Teatr Heroda

Okładka książki Teatr Heroda Józef Hen
Okładka książki Teatr Heroda
Józef Hen Wydawnictwo: Czytelnik literatura piękna
484 str. 8 godz. 4 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1982-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1982-01-01
Liczba stron:
484
Czas czytania
8 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
8307005019
Tagi:
teatr józef hen młodość wojna dorastanie
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
343
242

Na półkach: ,

Dwie pierwsze powieści z cyklu „Teatr Heroda” (trzecia, „Nikt nie woła”, przeleżała w zamrażarce 33 lata) dokumentują krytyczne dla Polski lata 1938 oraz 1939. Bohater, Bożek, to alter ego autora. Wydarzenia pierwszych dni wojny zostały przepisane niemal słowo w słowo z „Nowolipia”, a raczej na odwrót, po przecież „Opór” powstał znacznie wcześniej, ale to nic nie szkodzi, bo to kawał soczystej prozy, prawdziwej pod każdym względem.
Hen celowo operuje przezroczystym językiem, a jego narracja pozostawia czytelnikowi pole do namysłu i interpretacji. To pisarstwo przeniknięte duchem rygoryzmu moralnego, a jednocześnie świadome występującego szczególnie w skrajnych sytuacjach rozdźwięku między teorią a praktyką, występowania sytuacji bez wyjścia.
Autor maluje obraz świata, którego już nie ma. Bardzo mocno eksponuje zmysłową stronę życia, jej wpływ na jego pozostałe sfery. Fascynacja autora kobietami jest doskonale znana choćby czytelnikom jego dzienników. I tylko Bożek jest czasem jak na szesnastolatka nader pojętny, wygłasza uwagi wymagające większego doświadczenia. Ale też te uwagi są wielkim atutem tej prozy.

Dwie pierwsze powieści z cyklu „Teatr Heroda” (trzecia, „Nikt nie woła”, przeleżała w zamrażarce 33 lata) dokumentują krytyczne dla Polski lata 1938 oraz 1939. Bohater, Bożek, to alter ego autora. Wydarzenia pierwszych dni wojny zostały przepisane niemal słowo w słowo z „Nowolipia”, a raczej na odwrót, po przecież „Opór” powstał znacznie wcześniej, ale to nic nie szkodzi,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
4665
3433

Na półkach: , , ,

Na "Teatr Heroda" składają się dwie części: "Przed wielką pauzą" (http://lubimyczytac.pl/ksiazka/264597/przed-wielka-pauza/opinia/28040262#opinia28040262) oraz "Opór".

Drugi tom obejmuje pierwsze tygodnie wojny w Warszawie, aż po kapitulację, którą bohaterowie przeżywają bardzo boleśnie.
Znany z pierwszej części Bogdan, zwany przez bliskich Bożkiem, barwnie relacjonuje swoje przeżycia z tego okresu. Jest w nich strach przed śmiercią, ale są też brawurowe wyczyny, na które stać młodych ludzi - budują oni barykady, gaszą pożary, zdobywają jedzenie dla siebie i rodzin, narażając się, ale i bawiąc przy tym, jakby chcieli na zapas nacieszyć się życiem.

Momentami narracja przypomina "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" Mirona Białoszewskiego - krótkie, dobitne zdania i równoważniki nadają całości dynamiczny charakter. Zbliżony jest też klimat - ludzie pomagają sobie, starają się żyć normalnie, by nie zwariować, pielęgnują każdą namiastkę tej normalności, ale często popadają też w smutek, zwątpienie i obojętność.

Akcja jest niezwykle żywiołowa, język plastyczny, bogaty, świetnie współgrający z treścią. Czyta się z zapartym tchem i z dużymi emocjami.
Polecam nie tylko fanom twórczości Józefa Hena.

Na "Teatr Heroda" składają się dwie części: "Przed wielką pauzą" (http://lubimyczytac.pl/ksiazka/264597/przed-wielka-pauza/opinia/28040262#opinia28040262) oraz "Opór".

Drugi tom obejmuje pierwsze tygodnie wojny w Warszawie, aż po kapitulację, którą bohaterowie przeżywają bardzo boleśnie.
Znany z pierwszej części Bogdan, zwany przez bliskich Bożkiem, barwnie relacjonuje...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    21
  • Posiadam
    4
  • Przeczytane
    4
  • Polska
    2
  • Cmentarzysko Książek Zapomnianych, czyli wyszperane w antykwariatach
    1
  • Może kiedyś przeczytam...
    1
  • 1. Nie ma
    1
  • Biografie i wspomnienia
    1
  • Kupuje
    1
  • Józef Hen
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Teatr Heroda


Podobne książki

Przeczytaj także