Wody głębokie jak niebo

Okładka książki Wody głębokie jak niebo
Anna Brzezińska Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza RUNA fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Agencja Wydawnicza RUNA
2005-04-01
2005-04-01
zbiór opowiadań fantasy

Okładka książki Legendarni fotografowie w Polsce. Capa, Seymour, Barbey i inni. Anna Brzezińska, Małgorzata Purzyńska
Ocena 5,0
Legendarni fot... Anna Brzezińska, Ma...
Okładka książki Epoha jedinorogow Władimir Arieniew, Peter S. Beagle, Anna Brzezińska, Kir Bułyczow, Piotr Gociek, Anna Kańtoch, Tomasz Kołodziejczak, Jacek Komuda, Joseph Sheridan Le Fanu, Światosław Łoginow, Paweł Majka, Olga Onojko, Radek Rak, Brandon Sanderson
Ocena 10,0
Epoha jedinorogow Władimir Arieniew,&...

Okładka książki Na ziemi niczyjej Anna Brzezińska, Grzegorz Wiśniewski
Ocena 6,0
Na ziemi niczyjej Anna Brzezińska, Gr...
Okładka książki Za króla, Ojczyznę i garść złota Anna Brzezińska, Grzegorz Wiśniewski
Ocena 5,7
Za króla, Ojcz... Anna Brzezińska, Gr...

Przeczytałem tą książkę z polecenia, ponieważ ani tytułu ani autorki nie znałem. Jest to zbiór opowiadań napisany pięknym językiem pełnym metafor i barwnych opisów. Więcej w nich filozofii i przemyśleń o ludzkich decyzjach i zachowaniach niż intryg czy akcji znanych z tak wielu współczesnych książek. Nie zawiodłem się, trochę mi to przypominało twórczość Le Guin i miło, że swoim zestawieniu mogłem postawić Annę Brzezińską obok tak znakomitej pisarki.

Byłem zaskoczony tym, jak bardzo podobała mi się ta książka. Nie ma tu jakiejś drobiazgowej kreacji świata, nie ma złożonej fabuły pełnej zwrotów akcji. Są za to melancholijne, napisane pięknym językiem opowiadania, z których płyną odrobinę gorzkie przemyślenia na temat kształtowania się historii, a raczej jej zniekształcania, zgodnie z powiedzeniem "historię piszą zwycięzcy".

Kilka opowiadań o świecie, gdzie ludzie wiążą demony, których naturalnym miejscem jest świat ponad księżycem. Świat na początku pełen czarodziejów pełnych mocy do spętania największych demonów, a z czasem podupadający kiedy czarodzieje są wypierani przez mnichów czczących jednego boga. I tym samym staczający się ku upadkowi.

Jedna z najciekawszych książek plus minus fantasy nie tylko w dorobku polskich autorów, ale śmiem twierdzić, ze światowo. Brzezińska była znakomita zarówno w dość klasycznym - jeśli nie liczyć kreacji bohatera - cyklu o Twardokęsku, jak i w lekko humorystycznych opowieściach o Babci Jagódce, ale tu dała nam prawdziwą ucztę literacką. Kayowska nostalgia, kreacja świata fantasy na wzór historycznej Italii, opowieści, które można czytać odrębnie, ale razem tworzą baśniowo-mityczną całość. To nie jest fantastyka dla czytelników "Fabryki słów", ale jest to nie tylko naprawdę znakomita fantastyka, ale i bardzo dobra literatura. Aż dziwi, że nie zrobiła większej kariery wśród krytyków głównonurtowych.

Bardzo ciekawy pomysł polegający na tym, że w każdym kolejnym opowiadaniu wydarzenia opisane w poprzednim są już mitem, legendą. Świetnie się to czyta.
Zbiór opowiadań zdecydowanie dla tych, których lubią gdy akcja rozwija się w dialogach i opowieściach bohaterów.

Przyjemny zbiór opowiadań, który zawiera lepsze i słabsze momenty. Szczególnie polecam ostatnie opowiadania.

Jest to zbiór opowiadań dla dorosłych z pogranicza baśni.Cechą wspólna tych opowiadań jest obecność czary goryczy i melancholii. Pani Ania wykreowała świat czarodziejów , którzy dla swoich hedonistycznych celów pętają demony. W świecie tym prawda nie jest tak oczywista jakby się wydawało a kobiety mają niekoniecznie łagodny los podczas rozgrywki magów. Świat zamieszkują też różne dziwa i potwory.Mimo smutnej narracji czyta się dobrze.Mam nadzieję że pani Ania wróci do fantastyki.

Opowiadania fantasy napisane na bardzo wysokim poziomie. Treść i forma baśni świadczą tylko o tym, że pani Brzezińska od zawsze potrafiła opowiadać niesamowicie barwnie o świecie, o którym wydaje się już wiele powiedziano. A jednak wyśmienicie można się światem fantasy ciągle napawać.

Jeśli chodzi o kwestie techniczne, to trafiłem na bardzo ładny egzemplarz Wydawnictwa Runa. O ile sama książka pięknie prezentuje się w biblioteczce z chociażby podobnie wydanymi Wichrami Smoczogór Wita Szostaka, o tyle ilustracje w niej zawarte, według mnie, nie pasowały do treści lektury i jej klimatu. Teraz przejdźmy do treści Wód głębokich jak niebo.

Książka Anny Brzezińskiej to w rzeczywistości zbiór mniej lub bardziej powiązanych ze sobą opowiadań (szkoda, że brak takiej informacji na okładce książki), których akcja ma miejsce w fantastycznej krainie zwanej Półwyspem. Łatwo zauważyć, że pisarka tworząc to uniwersum, inspirowała się Włochami – tak jeśli chodzi o budowę świata, jak i nazewnictwo poszczególnych miejsc, czy bohaterów. Sądzę, że koniec końców zabieg ten wyszedł książce na dobre i wpasował się w klimat utworów, chociaż momentami natłok obco brzmiących przydomków i lokalizacji (które bardzo często okazują się znaczące tylko dla tego konkretnego opowiadania) może być kłopotliwy dla czytelnika.
Zapraszam do lektury pełnej recenzji - https://fantasmarium.com/2018/04/22/wody-glebokie-jak-niebo-anna-brzezinska-recenzja/

Książka Anny...

Absolutnie znakomite opowieści. Jest tajemniczo, surowo i magicznie. Niepowtarzalna twórczość. Całkowicie mnie pochłonęła mimo, że fantasy to nie jest mój najulubieńszy świat.

Dodaj cytat z książki Wody głębokie jak niebo