Harib

Editio Black
Editio
2018-04-11
2018-04-11

Jest to książka przedziwna ponieważ widać, że autor ma niesamowitą wiedzę o opisywanych przez siebie rzeczach, krajach, działaniach, ale zabrakło mu warsztatu pisarskiego, umiejętności zgrabnego prowadzenia fabuły i wątków.
"Harib" opowiada o Haribie, ;) Polaku urodzonym na Białorusi, który nie może znaleźć swojego miejsca w życiu, ma niesamowite zdolności językowe co postanawia wykorzystać w dziennikarstwie. Jedzie ze skandynawską ekipą do krajów Maghrebu w celach reporterskich, tam jednak wkręca się w dziwne wydarzenia, ogólnie są to kraje ogarnięte walką o przywództwo, różnymi niepokojami. Tło, na którym dzieje się akcja jest bardzo dobrze przedstawione geograficznie, politycznie, obyczajowo, bohater ostatecznie ląduje w osadzie Tuaregów gdzie spotyka swoją miłość i przyszłą żonę. Razem już mają do wykonania ważną misję o światowym znaczeniu. W ogóle, Harib staje się szpiegiem rangi James'a Bonda.
Jak widać nawet mój opis jest chaotyczny 😃 Jednak absolutnie nie żałuję przeczytania Hariba, jeśli pominąć te niedociągnięcia pisarskie, jest to świetna historia z wieloma atutami i po poprawkach mogłaby stanąć w szranki może nawet z Pielgrzymem Hayes'a. Musiałyby być to solidne poprawki, ale potencjał jest.

Ciekawe, warto, przeczytam następną tego Autora, Sievierski się ...., nie pomylił

Książka wpadła w moje ręce przez przypadek, nawet nie wiem jak się znalazła na czytniki.
Rzadko czytam kryminały, ale ten przy okazji pokazuje życie północnej Afryki.
Świetnie nawiązuje do realiów dziejących wydarzeń w tym regionie.
Idealna lektura do poczytania na ciepłym leżaku po całym dniu szusowania po stokach :)

Rzadko czytam kryminały, ale ten przy okazji pokazuje życie północnej Afryki.
Świetnie nawiązuje do realiów dziejących wydarzeń w tym regionie.

Powieść infantylna. Historia, którą serwuje nam autor jest pozbawiona emocji i realizmu. Wydarzenia naiwne jak na taką tematykę. Autor stara się przekazać swoją dużą wiedzę ( którą posiada) na temat kultury i historii plemienia libijskiego. Niefortunnie postanowił uczynić to pisząc książkę szpiegowsko - sensacyjną.
Wyszły z tego flaki z olejem. Do tego pozbawione jaj. Duży zawód bo liczyłem na kawał dobrej historii.

Wyszły z tego flaki z olejem. Do tego pozbawione jaj. Duży...

Sprawnie rozpisana intryga, do tego w otoczeniu dość rzadko wykorzystywanej Libii. Jest tam jeden wątek zdolności, przy którym trzeba zbyt dużego zawieszenia niewiary, ale jak się na to przymknie oko - kawał solidnej lektury

Świetna książka. Ciekawe zakończenie :).

Świetna książka. Ciekawe zakończenie :).

Świetna książka a trafiłem na nią przypadkowo 😉 Szczególnie pierwsza część opisująca wydarzenia w Afryce zasługuje na duże uznanie. Szybko i przyjemnie się czyta Polecam

Opinia dostępna również na https://wzielo.blogspot.com/2021/03/harib.html

Ta książka trafiła na mój czytnik jako gratis. Jak wiadomo księgarnie robią rozmaite promocje. W ramach jednej z nich Ebookpoint oferował możliwość wyboru jednego z kilku ebooków. I wybrałem „Hariba”
Ponieważ była to pozycja gratisowa nie liczyłem na zbyt wiele, no ale co szkodzi sprawdzić?
Początek, jak to zwykle bywa, taki sobie. Trzeba przecież poznać bohatera. Ale dosyć szybko wszystko się rozkręciło i książka naprawdę mnie wciągnęła.
W mojej ocenie ta pozycja jest całkiem niezłym kawałkiem sensacji. Niektórzy czytelnicy zwracają też uwagę na wątek miłosny, ale mnie wydaje się on wprowadzony trochę na siłę, choć z pewnością umożliwił autorowi odpowiednie pokierowanie losami bohaterów.
Dodatkowymi atutami są również miejsce i czas akcji. Większa część rozgrywa się w Afryce Północnej, stosunkowo niedawno – w 2011 roku. Dla ludzi, którzy nie są znawcami tej stosunkowo nowej historii tego regionu lektura może być świetną okazją do przypomnienia sobie tych wydarzeń (lub zapoznania się z nimi).

Opinia dostępna również na https://wzielo.blogspot.com/2021/03/harib.html

Początek,...

Książka, którą dobrze się czyta, ale... No właśnie, dużo tego ale: książka jest bardzo nierówna, wygląda jakby zamysłem autora początkowo miał to być thriller szpiegowsko-polityczny, a zrobił się romans szpiegowski. Do tego lekko niezdarny dziennikarz nagle przemienia się w super szpiega, który rozgrywa agencje wywiadowcze mocarstw co najmniej jak James Bond...

Reasumując: lektura przyjemna, ale sięgając po nią oczekiwałem po niej znacznie więcej...

Reasumując:...

Mnie niestety nie porwała.

Mnie niestety nie porwała.

• Biblioteka