Karmazynowy brzeg

Okładka książki Karmazynowy brzeg Lincoln Child, Douglas Preston
Okładka książki Karmazynowy brzeg
Lincoln ChildDouglas Preston Wydawnictwo: Burda Publishing Polska Cykl: Pendergast (tom 15) kryminał, sensacja, thriller
Pendergast (tom 15)
Crimson Shore
Burda Publishing Polska
2016-09-28
2016-09-28
Robert P. Lipski

Okładka książki Angel of Vengeance Lincoln Child, Douglas Preston
Angel of Venge... Lincoln Child, Doug...
Czternaście nocy Margaret Atwood, Jo...
Okładka książki Diabelska góra Lincoln Child, Douglas Preston
Diabelska góra Lincoln Child, Doug...

Wyjątkowo pozytywne zaskoczenie! Świetnie się czytało, przejrzyście, obrazowo napisane.

Wyobraźcie sobie agenta do zadań specjalnych. Skutecznego jak John McClane, inteligentnego jak Sherlock Holmes i wyjątkowego jak Honoriusz Mond. Tak… ktoś pokusił się o wprowadzenie do literatury takiego bohatera. Agent FBI Aloysius Pendergast – główny protagonista „Karmazynowego brzegu”

Historia tu opisana zaczyna się od drobnej kradzieży. Z piwniczki pewnego artysty znika kolekcja wina. Ekscentryczny rzeźbiarz chcąc odzyskać skradzione trunki zatrudnia właśnie Pendergasta. Sprawa kradzieży w małej nadmorskiej miejscowości Exmouth to dopiero początek nadzwyczajnych wydarzeń. Zamurowany żywcem żeglarz, morderstwa mieszkańców, a w tle sekret związany z siedliskiem czarownic z niedalekiego Salem. Dobrze zapowiadający się kryminał szybko przeradza się w mroczny dreszczowiec.

Przyznam, że jest to moja pierwsza przygoda z tą serią, która liczy ponad 15 tomów. Śmiało za to mogę powiedzieć, że jest to książka świetna. Wartka akcja, dobrze zarysowane postacie i dość zaskakujące zakończenie powoduje, że książka ta zajmie dość wysokie miejsce wśród przeczytanych przeze mnie w tym roku. Na pewno wrócę kiedyś do przygód Pendergasta.

Z agentem Pendergastem i jego przygodami spotkałam się pierwszy raz. "Karmazynowy brzeg" to 15 tom z serii. Spodobał mi się na tyle, iż postanowiłam zapoznać się z wszystkimi poprzednimi. W tej powieści jest wszystko co lubię. Ciekawa, intrygująca fabuła, wartka akcja i tajemnica z pogranicza fantazy.
Ekscentryczny agent FBI Pendergast przyjmuje zlecenie od artysty rzeźbiarza, któremu skradziono z piwnicy kolekcję starych win. Wraz ze swoją asystentką Constance Green Pendergast udaje się do małego, nadmorskiego miasteczka by znaleźć sprawców kradzieży. Jednak wizyta na "miejscu zbrodni" pokazuje, że nie wino było celem włamywaczy. Polecam!

Ekscentryczny agent FBI Pendergast przyjmuje zlecenie od artysty...

Na mój gust książka byłaby lepsza, gdyby skończyła się na rozwiązaniu zagadki kryminalnej. Ta druga część fantasy ni przypiął ni wypiął. Ale całość łyknąłem w pięć dni.

Na początku zakładałem, że będzie to kryminał, ale z czasem przeistoczył się w horrorek typu gore. Nie wiem co o tej pozycji myśleć. Autor/autorzy produkują książki seryjnie i znam raptem kilkanaście ich pozycji. Ta razi mnie trochę absurdalnością historii, niemniej do pociągu jest ok. Tak, aby zabić czas :-).

Końcówka trochę podbiła ocenę, ale generalnie panowie zaczynają się powtarzać. Gdyby nie zakończenie wymuszające lekturę następnej części, ocena byłaby wyższa. Ewidentnie widać wypalenie tematem. Szkoda.

Pendergast zostaje zatrudniony prywatnie do odnalezienia złodzieja wina z piwniczki znanego rzeźbiarza. Agent przyjmuje pracę, gdy jako zapłatę ustalają bardzo rzadką i starą butelkę wina. Pengergast i Constance ruszają do miasteczka Exmounth, gdzie będą rozwiązywać zagadkę włamania. NA miejscu jednak okazuje się, że sprawa jest bardziej skomplikowana - w piwnicy rzeźbiarza agent odnajduje zamurowaną wnękę, w której kogoś zamurowano żywcem około 100 lat wcześniej. Dodatkowo zamordowany zostaje historyk badający okolice miasteczka. A kiedy zagadka piwniczki i śmierci zostają rozwiązane, horror dopiero się zaczyna...
Mam mieszane uczucia do tej książki. Parę lat temu uwielbiałam serię o Pendergaście, ale zrobiłam sobie od niej przerwę i albo jest nieco słabsza albo wtedy leciałam na przyzwyczajeniu. O ile fabuła rzeczywiście była ciekawa i podobało mi się zarówno rozwiązanie zagadki jak i przeskoczenie z kryminału do horroru (nie pierwszy raz w tej serii),o tyle denerwujący byli sami główni bohaterowie. Zarówno Pendergast jak i Constance byli opisani nieco kanciasto i wydawali się mocno jednowymiarowi. W pewnym momencie fabuła przykrywa te niedoskonałości i czyta się z zapartym tchem, jednak niesmak we mnie pozostał.

„Karmazynowy brzeg” to 15 już tom serii z ekscentrycznym agentem FBI Pendergastem w roli głównej rewelacyjnego duetu Preston&Child.

Pendergast podejmuje się rozwiązania zagadki kradzieży cennej kolekcji wina przy pomocy swojej podopiecznej Constance Greene. Jednak pozornie błaha sprawa okazuje się bardziej skomplikowana, a morderstwa, do których dochodzi w miasteczku sieją grozę…. Do czego doprowadzi agenta śledztwo? I co wspólnego ma kradzież wina, rozbicie statku przed ponad 100 laty oraz legendy o sabacie czarownic?

„Karmazynowy brzeg” początkowo przywołuje na myśl nieco powieści Agathy Christie – zamknięte grono podejrzanych, w którym szuka się sprawcy przestępstwa, kreacja Pendergasta nieco przywołująca na myśl Herculesa Poirot…. jednak im dalej w las, tym to wrażenie znika. Autorzy przyzwyczaili swoich czytelników do niejednokrotnie brutalnych opisów, więc fani początkowo mogą być zawiedzeni – bo cóż ekscytującego jest w kradzieży wina? Prawdziwa, emocjonująca akcja rozpoczyna się w drugiej połowie książki, gdy wszystkie wątki zaczynają się splatać ze sobą. To też sprawia odczucie nierówności powieści. Bowiem leniwa, miejscami monotonna pierwsza część przeistacza się w prawdziwą, emocjonalną jazdę bez trzymanki w części drugiej. Do tego dochodzi, jak zwykle u tego duetu, przedłużony moment kulminacyjny, w tym przypadku wybitnie przedłużony – na plus!

Co do bohaterów, to autorzy nie uchylają kolejnych rąbków tajemnicy odnośnie postaci Pendergasta, jednak sporo jest w niej czasu poświęconego Constance Greene – postaci równie fascynującej ze względu na swoją przeszłość i osobowość, jak główny bohater.

I zakończenie! Takiego obrotu spraw się nie spodziewałam, a sugestie odnośnie powrotu jednej z antagonistycznych postaci, pożegnanej jakieś 10 tomów wcześniej, sugeruje niesamowite zdarzenia w kolejnym tomie. Już nie mogę się doczekać!

Polecam!

Bardzo dobra i solidnie napisana książka, ale niczego innego nie spodziewałem się po tych autorach, są zajebiści. Małe miasteczko, skrywane sekrety, odludne, złowrogie bagna i moczary, czarownice... W tej opowieści znajdziemy wszystko, począwszy od dobrego kryminału, skończywszy na krwistym horrorze, bo końcówka przywiodła mi na myśl Miasteczko Salem kochanego Kinga :)

Nigdy więcej Pendergasta, kompletnie mi się nie podobała ta książka. Nie polecam, jakaś podróbka Sherlocka Holmesa i Watsona. Bleeee....

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Pendergast
  • Douglas Preston & Lincoln Child