Bractwo

2007-05-11
2007-05-11
Maria Grabska-Ryńska
powieść historyczna

Niezła powieść historyczna. Sięgam po drugi tom i jest dobrze. Trzyma poziom.

Niezła powieść historyczna. Sięgam po drugi tom i jest dobrze. Trzyma poziom.

Nie mam zielonego pojęcia jakim cudem zabrnęłam w lekturę o templariuszach
i do tej pory tego nie wiem bo okres średniowiecza nie należy do moich ulubionych okresów historycznych w książkach acz ostatnio łapię się na tym, że coraz więcej buszuję w powieściach właśnie z tego przedziału. W przypadku tego tytułu przez chwilę żałowałam, że się tego podjęłam bo książka z początku niesamowicie mi się dłużyła i nie potrafiłam w ogóle "załapać' klimatu. Na dodatek mieszały mi się postaci - mameluków brałam za Mongołów, a templariuszy myliłam z joannitami(🙈) - i musiałam sobie parę rzeczy w łebku poukładać. Jak już sobie to wszystko poukładałam i przywykłam do stylu autorki, książka zaczęła mnie wciągać aż miło. Barwne charakterologicznie postaci, plastyczne opisy składają się na bardzo interesującą i wciągającą powieść historyczną, jedną z lepszych jakie przeczytałam.

No kto by pomyślał, że znienawidzone średniowiecze mnie tak wciągnie....🙄 Wcześniej to ani myślałam o kontynuacji, a teraz chcę część drugą i trzecią ... 🙄

Nie mam zielonego pojęcia jakim cudem zabrnęłam w lekturę o templariuszach

Ciekawa i wciągająca lektura w sam raz na weekend. Tajemnicza księga, która znika ze skarbca Templariuszy, żywotnie interesuje nie tylko tajne ,ekskluzywne bractwo funkcjonujące w sekrecie przed pozostałymi członkami zakonu, ale również koronowane głowy a nawet inkwizytorów ścigających heretyków. Tymczasem na Wschodzie nowy sułtan Bajbars stawia sobie ambitny cel- chce wyprzeć Europejczyków z Ziemi Świętej.
Jeśli ktoś lubi tematykę zakonów rycerskich, wypraw krzyżowych, asasynów itp, a jednocześnie nie chce za bardzo zagłębiać się w średniowieczną duchowość, to będzie dobry wybór. Oczywiście nic na miarę Krzyżowców Zofii Kossak, ale przyjemnie i lekko się czyta, po prostu interesująca powieść przygodowa.

Nie przepadam za historycznymi książkami ale czasami je czytam. Ta do połowy okropnie mi się dłużyła. Gdy sobie w końcu poukładałam w głowie postacie, historyczne pojęcia i terminy, zakon templariuszy, krucjaty krzyżowe, ówczesny sposób na życie, tradycje itd. to nie mogłam się potem oderwać od czytania. Książka w końcu mnie wciągnęła i teraz z przyjemnością sięgnę po kontynuację. Autorka wykonała ogromną pracę aby połączyć fakty historyczne z fikcją literacką. I znakomicie jej się to udało. W zasadzie czytało się jak książkę sensacyjną z odrobiną romansu umiejscowioną w XIII wieku.

Pierwsza połowa książki trochę nie ciekawa i się dłuży aczkolwiek da się przeczytać. Natomiast druga połowa książki fajna i ciekawa i trzyma w napięciu. W książce jest dużo historii napisanej w nienudny sposób przedstawionej "z dwóch stron". Polecam

Lubisz historię i przygodę to w tej książce to odnajdziesz.A do tego historia templariuszy już sama w sobie jest tajemnicza i ciekawa a oprócz fikcji nie brak tu autentycznych wydarzeń i postaci. Polecam i zapraszam na krucjatę od Anglii przez Francje aż po daleką Akkę i inne miasta krzyżowców.

Okres wypraw krzyżowych to mój „konik”, w szczególnie Templariusze.
Kolejna pozycja z tej tematyki mniej znanej autorki, jednak na dobrym poziomie.
Plusy:
- tematyka, która zawsze mnie intrygowała, nigdy nie nudzi;
- ciekawe połączenie powieści przygodowej z historyczną;
- dobre połączenie faktów historycznych z autorską fikcją;
- prowadzenie akcji z dwóch perspektyw;
- zderzenie dwóch cywilizacji pomiędzy którymi konflikt trwa do dnia dzisiejszego;
- dobrze wykreowane postacie Williama oraz Bajbarsa;
- dobrze oddane realia tamtej epoki;
- miłość, zazdrość, zdrada, przyjaźń to uczucia obecne w każdej epoce;
- duża dynamika akcji i następujących po sobie zdarzeń;
- wiele wątków, intryg, zagadek i trochę romansu;
- pomimo, że napisana przez kobietę (Panie mi wybaczą!!!),świetnie opisuje krwawe bitwy i potyczki, jestem pod wrażeniem.
- ciekawe zakończenie.
Minusy:
Oparcie fabuły na fikcyjnym Anima Templi (Bractwie),jak dla mnie nie do końca przekonujące. Znając dobrze tą epokę moim zdaniem można było znaleźć bardziej wiarygodne pomysły na spisek w zakonie, niż ekumena będąca połączeniem chrześcijaństwa, islamu i judaizmu.
Ogółem książka dobra.

Okres wypraw krzyżowych to mój „konik”, w szczególnie Templariusze.
Kolejna pozycja z tej tematyki mniej znanej autorki, jednak na dobrym poziomie.
Plusy:
- tematyka, która zawsze mnie intrygowała, nigdy nie nudzi;
- ciekawe połączenie powieści przygodowej z historyczną;
- dobre połączenie faktów historycznych z autorską fikcją;
- prowadzenie akcji z dwóch perspektyw;
-...

Książkę polecam Wszystkim, którzy lubią powieści historyczne. Książka napisana w sposób ciekawy, bez zbędnych przedłużających się opisów. Polecam

Tematyka ciekawa: templariusze, krucjata, assasyni, szpiedzy - niby jest wszystko co powinna mieć ciekawa książka historyczna, ale... do pełni szczęścia brakowało mi TEGO czegoś nieuchwytnego.

Templariusze , assasyni i krucjata . Czegoż chcieć więcej. Dla wszystkich lubiących tą tematykę lektura obowiązkowa.

• Historyczne
  • Powieść historyczna