Życie jak w Madrycie

Okładka książki Życie jak w Madrycie
Arturo Pérez-Reverte Wydawnictwo: Historia i Sztuka Seria: Seria z piramidą publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
2005-01-01
Wojciech Charchalis
Arturo Perez-Reverte felieton esej

więcej Więcej

Chyba jedyny tom felietonów, który trafił na moją półkę i od razu takie pozytywne zaskoczenie. Czyta się świetnie. Książka przypadnie do gustu nawet tym, którzy nie przepadają za krótkimi formami literackimi.

Książka jest zbiorem felietonów z kilku lat. Jest czasem zabawnie, czasem mądrze, często złośliwie. Czyta się wspaniale, opowieści autora same płyną dostarczając dużo przyjemności, a czasami też tematów do przemyśleń. Nie polecam czytelnikom bardzo wrażliwym. Autor bywa w swoich opiniach dość radykalny i wulgarny, ale dzięki swej erudycji i sprawnemu prowadzeniu opowieści...

Jest to zbiór jego felietonów z lat 1998-2001, ale w większości aktualnych i dzisiaj. Należy podkreślić DOBRĄ ROBOTĘ tłumacza Wojciecha Charchalisa, który świetnie operuje potocznym, „nieparlamentarnym” językiem polskim. Zrozumiałe jest, że tak szeroki wybór /bodajże 52 felietony/ wzbudza różne emocje u różnych czytelników. Dla ...

Niezły dowcip, może i czasem leci wulgaryzm, ale czy my ich na co dzień nie używamy?

Na półkach: , , , ,

Niejedna osoba może stwierdzić, że autor to sfrustrowany pan, który wytyka wszystkie możliwe wady ludzkie, ośmiesza. Zbiór felietonów Pereza-Revertego jest jednak świetnym zestawem ironicznych spostrzeżeń na temat społeczeństwa. Odnosi je do Hiszpanów. Jednak w tym obrazkach widzimy także własne doświadczenia. Autor w inteligentnych tekstach przedstawia świat, jakim go...

Książka z felietonami zabawnym, wulgarnymi i trochę chamskimi. Wszystko to czyni książkę ciekawą, od której się nie da odejść gdy nie doczyta się do końca opowiadania.
Książkę czyta się dobrze.

Zbiór świetnych felietonów, doskonałego pisarza - pełnych ognia i zaangażowania - dotyczących na ogół Hiszpanii i jej kręgu kulturowego, ale aktualnych praktycznie dla czytelników całej Europy. Rewelacja, dużo ironii i sarkazmu.

Najlepsza publicystyka jaką czytałem, absolutnie genialne

"Soczyste" felietony, trochę bezpruderyjne i trochę niegrzeczne. Mówią więcej o autorze niż wszystkie jako książki razem wzięte. Książka niezła, aczkolwiek powieści autora są zdecydowanie bardziej wciągające.

• Literatura hiszpańska
  • 2014