Requiem

2010-06-23
2010-06-23
Maria Grabska-Ryńska
Anglia historia templariusze

Aż do ostatniego, finalnego tom nie wiedziałam, że cała trylogia to debiutancka seria autorki i jestem bardzo zaskoczona jak rewelacyjnie udał się autorce ten debiut. Zakończenie trylogii o templariuszach bardziej niż satysfakcjonujące mimo "nagięcia" przez autorkę kilku faktów historycznych ale na potrzeby skonstruowania tak pierwszorzędnej historii jest to rzecz całkowicie zrozumiała na którą można przymknąć oko, ponieważ powieść zyskuje przez to na większej atrakcyjności. Ja przymknęłam i nie żałuję, bo od lektury nie sposób było się oderwać...

Kapitalna seria, warta uwagi.

Doskonałe zwieńczenie doskonałej trylogii, prawdziwe requiem dla Zakonu Templariuszy. Pomimo że autorka ponaginała nieco fakty historyczne - do czego sama się przyznaje w posłowiu - nie przeszkadza to absolutnie w odbiorze książki, lektura jest fascynująca! Całą trylogię polecam!

Finałowy tom serii „Bractwo” mnie nie zawiódł.
Myślę, że moje argumenty za tym, że jest to jedna z ciekawszych powieści historycznych, które przeczytałem zamieściłem w opiniach do poprzednich części.
Moje zdanie się nie zmieniło, a tylko umocniłem się w tym przekonaniu.
Jak zwykle wiele interesujących faktów historycznych sprawnie wplecionych w fikcję literacką.
Bardzo dobrze przedstawiono smutne i tragiczne zakończenie dominacji Templariuszy w średniowiecznym świecie.
Przeniesieni akcji z Ziemi Świętej do Europy trochę zmieniło klimat powieści, ale nie wpłynęło na pozytywny odbiór.
Książkę polecam głownie miłośnikom wypraw krzyżowych i Templariuszy, ale nie tylko.
Ogółem cały cykl na bardzo dobrym poziomie.

Finałowy tom serii „Bractwo” mnie nie zawiódł.
Moje zdanie się nie zmieniło, a tylko umocniłem się w tym przekonaniu.
Bardzo...

Po przeczytaniu trylogii Young Robyn, której "Requiem" jest zwieńczeniem, nie mam najmniejszych wątpliwości co do tego, że jest to jeden z najlepszych, najbardziej wybuchowych debiutów, gdy chodzi o powieść historyczną ostatnich lat. Nie będę się w tym miejscu rozpisywał po raz kolejny przywołując argumenty zawarte w moich poprzednich recenzjach, dotyczących dwóch wcześniejszych tomów cyklu ("Bractwo" i "Krucjata"). Dość powiedzieć, że tamtejszy wysoki poziom udało się autorce utrzymać, także w rezultacie otrzymaliśmy powieść znakomitą, niebywale emocjonującą i trzymającą w napięciu niczym najlepsze z utworów Aleksandra Dumasa (ojca),choć tym razem Young Robyn bliżej chyba do Maurice'a Druona i jego legendarnych "Królów przeklętych", dodajmy: bliżej także dlatego, że tym razem akcja toczy się już nie w Ziemi Świętej (doba krucjat została bezpowrotnie zakończona),lecz w Europie, głównie zaś we Francji, Anglii i Szkocji. W tej ostatniej wydarzenia koncentrują się wokół powstania Wilhelma (Williama) Wallace'a, w pierwszej zaś jesteśmy świadkami procesu templariuszy zakończonego męczeńską śmiercią Wielkiego Mistrza Zakonu, Jakuba de Molay. Na sukces książki składa się jej niezła kompozycja, wartka akcja i interesująca panorama epoki, i choć "Requiem" arcydziełem nie jest, to przecież czyta się ją znakomicie, niemal jednym tchem, co w moim przekonaniu jest całkiem niezłą rekomendacją.

Zarówno ostatnia cześć trylogii jak i cała seria,trzyma stały, równy, wysoki poziom.Bardzo lubię na końcu książek jak jest bibliografia oraz wyjaśnienie które wydarzenia są fikcja a które prawdą historyczną
W tym przypadku fikcja lekko została w kilku miejscach "nagięta" ale właśnie to również wpłynęło na atrakcyjność powieści(choć nieco rażące było "cudowne" wychodzenie głównego bohatera z ciężkich opresji ;)

Nie będę powtarzał opinii większości. Po prostu dobre, warto przeczytać.

Nie będę powtarzał opinii większości. Po prostu dobre, warto przeczytać.

Bardzo dobra trzecia część trylogii tego autora

Bardzo dobra trzecia część trylogii tego autora