Życie jak w Madrycie

Tłumaczenie: Wojciech Charchalis
Seria: Seria z piramidą
Wydawnictwo: Historia i Sztuka
Con ánimo de ofender

Niniejszy tom zawiera wybór najlepszych felietonów pisarza z lat 1998-2001 ukazujących się w znanym hiszpańskim tygodniku 'El Semanal'. Ich poczytność nie ustępuje miejsca powieściom Pereza-Reverte. Autor jawi się w nich jako dowcipny, sarkastyczny krytyk współczesnej nam rzeczywistości.

Wojciech Gołębiewski | 2014-11-27
Przeczytana: 26 listopada 2014

Jest to zbiór jego felietonów z lat 1998-2001, ale w większości aktualnych i dzisiaj. Należy podkreślić DOBRĄ ROBOTĘ tłumacza Wojciecha Charchalisa, który świetnie operuje potocznym, „nieparlamentarnym” językiem polskim. Zrozumiałe jest, że tak szeroki wybór /bodajże 52 felietony/ wzbudza różne emocje u różnych czytelników. Dla mnie niewątpliwą perełką jest drugi felieton pt „Bożonarodzeniowa piosenka” i od niego radzę zacząć lekturę.
W trakcie dalszej lektury poniosłem klęskę: wynotowywałem najciekawsze tematy, świetne uwagi i zaznaczałem najlepsze felietony; i wszystko na nic, bo uzbierała się tak długa lista, że wyróżnianie czegokolwiek byłoby niesprawiedliwe. Nie pozostaje mnie nic innego jak gorąco polecić Panstwu ten wspaniały jarmark różności.

JoAnna | 2013-11-08
Przeczytana: 06 listopada 2013

Niejedna osoba może stwierdzić, że autor to sfrustrowany pan, który wytyka wszystkie możliwe wady ludzkie, ośmiesza. Zbiór felietonów Pereza-Revertego jest jednak świetnym zestawem ironicznych spostrzeżeń na temat społeczeństwa. Odnosi je do Hiszpanów. Jednak w tym obrazkach widzimy także własne doświadczenia. Autor w inteligentnych tekstach przedstawia świat, jakim go widzi. Nie obywa się przy tym bez ekspresywnego słownictwa. Jeśli delikatny Czytelnik nie lubi wulgaryzmów i ironii, nie polecam. Niemniej nie raz można sie zastanowić nad ludzkimi skłonnościami do różnych zachowań. Nieodzowny jednak jest pewien dystans, by samemu zaśmiać się i stwierdzić, że autor mądrze "gada".

Ania Jaraczewska | 2011-07-18
Przeczytana: 09 lipca 2011

"Soczyste" felietony, trochę bezpruderyjne i trochę niegrzeczne. Mówią więcej o autorze niż wszystkie jako książki razem wzięte. Książka niezła, aczkolwiek powieści autora są zdecydowanie bardziej wciągające.

Poszukiwacz | 2011-09-25

Najlepsza publicystyka jaką czytałem, absolutnie genialne

bellaizka | 2014-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2014

Niezły dowcip, może i czasem leci wulgaryzm, ale czy my ich na co dzień nie używamy?

Ruda | 2011-02-13
Przeczytana: 2010 rok

Genialne. Eseje są pełne humoru, poprawiają nastrój, chętnie się do nich wraca

Dominik Socha | 2013-05-15
Przeczytana: 15 maja 2013

Zbiór świetnych felietonów, doskonałego pisarza - pełnych ognia i zaangażowania - dotyczących na ogół Hiszpanii i jej kręgu kulturowego, ale aktualnych praktycznie dla czytelników całej Europy. Rewelacja, dużo ironii i sarkazmu.

DudiTka | 2013-06-22
Przeczytana: 05 czerwca 2013

Książka z felietonami zabawnym, wulgarnymi i trochę chamskimi. Wszystko to czyni książkę ciekawą, od której się nie da odejść gdy nie doczyta się do końca opowiadania.
Książkę czyta się dobrze.

Tohverus | 2016-08-23
Na półkach: 2016, Przeczytane