak-Szczuckiej to mało znane powszechnie świadectwo o pogromach na polskich Kresach i o piekle, jakie polskim ziemianom zgotowano podczas rewolucji październikowej i po niej.

Autorce i jej rodzinie udało się ujść z życiem, lecz straciła większość majątku podczas bandyckiego napadu, podobnie ja wielu innych właścicieli ziemskich.
Pisarka z dbałością o szczegóły, barwnie i porywająco opisuje, jak narastały na Wołyniu antypolskie i antydworskie nastroje, jak budziły się demony i jak działała psychologia tłumu, podsycana przez bolszewików.

W tym natłoku zła odnajdujemy jednak i iskierkę nadziei - uczciwych ludzi, który ostrzegali przed napadami, a nawet stawali po stronie ofiar, chociaż to ostatnie należało to rzadkości.

"Pożoga" to opowieść o upadku dotychczasowego świata, o skutkach wypaczonej rewolucji i o bezmyślnej przemocy, a także o ratowaniu przeszłości i tradycji.

Poznałam "Pożogę" w formie audiobooka i muszę przyznać, że interpretacja Hanny Gizy...

adalbert | 2016-10-13
Przeczytana: 31 grudnia 2013

To powinna być obowiązkowa lektura i to właśnie na dzisiejsze czasy i spory polityczne !To właśnie już w 1917 rozpoczęła się eksterminacja i zagłada Polaków na Kresach.Wznowić i propagować,bo po nikłej liczbie opinii sądzę,że to "półkownik" ksiązkowy-niestety

AGNIESZKA | 2016-10-05

Tą książkę się pochłania. Nie mogłam się od niej oderwać. Przed nią nic nie czytałam o tym co się działo na Wołyniu, tylko tyle co wiem z historii. Tutaj mamy plastyczny obraz wydarzeń. Prawie, że dzień po dniu napisana relacja z wydarzeń. Robi niesamowite wrażenie. Polecam

Natalie | 2018-01-31

Przeczytałam jednym tchem...