Pożoga

Seria: Lektura z opracowaniem
Wydawnictwo: Greg
historyczna

Inne wydania

Zofia Kossak - mieszkanka Kresów - przeżyła rewolucję bolszewicką i była świadkiem bestialstwa, które dotknęło polskich ziemian kresowych. Swoje przeżycia z tego okresu opisała w powieści, która jest kolejnym świadectwem martyrologii Polaków.

źródło opisu: Wydawnictwo Greg, 2008

źródło okładki: www.greg.pl

Jola_St | 2014-02-14
Przeczytana: 12 lutego 2014

Książka ta jest bardzo dokładną relacją z wydarzeń, które miały miejsce na Kresach Wschodnich zaraz po wybuchu rewolucji październikowej.
Poznajemy jak bolszewizm powoli rozlewał się na tych rejonach. Autorka, która pochodziła ze szlacheckiego rodu, opisała jak ziemianie tracili swoje gospodarstwa rozgrabiane, palone i doszczętnie niszczone najpierw przez chłopów, a potem przez krasnoarmiejców.

Polecałabym tę książkę jako lekturę szkolną - bardzo dobra byłaby to lekcja historii.

Grażyna | 2016-11-29
Przeczytana: listopad 2016

Pozwolę sobie nie wstawiać oceny (świadomie). W październiku będąc w Warszawie byłam z córką na filmie "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego.Oglądając przyznaję ....w chwilach gdy zbliżały się sceny okrutne miałam zamknięte oczy.Pomyślałam ,że niby inspiracją były opowiadania ("Nienawiść" Stanisława Srokowskiego)ale to niemożliwe...aby tak było.Postanowiłam przeczytać jakąś książkę o takiej tematyce. Padło na "Pożogę" Zofii Kossak. Co prawda to relacja z przeżyć autorki na wsi wołyńskiej w latach 1917-1919 ( w filmie to lata przed 1939 rokiem i lata wojenne).To co opisuje autorka-która jest narratorką będąc jednocześnie jedną z bohaterek wydarzeń....pozwala mi na uwierzenie,że jednak to wszystko co pokazano w filmie działo się nawet z tymi scenami,które dla "normalnych" ludzi są po prostu nie do przyjęcia.Brak mi słów ...po prostu. Pozwolę sobie na przedstawienie stanowiska autorki: "dobro i poświęcenie ludzi równoważy istnienie zła".

tozda | 2013-09-18
Przeczytana: 16 września 2013

Książka jest bardzo dobra głównie ze względu na treść. Jest to niemal dokumentalny zapis doświadczeń autorki w trakcie zawieruchy jaka przewalała się przez ziemie między innymi Ukrainy. Zwłaszcza dzisiaj, gdy tak dużo się mówi o rzezi na Wołyniu w latach 40-tych XX wieku warto wspomnieć, że podobne wypadki działy się także w na przełomie pierwszych dwóch dekad tego samego stulecia...

Wstrząsająca opowieść o tym czym był bolszewizm ale nie tylko.

Zuela | 2016-07-12

Lta 1917-1919 na kresach wschodnich widziane oczyma Zofii Kossak Szczyckiej.Wojna,rewolucja i właściwie ludzie,którzy zyli ze sobą w zgodzie stajaą się śmiertelnymi wrogami będąc pod wpływem ideologii Lenina

Odwaga i męczeńskie losy Kossak - Szczuckiej są najlepszą wizytówką jej twórczości. W Pożodze autorka z nostalgią wspomina dom w Nowosielicy na Wołyniu, a połaczenie prostoty z zasobnością i tradycją przypomina Mickiewiczowskie Soplicowo. Głównym elementem zapewniającym spoistość powieści jest temat zagłady świata polskiego ziemiaństwa kresowego. Autorka ukazuje najpierw rzeczywistość Kresów jako świat wewnętrznie oporządkowany w sensie społecznym i morlanym. Potem - we chwili rewolucji , ukazuje przeistoczenie się ziemskiego rajku w piekło historii. Zetknięcie się trwałej i opartej na tradycjonalizmie kultury szlacheckiej z siłami zła, działającymi szczególnie poprzez bolszewizm, skutkuje cierpieniem i zagładą polskich Kresów. Pisarka poszerza polską martyrologię w latach I woj ny światowej, rewolucji bloszewickiej, a później jeszcze w latach 40 - o nowe treści - męczeństwo ziemiaństwa kresowego, nie zapominając również o innych ofiarach, jakże nieszczęsliwych - społeczności...

Bartek | 2013-11-21

Książka przedstawia świat polskich panów feudalnych na Ukrainie. Żyją w bogactwie, gdy ich poddani - ukraińskie chłopstwo i służba - żyją w nędzy i utrzymywani są w ciemnocie. Kossak uważa ich za podludzi i taki stan rzeczy uważa za naturalny. Ukraińska "czerń" żyje po to by służyć polskim panom. Ten jedynie słuszny stan naruszają bolszewicy, których Kossak określa mianem zwierząt. Bolszewicy przynoszą ideę wyzwolenia ukraińskiego chłopstwa i przepędzenia polskich wyzyskiwaczy. Posłuszni dotąd poddani wypowiadają panom wojnę klas! Nadchodzi godzina sprawiedliwości. Dla Kossak to koniec świata. Nie pomagają modły do Boga, ani Kozaków i polscy krwiopijcy zostają przegnani. Kossak płacze, że została skrzywdzona przez niewdzięczny motłoch ukraiński z bolszewikami na czele i leje krokodyle łzy nad utraconym majątkiem i darmową siłą roboczą. Niech się cieszy, że nie dostała na tyłek! Za setki lat wyzysku i ucisku polscy panowie zasłużyli sobie na baty.

matix19x | 2016-09-14
Przeczytana: sierpień 2016

Książka drobiazgowo przedstawia losy ludności Wołynia w końcówce I wojny światowej i w czasach kształtowania się polskich granic. Owe wypadki przedstawione są z perspektywy autorki powieści (są to zarazem wspomnienia), matki dwojga małych dzieci, przedstawicielki ziemiaństwa. Zofia Kossak-Szczucka wnikliwie analizuje motywy postępowania posczególnych narodowości zamieszkujących Kresy, stara się obiektywnie spojrzeć na opisywane problemy.
Powieść jest jak najbardziej godna polecenia, czyta się ją bardzo dobrze, choć niektóre fragmenty opisujące rzeź ludności mogą być ciężkie dla osób o słabszych nerwach.

magnolia | 2014-08-04

Jedyne w swoim rodzaju źródło wiedzy na temat wydarzeń związanych z rewolucją bolszewicką na terenach tzw. polskich kresów wschodnich, z tego względu pozycja niezwykle wartościowa. Opisy rzezi rewolucyjnej szokujące, dlatego niekoniecznie zalecałabym tę książkę jako lekturę szkolną, co proponowały tutaj inne osoby. Jedyny "zgrzyt" w moim odczuciu wiąże się z tym, że autorka w sposób miejscami pretensjonalny podkreśla nie tyle narodowościowy, co klasowy charakter mordów, ukazując kontrast między własną (oraz swoich krewnych) szlacheckością a prymitywizmem "pospólstwa".

skrybcia | 2013-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2013

Bardzo tendencyjnie napisana książka, aż nieprzyjemnie się dziś ją czyta. Szczucka opisuje innych ludzi z pozycji "ja, pan", np. o swoich biednych sąsiadach Ukraińcach ciągle pisze "czerń".

Michal | 2015-04-26
Przeczytana: 25 kwietnia 2015

Świetna książka! To powinna być lektura obowiązkowa w szkołach i to nie tylko w polskich