Przyjaźń absolutna

Tłumaczenie: Jan Rybicki
Wydawnictwo: Sonia Draga
Absolute Friends
Marczewek

Międzynarodowy terroryzm, interwencja w Iraku, nowa woja prowadzona przez służby wywiadowcze. Rozrachunek z międzynarodową polityką i ponure ostrzeżenie na wiek XXI. Ted Mundy, syn brytyjskiego żołnierza urodzony w 1947 roku i Sasza, syn niemieckiego pastora luterańskiego, spotykają się w targanym zamieszkami Berlinie Zachodnim w latach 60. XX wieku. Ich przyjaźń, choć wiele razy była wystawiana na próbę: zimna wojna, upadek Muru Berlińskiego, wojna w Iraku, przetrwała lata. Jednak w obliczu ekstremalnego terroru i mistyfikacji na skalę globalną wszystko się zmienia. Na jaw wychodzą wieloletnie kłamstwa, a wydarzenia przybiorą dla nich tragiczny obrót…

źródło opisu: materiały wydawcy

źródło okładki: materiały wydawcy

almos | 2015-06-23
Przeczytana: 19 czerwca 2015

Klasyk literatury szpiegowskiej napisał powieść o wieloletniej przyjaźni dwóch szpiegów trwającej przez dziesięciolecia. Jak to u Le Carre’a, mamy podwójnych czy potrójnych agentów, fałszywe życiorysy tworzone na użytek służb, prawdziwe kłamstwa i skłamane prawdy. A ludzie tkwiący w szpiegowskiej robocie, płacą za to wysoką cenę. Książka nawiązuje do wojny z terroryzmem po 11 września. Niestety, lekturę psują liczne dłużyzny, nie jest to najlepsza rzecz w dorobku Le Carre’a.

Treścią książki jest długoletnia przyjaźń dwóch szpiegów: Teda Mandy’ego – Anglika, i Saszy – Niemca. A spotykają się w Berlinie w końcu lat 60-tych w czasach rewolty studenckiej na Zachodzie, wśród skrajnych lewicowców, zwolenników wolnej miłości i lekkich narkotyków, zdobywających chrzest polityczny w naparzankach z policją. Później część z nich została terrorystami, a większość w tym Ted Mandy, weszła do klasy średniej. Opis owych czasów jest ciekawy, ale jakby nie na miejscu, bo to raczej proza...

Karolina | 2010-09-19
Na półkach: Sensacja, Przeczytane
Przeczytana: 17 lutego 2010

Typowy le Carre, chociaż mniej subtelny w przedstawianiu politycznych poglądów - przynajmniej w porównaniu do innych jego książek, które czytałam. Jak dla mnie troch za dużo potępienia amerykańskiej polityki zagranicznej, a za mało faktycznego wgłębienia się w realia powojennych Niemiec. Zginęły one trochę pod naporem wielu innych wątków.

lilbudda | 2016-05-08
Przeczytana: 08 maja 2016

Bardzo irytujący sposób narracji, nie wiem, może to kwestia tłumaczenia nieco nieudolnego. W każdym razie nie czytało się ani lekko, ani z zaangażowaniem, zdecydowanie słabszy twór le Carra.

FakePlasticLove | 2015-01-03
Przeczytana: 20 października 2014

Zawiodłam się na tej książce. Nawet jak na le Carre'a fabuła jest bardzo nudna, ciągnąca się powoli. Formuła wspomnień jest nieinteresująca, tak samo, jak główni bohaterowie. Brak jakichkolwiek zdarzeń, które pchałyby fabułę do przodu. Nie zdołałam dobrnąć do samego końca.

Andrzej | 2017-11-15
Przeczytana: 2012 rok