Przyjaźń absolutna

Tłumaczenie: Jan Rybicki
Seria: Srebrna Seria
Wydawnictwo: Amber
Absolute Friends

Gorący temat - międzynarodowy terroryzm, interwencja w Iraku, nowa woja prowadzona przez służby wywiadowcze. Ostra, aktualna sarkastyczna powieść - popis literacki mistrza, rozrachunek z międzynarodową polityką i ponure ostrzeżenie na wiek XXI. Zimnowojenna przyjaźń dwóch szpiegów staje się fikcją wraz z nadejściem nowych czasów - wojny w Iraku, mistyfikacji i kłamstwa, jakiego nie zna żaden weteran wielkiej gry. I kończy się tragedią.

almos | 2015-06-23
Przeczytana: 19 czerwca 2015

Klasyk literatury szpiegowskiej napisał powieść o wieloletniej przyjaźni dwóch szpiegów trwającej przez dziesięciolecia. Jak to u Le Carre’a, mamy podwójnych czy potrójnych agentów, fałszywe życiorysy tworzone na użytek służb, prawdziwe kłamstwa i skłamane prawdy. A ludzie tkwiący w szpiegowskiej robocie, płacą za to wysoką cenę. Książka nawiązuje do wojny z terroryzmem po 11 września. Niestety, lekturę psują liczne dłużyzny, nie jest to najlepsza rzecz w dorobku Le Carre’a.

Treścią książki jest długoletnia przyjaźń dwóch szpiegów: Teda Mandy’ego – Anglika, i Saszy – Niemca. A spotykają się w Berlinie w końcu lat 60-tych w czasach rewolty studenckiej na Zachodzie, wśród skrajnych lewicowców, zwolenników wolnej miłości i lekkich narkotyków, zdobywających chrzest polityczny w naparzankach z policją. Później część z nich została terrorystami, a większość w tym Ted Mandy, weszła do klasy średniej. Opis owych czasów jest ciekawy, ale jakby nie na miejscu, bo to raczej proza...

Karolina | 2010-09-19
Na półkach: Sensacja, Przeczytane
Przeczytana: 17 lutego 2010

Typowy le Carre, chociaż mniej subtelny w przedstawianiu politycznych poglądów - przynajmniej w porównaniu do innych jego książek, które czytałam. Jak dla mnie troch za dużo potępienia amerykańskiej polityki zagranicznej, a za mało faktycznego wgłębienia się w realia powojennych Niemiec. Zginęły one trochę pod naporem wielu innych wątków.

lilbudda | 2016-05-08
Przeczytana: 08 maja 2016

Bardzo irytujący sposób narracji, nie wiem, może to kwestia tłumaczenia nieco nieudolnego. W każdym razie nie czytało się ani lekko, ani z zaangażowaniem, zdecydowanie słabszy twór le Carra.

FakePlasticLove | 2015-01-03
Przeczytana: 20 października 2014

Zawiodłam się na tej książce. Nawet jak na le Carre'a fabuła jest bardzo nudna, ciągnąca się powoli. Formuła wspomnień jest nieinteresująca, tak samo, jak główni bohaterowie. Brak jakichkolwiek zdarzeń, które pchałyby fabułę do przodu. Nie zdołałam dobrnąć do samego końca.

shaq4 | 2016-09-02
Hania Archangielska | 2016-05-29