Powrót Aleksandra

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
830803831X

Powrót Aleksandra to brawurowy powrót zbigniewa Kruszyńskiego na scenę literacką. Okrzyknięty przez krytykę wirtuozem stylu w swojej prozie doszedł do najwyższego stopnia językowego wyrafinowania . W najnowszych opowiadaniach zebranych w tomie Powrót Aleksandra , aforyzmy, bonmoty, ironiczne zabawy frazeologiczne i wyrafinowane gry językowe tworzą nowy język, jakim posługuje się współczesne cyber-medialne społeczeństwo. Mocne, soczyste, ciekawe fabularnie historie napisane językiem komunikacji XXI wieku.

Marlena | 2014-05-09
Przeczytana: 08 maja 2014

Każdy ma swoje upodobania co do książek. W moim przypadku jest to nie do końca racjonalny pociąg do opasłych tomów. Wiadomo, to nie rozmiar książki decyduje o jej wartości, ale jednak na pozycje ponad 400 stronicowe patrzę z większą sympatią. Z tego też powodu zbiory opowiadań mają u mnie już na starcie wyżej postawioną poprzeczkę i żeby mnie oczarować muszą "mieć w sobie to coś".
Zbiór sześciu opowiadań Zbigniewa Kruszyńskiego zatytułowany, podobnie jak ostatni, najobszerniejszy z zawartych w nim utworów, "Powrót Aleksandra" dosyć trudno mi ocenić. Pięć pierwszych krótkich opowiadań czytało mi się dość dobrze (zwłaszcza pierwsze, "Czat", przypadło mi do gustu), ostatnie zaś, tytułowe, niezbyt mnie porwało. Chyba od opowiadań ponad 100 stronicowych oczekiwałabym wyraźniejszej fabuły, a ta jest szeregiem luźnych obserwacji i wspomnień bohatera odwiedzającego rodzinny kraj.
Jedna rzecz w zbiorze była świetna, bez cienia wątpliwości. Chodzi tu o warstwę językową. Rozbijanie...

annie warhol | 2015-12-12

nigdy tego nie dokończę, bezczelna zrzyna z houellebecqa

Matylda | 2016-02-23
Przeczytana: 19 maja 2009
mumkaa | 2011-06-07
wojdi | 2010-09-10
Zbigniew Kruszyński laureatem Poznańskiej Nagrody Literackiej

Dzisiaj w samo południe, w gabinecie rektora UAM odbyła się konferencja prasowa, podczas której ogłoszono nazwisko pierwszego laureata Poznańskiej Nagrody Literackiej im. Adama Mickiewicza oraz ogłoszono nazwiska nominowanych do Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka.