Pożoga

Seria: Lektura z opracowaniem
Wydawnictwo: Greg

Zofia Kossak - mieszkanka Kresów - przeżyła rewolucję bolszewicką i była świadkiem bestialstwa, które dotknęło polskich ziemian kresowych. Swoje przeżycia z tego okresu opisała w powieści, która jest kolejnym świadectwem martyrologii Polaków.

źródło opisu: Wydawnictwo Greg, 2008

źródło okładki: www.greg.pl

Mariusz | 2018-11-29
Przeczytana: 15 listopada 2018

Trudno napisać recenzje tej książki. To bardzo osobiste przestawienie losów Polaków, którzy znaleźli się w samym środku konfliktu. Między młotem a kowadłem. Bolszewicy, Ukraińcy, Niemcy. Strony okupacyjne zmieniały się bardzo często. Przez życie bohaterów wielokrotnie przetaczał się walec zniszczenia. Książkę miejscami czyta się trudno, jest wiele opisów. Pod koniec jest bardziej ciekawa i wciągająca. Mogę ją polecić osobom zainteresowanym kresami.

Natalie | 2018-01-31

Przeczytałam jednym tchem...

Lukrecja | 2017-12-27

Lektura obowiązkowa!

allison | 2017-09-19
Przeczytana: 16 września 2017

"Pożoga" Zofii Kossak-Szczuckiej to mało znane powszechnie świadectwo o pogromach na polskich Kresach i o piekle, jakie polskim ziemianom zgotowano podczas rewolucji październikowej i po niej.

Autorce i jej rodzinie udało się ujść z życiem, lecz straciła większość majątku podczas bandyckiego napadu, podobnie ja wielu innych właścicieli ziemskich.
Pisarka z dbałością o szczegóły, barwnie i porywająco opisuje, jak narastały na Wołyniu antypolskie i antydworskie nastroje, jak budziły się demony i jak działała psychologia tłumu, podsycana przez bolszewików.

W tym natłoku zła odnajdujemy jednak i iskierkę nadziei - uczciwych ludzi, który ostrzegali przed napadami, a nawet stawali po stronie ofiar, chociaż to ostatnie należało to rzadkości.

"Pożoga" to opowieść o upadku dotychczasowego świata, o skutkach wypaczonej rewolucji i o bezmyślnej przemocy, a także o ratowaniu przeszłości i tradycji.

Poznałam "Pożogę" w formie audiobooka i muszę przyznać, że interpretacja Hanny Gizy...

Jowita | 2017-06-30

Niesamowita lekcja historii, której nie znałam...

Lukrecja | 2016-12-11

Zofia Kossak to potomkini sławnego i zasłużonego polskiego rodu, już ten fakt wystarczyłby, aby z ciekawością sięgnąć po jej książki. Po trylogii Krzyżowców opowieść o życiu na Kresach i historii porzucenia tych Kresów przez Matkę - Polskę czytałam z zapartym tchem. Tym bardziej, że nie była to opowieść ze szczęśliwym zakończeniem. Uważam, że książka ta powinna się stać lekturą podstawową każdego Polaka. Dramat, który opisuje Zofia Kossak Szczucka jest wręcz niewyobrażalny. Podburzenie ciemnego ludu przeciw ziemiaństwu i szlachcie doprowadziło do niewyobrażalnych zbrodni a jedne nieszczęścia pociągnęły za sobą kolejne. Do prawdziwych rzezi doszło kiedy pojawili się zezwierzęceni Bolszewicy... Z ciężkim sercem czyta się o upadku ojczyzny, choćby to był tylko jej fragment. Jednak świadomość, wiedza o tym co się stało powinna trwać ku przestrodze. Polecam każdemu.

Grażyna | 2016-11-29
Przeczytana: listopad 2016

Pozwolę sobie nie wstawiać oceny (świadomie). W październiku będąc w Warszawie byłam z córką na filmie "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego.Oglądając przyznaję ....w chwilach gdy zbliżały się sceny okrutne miałam zamknięte oczy.Pomyślałam ,że niby inspiracją były opowiadania ("Nienawiść" Stanisława Srokowskiego)ale to niemożliwe...aby tak było.Postanowiłam przeczytać jakąś książkę o takiej tematyce. Padło na "Pożogę" Zofii Kossak. Co prawda to relacja z przeżyć autorki na wsi wołyńskiej w latach 1917-1919 ( w filmie to lata przed 1939 rokiem i lata wojenne).To co opisuje autorka-która jest narratorką będąc jednocześnie jedną z bohaterek wydarzeń....pozwala mi na uwierzenie,że jednak to wszystko co pokazano w filmie działo się nawet z tymi scenami,które dla "normalnych" ludzi są po prostu nie do przyjęcia.Brak mi słów ...po prostu. Pozwolę sobie na przedstawienie stanowiska autorki: "dobro i poświęcenie ludzi równoważy istnienie zła".

Roman Dłużniewski | 2016-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2016

Przez wiele lat książka zakazana. PRL nie chciała aby czytać o sowieckich bestialstwach. Sięgnij po nią. Warto.

adalbert | 2016-10-13
Przeczytana: 31 grudnia 2013

To powinna być obowiązkowa lektura i to właśnie na dzisiejsze czasy i spory polityczne !To właśnie już w 1917 rozpoczęła się eksterminacja i zagłada Polaków na Kresach.Wznowić i propagować,bo po nikłej liczbie opinii sądzę,że to "półkownik" ksiązkowy-niestety

adalbert | 2016-10-11
Przeczytana: 01 lipca 2013

Mało kto wie,że taka autobiografia Zofii Kossak istnieje...A warto byłoby,aby wszyscy ją przeczytali,właśnie teraz,w 2016 roku.Bo ostatnie komentarze dotyczące zbrodni wołyńskich,to niestety tylko tylko pewien kres ciągu zdarzeń...