Atlas Chmur

Okładka książki Atlas Chmur
David Mitchell Wydawnictwo: Bellona Ekranizacje: Atlas chmur (2012) literatura piękna
512 str. 8 godz. 32 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Cloud Atlas
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
2006-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2006-01-01
Liczba stron:
512
Czas czytania
8 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
8311103224
Tłumacz:
Justyna Gardzińska
Ekranizacje:
Atlas chmur (2012)
Tagi:
literatura angielska tożsamość Justyna Gardzińska
Inne
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
168 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
576
213

Na półkach: , , , , , , , , ,

Wiele słyszałam o tej powieści i w końcu miałam okazję ją przeczytać... a gdy już zaczęłam, nie mogłam przebrnąć przez pierwszą, zaledwie 50-stronicową część "Dziennika Pacyficznego". Jest on pisany specyficznym językiem, do którego nawet po wielu stronach nie mogłam przywyknąć, nie mówiąc już o zrozumieniu, o co właściwie chodzi, co skłoniło mnie do zarzucenia książki na rzecz filmu. ;)

Po obejrzeniu ekranizacji postanowiłam jednak powrócić do książki. Z kolejnymi opowieściami poszło już lepiej - oczywiście aż do drugiej części "Dziennika...", którego czytanie znowu okazało się katorgą. ;)

"Atlas Chmur" składa się z sześciu pozornie nie powiązanych ze sobą opowieści pisanych w sześciu zupełnie różnych stylach literackich. Akcja każdej z nich przypada na inny przedział czasowy - od XIX wieku do postapokaliptycznej przyszłości. No i jest jeszcze sześciu głównych bohaterów: Adam Ewing, Robert Frobisher, Luisa Rey, Timothy Cavendish, Sonmi~451 i Zachariasz. Do pozostałych ważnych postaci należy zaliczyć Meronym i Rufusa Sixsmitha.

Główni bohaterowie na pozór zupełnie nic nie łączy. Jednak w miarę rozwoju akcji okazuje się, że - poza tym, że prawie wszyscy mają znamiona w kształcie komety - są też oni w pewnym sensie swoimi reinkarnacjami, pamiętają pewne fakty i zjawiska z żyć bohaterów żyjących przed nimi, np. Luisa twierdzi, że gdzieś już słyszała muzykę Roberta Frobishera, choć tak naprawdę dzieje się to dopiero po raz pierwszy.

Autor bawi się stylami literackimi - od dziennika, przez powieść epistolarną, kryminał / thriller, komedię, po typowe sci-fi (w formie dialogu / przesłuchania) i powieść postapokaliptyczną.

Bawi się też językiem - Zachariasz mówi językiem kogoś niewykształconego, chciałoby się wręcz powiedzieć "wieśniaka"(;P), ma wiele dziwnych określeń na różne słowa (np. bobo - dziecko, niemowlę). Język w świecie Sonmi jest bardzo uproszczony, np. wszędzie tam, gdzie w słowie normalnie powinna być sylaba "ku", jest po prostu "q", a niektóre przedmioty mają nazwy pochodzące od popularnych marek, np. disney - film, najki - buty, starbuck - kawa, ford - samochód.

Mnie najbardziej spodobała się chyba "Upiorna udręka Timothy'ego Cavendisha" - właśnie ze względu na humor, prosty, kolokwialny język i osobliwe przygody starszego pana. ;) Najmniej zaś wspomniany na początku "Adama Ewinga Dziennik Pacyficzny". Tu również przyczynił się do tego język.

Naprawdę trudno mi ocenić tę książkę. Z jednej strony podobała mi się i mnie zaskoczyła, ale z drugiej zniechęcała miejscami ciężkim językiem czy objętością. Nie ma co ukrywać - lektura nie należy do łatwych. Na pewno nie jest to książka "na odprężenie".

Mimo wszystko polecam, bo "Atlas chmur" Davida Mitchella z pewnością zasłuży na miano jednej z najważniejszych i najlepszych książek XXI wieku! ;)

Wiele słyszałam o tej powieści i w końcu miałam okazję ją przeczytać... a gdy już zaczęłam, nie mogłam przebrnąć przez pierwszą, zaledwie 50-stronicową część "Dziennika Pacyficznego". Jest on pisany specyficznym językiem, do którego nawet po wielu stronach nie mogłam przywyknąć, nie mówiąc już o zrozumieniu, o co właściwie chodzi, co skłoniło mnie do zarzucenia książki na...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    9 120
  • Przeczytane
    5 746
  • Posiadam
    2 014
  • Ulubione
    459
  • Teraz czytam
    321
  • Chcę w prezencie
    182
  • 2013
    166
  • Fantastyka
    128
  • 2014
    77
  • 100 książek BBC
    72

Cytaty

Więcej
David Mitchell Atlas chmur Zobacz więcej
David Mitchell Atlas chmur Zobacz więcej
David Mitchell Atlas chmur Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także