Nawrócony w Jaffie

Wydawnictwo: Elf

Bohaterami powieści są znani już z innej książki Hłaski, Drugie zabicie psa . Robert i jego przyjaciel znów są bez grosza i muszą jakoś przetrwać kilka tygodni w Tel Awiwie, dopóki na horyzoncie nie pojawi się kolejna naiwna. W międzyczasie postanawiają zaopiekować się kanadyjskim misjonarzem nieudacznikiem.

Nimmo | 2014-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2014

Dziwne że jeszcze nikt nie pokusił się o adaptację tej niewielkiej książeczki. Byłaby z tego dobra sztuka teatralna albo całkiem niezły film ... noir. Deszcz, whisky, upadłe kobiety, niegodziwi mężczyźni i żadnych szans na happy end.

Polecam wszystkim którzy oczekują od książek zwrotów akcji i dobrych dialogów, a niekoniecznie czekają na szczęśliwy koniec.

PS. Ta strona (którą wszyscy szukają) ma numer 93.

Krzysiek W | 2012-05-22
Przeczytana: 21 maja 2012

Historia bez happy endu. Zamiast szczęśliwego zakończenia u Hłaski króluje cynizm, chciwość i wyrachowanie. Mimo kilku zabawnych momentów, atmosfera opowiadania jest tak przygnębiająca że aż nie do zniesienia.

goskrzys | 2015-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2015

W tej książce Hłasko kontynuuje swój pomysł na interes dla dwójki emigrantów w Izraelu. Tym razem jednak okazuje się, że o zarobek jest znacznie łatwiej - jeśli tylko ma się głowę na karku. Bo oprócz przetartego już szlaku w biznesie matrymonialnym, można jeszcze zarabiać przyjmując zlecenia zabójstwa, można wydeptywać miejscowo wyprodukowane dywany, tak, by w sprzedaży uchodziły na oryginały perskie. Można wreszcie udawać nawrócenie - o ile tylko spotka się akurat misjonarza, którego nęka niepowodzenie. Pieniądz leży na ulicy, trzeba tylko chcieć się po niego schylić, nie można przepuścić żadnej okazji do zrobienia interesu. A że ktoś może przy tym ucierpieć? Cóż, to jest wkalkulowane w zysk, ot, takie ryzyko zawodowe. A jeśli czyjeś cierpienie będzie zbyt duże - zawsze można się przecież odwrócić...

"Nawrócony w Jaffie" pisany jest jakby lżejszym tonem, bardziej przypominając stylistycznie groteskę. Ale też między wierszami wyczytać można wyraźnie to, o co przebija z całej prozy...

supermariobros | 2011-10-28

Perypetie dwoch zigolakow z Izraela przedstawiona w hlaskowskim stylu. Smutek i pogarda wymieszane z cynizmem, humorem i szalenstwem.
Nie jest to nalepsze opowiadanie Hlaski ale na pewno warte przeczytania.

qbard | 2015-07-14

Druga część przygód szumowin wyłudzających pieniądze od bogatych starszych pań (pierwsza część to "Drugie zabicie psa"). Jeden z nich układa scenariusz, drugi jest amantem. Tym razem jedna z intryg polegających na udawaniu nawróconego ma pomóc przetrwać martwy sezon. Nie jedyny w tej części przekręt.
Pierwsza część znacznie lepsza.

Babinicz | 2015-10-05

Miejsce akcji toczy się w Izraelu. Bohaterem jest Hłasko, żigolo oraz jego kumpel, który jest kimś w rodzaju menadżera, nakreślającego typ osobowości swojego współpracownika, wyznaczającego mu normy postępowania. Jest to naprawdę świetny duet, a bohaterzy poboczni to fascynująca mieszanka humoru(najpiękniejsza w mieście), jak i też pewnej zadumy religijnej(katolicki misjonarz). Polecam głównie fanom autora.

Ola | 2016-10-30
Na półkach: Jeden worek, Przeczytane
Przeczytana: 30 października 2016

Jako, że przeczytałam Drugie Zabicie psa jednym tchem, nie mogłam doczekać się aż dorwę kontynuację czyli Nawróconego w Jaffie. Liczyłam trochę na konkretne rozwiązanie akcji, opis dalszego losu bohaterów, może trochę zasugerowana tytułem, cudownej przemiany bohatera. Nic takiego się nie wydarzyło, jakby opowieść ciągnęła się w nieskończoność. Jakby można było napisać tyle części ile lat jeszcze przeżyją bohaterowie. Tak szybko jak usiadłam do czytania,tak szybko je skończyłam. A skończyło się tak po prostu, bez postawienia kropki na końcu zdania. Tym razem opowiadanie skupia się na kreacji obrazów, opisie scenerii zaplanowanego oszustwa,konstruowaniu dialogów, jednak do samego zdarzenia nie dochodzi.
Hłasko mój Hłasko,jednak jakoś czuję niedosyt po tym opowiadaniu...

WrednaZdzira | 2016-12-05
Winona | 2016-11-22