Zgłosuj na książki roku 2017

Teatr Heroda

Wydawnictwo: Czytelnik
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
allison

Pierwsza powieść z cyklu "Teatr Heroda" - "Przed wielką pauzą" - ukazała się pod koniec 1966 roku. Następna - "Opór" - w kilka miesięcy później. Obie te książki cechowała tak charakterystyczna dla prozy Hena żywość, barwność, humor i zmysłowość (...). Nie jest to zapewne autobiografia, ale odniesienia do własnego życiorysu Hena są niewątpliwe i dlatego spodziewać się należy, że również w...

Nie jest to zapewne autobiografia, ale odniesienia do własnego życiorysu Hena są niewątpliwe i dlatego spodziewać się należy, że również w następnych powieściach tego cyklu znajdzie odbicie chronologia wydarzeń.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Na "Teatr Heroda" składają się dwie części: "Przed wielką pauzą" (http://lubimyczytac.pl/ksiazka/264597/przed-wielka-pauza/opinia/28040262#opinia28040262) oraz "Opór".

Drugi tom obejmuje pierwsze tygodnie wojny w Warszawie, aż po kapitulację, którą bohaterowie przeżywają bardzo boleśnie.
Znany z pierwszej części Bogdan, zwany przez bliskich Bożkiem, barwnie relacjonuje swoje przeżycia z tego okresu. Jest w nich strach przed śmiercią, ale są też brawurowe wyczyny, na które stać młodych ludzi - budują oni barykady, gaszą pożary, zdobywają jedzenie dla siebie i rodzin, narażając się, ale i bawiąc przy tym, jakby chcieli na zapas nacieszyć się życiem.

Momentami narracja przypomina "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" Mirona Białoszewskiego - krótkie, dobitne zdania i równoważniki nadają całości dynamiczny charakter. Zbliżony jest też klimat - ludzie pomagają sobie, starają się żyć normalnie, by nie zwariować, pielęgnują każdą namiastkę tej normalności, ale często popadają też w...

szprotka07 | 2017-09-23
lettrice | 2017-09-07