Talizman z Nefrytu. Tom 1. Niebiańskie konie

Tłumaczenie: Wiktoria Melech
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Talizman z Nefrytu". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Albatros
chiny

Akcja książki toczy się w Xianyang, stolicy królestwa Qin, stopniowo podbijającego sąsiednie państwa. Hodowca koni, Lu Buwei, człowiek o szlachetnym charakterze, sprowadza do Qin nową rasę wierzchowców, zwanych niebiańskimi. Dzięki nim armia Qin kroczy od zwycięstwa do zwycięstwa, a Lu zostaje pierwszym ministrem i zdobywa ogromne wpływy w państwie.

Jedna z tych książek, które czyta się nie dla porywającej fabuły czy stylu, ale dla poznania realiów epoki. Te przedstawione są akurat dogłębnie i interesująco. Co nie znaczy, że mamy do czynienia z literaturą wysokich lotów (mimo wszystko nie żałuję jednak czasu spędzonego na czytaniu trzech tomów). Gratka głównie dla domorosłych sinologów.

Bacha85 | 2015-01-06
Przeczytana: listopad 2014

Starożytne Chiny zawsze brzmią dla mnie kusząco, egzotyczny świat, z zupełnie innym spojrzeniem na prawie wszystko, niż to co znamy z codzienności. Nazwisko autora również nie jest mi obce, gdyż miałam okazję czytać wcześniej jego trylogię zatytułowaną „Jedwabna cesarzowa”, również osadzoną w historycznych Chinach. Bez oporów sięgnęłam więc po „Niebiański konie” spodziewając się interesującej, choć niezbyt wymagającej lektury.

Akcja powieści osadzona jest w trzecim wieku przed naszą erą, a głównym jej miejscem jest Xianyang, stolica królestwa Qin. Tam właśnie spotykamy podstarzałego cesarza, którego marzeniem jest nieśmiertelność. W stolicy sąsiadującej prowincji, Handanie poznajemy kupca i hodowcę koni Lu Buweia. Niedobór koni w armii Qin dość szybko sprawia, że los bogatego handlarza splata się z losami najważniejszych osób w królestwie Qin.

Cesarz Zhong oraz Lu Buwei, to tylko dwie spośród kilku pierwszoplanowych postaci. Równie interesujące są przedstawione w powieści...

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-26

Nefrytowy talizman przynosi pomyślność i szczęście swojemu posiadaczowi, a ten, kto posiada rozległe dobra, majątek i poparcie cesarza nie może nie zostać wciągnięty w dworskie intrygi i rozgrywki. Eunuchowie, konkubiny, kupcy, urzędnicy, frakcje polityczne, wszystko to jest w tej trylogii. Do tego przekonujący obraz Chin, którego próżno szukać w innych podobnych powieściach (tak, nawet w trylogii "Jedwabna cesarzowa" tego samego autora).

St0kr0tka | 2011-07-12

Czasy około 300 p.n.e w Chinach. Ostatnie momenty oddzielnych księstewek chińskich przed połączeniem w jedną całość. Polityka, intrygi dworskie, obyczaje i kultura tamtych czasów. Bardzo ciekawa fabuła zmuszająca do czytania powieści jednym tchem.

Bożo | 2013-06-12
Przeczytana: 2009 rok

Książka przybilża historię Chin. Dzięki niej dowiedziałam się wiele o czasach tworzenia się potężnego cesartswa. Sama akcja książki również jest ciekawa, miłość, intrygi, morderstwa, dążenie do władzy

Joanna Bożek | 2010-11-23
Przeczytana: 08 stycznia 2013