Atlas Chmur

Okładka książki Atlas Chmur David Mitchell
Okładka książki Atlas Chmur
David Mitchell Wydawnictwo: Bellona Ekranizacje: Atlas chmur (2012) literatura piękna
Cloud Atlas
Ekranizacje:
Atlas chmur (2012)
literatura angielska tożsamość Justyna Gardzińska
Inne

film jest okropny i nawet w połowie nie oddaje tego jak wciągające są opowieści z książki.

Mam mieszane odczucia.

Poznajemy 6 historii, z których każda dzieje się w innych czasach. Mamy wiek XIX, lata 30. XX wieku, lata 70. XX wieku, czasy współczesne, świat przyszłości z zaawansowaną technologią i postapo. Po pierwsze wielki szacunek dla autora (i tłumaczki!) za niesamowite zdolności językowe. Historie przeszłe pisane są językiem archaicznym, zaś historie przyszłe to dobrze, spójnie zrobiona nowomowa. Dodatkowo każda historia to też trochę inna narracja i gatunek literacki. Mamy dziennik, listy, pamiętnik, kryminał, wywiad, opowieść. Do tego podoba mi się pomysł konstrukcji powieści, która jest symetryczna. Najpierw zaczynamy od najdawniejszych czasów, dochodząc do najpóźniejszych, a potem znów się cofamy, by skończyć na początku. Do tego każda historia łączy się z następną, by ostatecznie dojść do wspólnego wniosku.

Trigger warning: książka jest bardzo smutna i zostawia silne poczucie beznadziei.

Bo jest to o ludzkości i wszystkim co złe z nią związanym. O chciwości, żądzy władzy, które nie przemijają. Były i będą największą siłą. Tempora mutantur, a my nie. Najmniej jest tego w historii o współczesnych czasach. Czy to jest sugestia autora, że jesteśmy w najlepszych czasach i lepiej już nie będzie?

A dlaczego mieszane uczucia? Mimo wielu pozytywów, o których pisałam wyżej, książkę czyta się ciężko i wolno. Z niektórymi historiami się męczyłam, by przez nie przebrnąć. Tylko po to, żeby zobaczyć, że wszystkie są o tym samym. Więc mimo tego, że jest to dobrze napisana książka ze smutnym przesłaniem, to jest ona mało czytalna. A to jednak spory minus.

Mam mieszane odczucia.

Pierwsza książka w moim życiu, która była aczytalna.

Pierwsza książka w moim życiu, która była aczytalna.

Bardzo podobał mi się film "Atlas chmur", który jednak oglądałem ponad 10 lat temu i z fabuły niewiele już pamiętam. I dobrze (cud niepamięci! :) , bo dzięki temu mogłem odkrywać tę opowieść niemal na nowo, tym razem w wersji książkowego pierwowzoru.

I nie zawiodłem się, chociaż była to niełatwa lektura - obszerna, z częściami które czytało się ciężko - jak napisana archaicznym językiem historia Adama Ewinga w 1850 roku, albo opowieść koźlarza, spisana "łamaną polszczyzną".

Cała powieść jest wielowątkowa i powiązana wzajemnymi relacjami w przestrzeni i czasie (akcja toczy się od roku 1850 do około 2200),powodując, że jest dość trudna do ogarnięcia, zwłaszcza w pierwszej połowie, jednak później wszystko zaczyna się coraz bardziej klarować.

Jednocześnie, ta książka jest też bardzo dołująca, wręcz nihilistyczna, próżno szukać w niej jakichś motywów "ku pokrzepieniu serc". Zamiast tego mamy "słabi to jadło, silnym na sadło". Gdzieś tam przewija się iskierka optymizmu, ale nie ma to żadnego odzwierciedlenia w dalszej chronologii wydarzeń.

Wielką zaletą książki jest to, że już po przeczytaniu, kiedy fabuła jeszcze siedzi w głowie, można znajdować kolejne aspekty i powiązania, przeoczone podczas czytania. Takie książki lubię najbardziej. Lektura zachęciła mnie też do odświeżenia sobie filmu.

rozczarowanie. Powiedziała bym" "przeogromniona"- za dużo zbędnych słow. A może po prostu nudna- jak na mój gust oczywiście.
I jeszcze dodam. kolejny raz biorąc się za książkę o znakomitych notach (nominacja Broker , itp),doskonałych recenzjach......i zupełne rozczarowanie (Male życia- to była jedna z tych nieprawdopodobnie promowanych- a moje odczucie co do tej książki było ponizej '0" ).
Oczywiście to moje osobiste zdanie.

Teraz poszukam czegoś na prawdę dobrego- na razie z dala od brokerów , Nobli i Pulitzer... itp ."

Bardzo to dobra książka. Wiele światów, historii, a każda ciekawa, dobrze poprowadzona. Świetna struktura, która najpierw może powodować poczucie zagubienia, ale na koniec daje ogromną czytelniczą satysfakcję.

Sama treść - dla mnie przeciętna, ale tłumaczenie opowieści koźlarza zasługuje na najwyższe uznanie.

Piękna opowieść, na którą każdy spojrzy inaczej. Dostajemy sześć różnych historii, a każdą można podpiąć pod inną kategorię. Dlatego też najprawdopodobniej każdy z nas będzie lubił inną opowieść/bohatera bardziej. Możemy wczuć się w każdą z postaci, są dobrze rozpisane, ale największą radochę w czytaniu sprawiło mi to, że każdy napisany jest innym stylem/językiem. W całości dzieła można doszukać się różnych nawiązań, tj. reinkarnacji, historii zataczającej koło, czy efektu motyla. Dla niektórych będzie to mistyczna przygoda po różnych wcieleniach połączonych charakterystycznym znamieniem albo jak Cavendish uznacie, że to wielka bzdura i przeczytacie o przygodach różnych bohaterów w różnych czasach. A przekrój czasowy jest szeroki, od XIX wieku do czasów po Upadku Cywilizacji. Moją ulubioną książkową i filmową postacią była Sonmi. Czytając cieszyłam się, że film i książka różnią się, ale tylko na tyle, że są jakby swoim uzupełnieniem. Tworzą wspaniałą zgraną parę (nie jak zwykle to bywa). Film obejrzałam w 2012 roku, gdy tylko wyszedł i zrobił na mnie ogromne wrażenie. Dziwię się, że dopiero teraz sięgnęłam po książkę, która jak się spodziewałam, jest wspaniała. Jeżeli nie wiedzieliście co przeczytać, a lubicie s-fi, kryminały, przygodówki i powieści, w których nie wszystko jest oczywiste, to jest to pozycja dla Was.

"Jeśli wierzymy, że ludzkość wznieść się może ponad kieł i pazur, jeśli wierzymy, że różnorodne rasy i religie mogą w tym świecie współistnieć tak spokojnie, jak sieroty siedzą razem na drzewie kukui, jeśli wierzymy, że przywódcy muszą być sprawiedliwi, te na przemoc nałożyć trzeba kaganiec, z władzy się rozliczyć, a bogactwa Ziemi i jej Oceanów sprawiedliwie rozdzielić, taki świat nadejdzie. Nic mię tu nie zwodzi. Najtrudniejszy to ze światów do urzeczywistnienia. Nieprosty postęp, jaki pokolenia wypracowały, zaprzepaścić może jedno pociągnięcie piórem krótkowzrocznego prezydenta czy cios szabla próżnego generała."

Genialna forma przekazu, rewelacyjne wykreowani bohaterowie, oraz historie tu opowiedziane.

Bardzo dobra wielowątkowa opowieść z nieoczekiwanymi zwrotami akcji.

Bardzo dobra wielowątkowa opowieść z nieoczekiwanymi zwrotami akcji.

• 100 książek BBC