Sceny z życia cyganerii

Seria: Arcydzieła Literatury Światowej
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Scenes de la vie de Boheme

Sceny z życia cyganerii powstały w latach 1846-1849 i są najgłośniejszą książką Murgera opiewającą życie paryskiej bohemy. Z dużą prostotą przedstawił pisarz codzienność grupki młodych początkujących artystów, marzących o sławie, mających za cały swój majątek talent i młodość. Ten z pozoru beztroski świat opisany został ciepło i z humorem, jednak bez unikani trudnych i dramatycznych momentów.

Aarionne | 2014-02-10
Przeczytana: 09 lutego 2014

Zawiodłam się na tej książce, bardzo. Czytałam już wcześniej zbeletryzowane biografie artystów z Paryża końca XIX wieku i ta pozycja niestety zostaje w tyle. Być może wpływ na to ma czas jej powstania i specyficzny język, który dla mnie był zbyt wymyślny i sztuczny.

Dodatkowym minusem jest fakt, że każdy rozdział jest jakby osobnym opowiadaniem z tymi samymi bohaterami, nie ma następowania przyczynowo-skutkowego, przez co nie można się zaangażować w lekturę.

Niestety, nie przekonała mnie ta historia...

Richard | 2013-07-21

Przyjemnie się czytało, na kolana nie powaliło. Bohaterowie sympatyczni, język bardzo barwny i intrygujący, inteligentny humor - to wszystko na plus. Nieco rozczarowujące zakończenie, a w szczególności postawa Marcela.
Waham się między 6 a 7, ale jednak wspaniały język przesądza sprawę. Warto przeczytać choćby i dla niego samego.

Rogal | 2015-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2015

Książka zawiodła moje oczekiwania, choć zapewne to moja wina, że postawiłam je tak wysoko ;) Męczyły mnie odniesienia do mitologi Greckiej, momentami można było odnieść wrażenie, że Murger nic innego nie czytał i do niczego innego nie potrafi nawiązać.

kristoferus | 2015-04-01

Książkę tę czyta się bardzo szybko i przyjemnie czego zasługą jest bogaty język Murgera, pełen metafor i porównań. Autor pomimo dość niefrasobliwego przedstawienia losów swych bohaterów zwraca także uwagę na ich nędzę i wieczne marzenie o zostaniu członkiem Akademii, który nie musi martwić się o sławę i środki do życia. Lektura równie często wywoływała u mnie salwy śmiechu jak i napady smutku wywołane obrazami życia Rudolfa, Marcela, Colline'a i Schaunarda.

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: lipiec 2009

„Sceny z życia cyganerii” przeczytałam do ficka, przy czym poczułam się rozczarowana, że są tak banalne, mało „cygańskie” i w gruncie rzeczy bohema artystyczna nie jest tak barwna, jak się spodziewałam. Inna sprawa, że z taką krytyką powinnam poczekać do chwili, w której mój fick będzie lepszy niż książeczka Murgera.

AnneMarie | 2016-07-08
elentari | 2016-05-03