Wody głębokie jak niebo

Okładka książki Wody głębokie jak niebo Anna Brzezińska
Okładka książki Wody głębokie jak niebo
Anna Brzezińska Wydawnictwo: bookrage.org fantasy, science fiction
bookrage.org
2013-08-29
2013-08-29

Doskonale mi się czytało!
Szczególnie tę część, od której pochodzi tytuł całej książki - niby znam wiele różnych tekstów o tym, kto i dlaczego jest "nasz", a kto "obcy", a nadal zdarzają się takie, które mnie zaskakują i poruszają.

Doskonale mi się czytało!

To pierwsza książka od dłuższego czasu, której nie skończyłam i nie planuję skończyć. Udało mi się przebrnąć przez 1,5 opowiadania... Trzeba przyznać, że książka jest napisana pięknym językiem- ale moim zdaniem aż do przesady, momentami te romantyczne, melodyczne opisy świata kompletnie dominują jakiekolwiek inne treści związane z bohaterami. A sami bohaterowie są ciągle miotani po różnych sytuacjach: zdarzyło się, że w jednym zdaniu została opisana podróż, którą można by opowiadać przez kilka rozdziałów książki. W tak skonstruowanym opowiadaniu nie ma miejsca na szczegóły i głębię postaci, którą dostrzegamy np. podczas ich interakcji z innymi bohaterami. Treść, która pozwoliłaby wczuć się w opowiadaną historię i utożsamić z bohaterami jest tak zredukowana, że dla mnie jest to po prostu irytujące.

Bardzo dobre opowieści. Dużo tu pasji i emocji. Ciekawe pomysły narracyjne. Dużo motywów śródziemnomorskich.

Przeczytałem tą książkę z polecenia, ponieważ ani tytułu ani autorki nie znałem. Jest to zbiór opowiadań napisany pięknym językiem pełnym metafor i barwnych opisów. Więcej w nich filozofii i przemyśleń o ludzkich decyzjach i zachowaniach niż intryg czy akcji znanych z tak wielu współczesnych książek. Nie zawiodłem się, trochę mi to przypominało twórczość Le Guin i miło, że swoim zestawieniu mogłem postawić Annę Brzezińską obok tak znakomitej pisarki.

Byłem zaskoczony tym, jak bardzo podobała mi się ta książka. Nie ma tu jakiejś drobiazgowej kreacji świata, nie ma złożonej fabuły pełnej zwrotów akcji. Są za to melancholijne, napisane pięknym językiem opowiadania, z których płyną odrobinę gorzkie przemyślenia na temat kształtowania się historii, a raczej jej zniekształcania, zgodnie z powiedzeniem "historię piszą zwycięzcy".

Kilka opowiadań o świecie, gdzie ludzie wiążą demony, których naturalnym miejscem jest świat ponad księżycem. Świat na początku pełen czarodziejów pełnych mocy do spętania największych demonów, a z czasem podupadający kiedy czarodzieje są wypierani przez mnichów czczących jednego boga. I tym samym staczający się ku upadkowi.

Absolutnie znakomite opowieści. Jest tajemniczo, surowo i magicznie. Niepowtarzalna twórczość. Całkowicie mnie pochłonęła mimo, że fantasy to nie jest mój najulubieńszy świat.

Jedna z najciekawszych książek plus minus fantasy nie tylko w dorobku polskich autorów, ale śmiem twierdzić, ze światowo. Brzezińska była znakomita zarówno w dość klasycznym - jeśli nie liczyć kreacji bohatera - cyklu o Twardokęsku, jak i w lekko humorystycznych opowieściach o Babci Jagódce, ale tu dała nam prawdziwą ucztę literacką. Kayowska nostalgia, kreacja świata fantasy na wzór historycznej Italii, opowieści, które można czytać odrębnie, ale razem tworzą baśniowo-mityczną całość. To nie jest fantastyka dla czytelników "Fabryki słów", ale jest to nie tylko naprawdę znakomita fantastyka, ale i bardzo dobra literatura. Aż dziwi, że nie zrobiła większej kariery wśród krytyków głównonurtowych.

Bardzo ciekawy pomysł polegający na tym, że w każdym kolejnym opowiadaniu wydarzenia opisane w poprzednim są już mitem, legendą. Świetnie się to czyta.
Zbiór opowiadań zdecydowanie dla tych, których lubią gdy akcja rozwija się w dialogach i opowieściach bohaterów.

Przyjemny zbiór opowiadań, który zawiera lepsze i słabsze momenty. Szczególnie polecam ostatnie opowiadania.

• Fantastyka polska

Dodaj cytat z książki Wody głębokie jak niebo