Rozmowy polskie latem roku 1983

Wydawnictwo: Świat Książki

Inne wydania

Jarosław Marek Rymkiewicz jest krytykiem i historykiem literatury, laureatem wielu nagród literackich, m.in. nagrody literackiej Nike w 2003 roku. Jest to śliczna książka o nieco mylącym tytule, jako że można się po nim spodziewać jeszcze jednej wymiany diagnoz politycznych. Naprawdę opisuje ona wakacje nad jeziorm Wigry i ma za tło, a może za główny temat, przyrodę suwalszczyzny, tudzież jej przeszłość. Czesław Miłosz

Agnieszek | 2011-03-12
Na półkach: Domowa półka, Przeczytane
Przeczytana: 12 marca 2011

Styl. Chyba to on sprawia, że tak dobrze czyta się prozę Rymkiewicza.
W "Rozmowach polskich" polityczna niezgoda na rzeczywistość miesza się z wieloma retrospekcjami, podszyta obawą nadzieja na zmiany z afirmacją życia takiego, jakim ono jest.
Ludzie w tej książce po prostu żyją, nawet diabeł to istota potrafiąca zmusić poetycką naturę do przekleństw.

I jeszcze jedno: książka sprzed niemal 3o lat zawiera wiele aktualnych spostrzeżeń, nad wyraz gorzkich.
Warto je skonfrontować z własnymi poglądami.

Ewa K | 2012-04-02
Przeczytana: 29 marca 2012

Znudzona wiosennymi anomaliami pogodowymi zapragnęłam niedawno lata. Biorąc do ręki książkę Jarosława Marka Rymkiewicza pt.: „Rozmowy polskie latem roku 1983”, miałam nadzieję, że autor choć na chwilę uwolni mnie od tej ciągle jeszcze zimowo-wiosennej rzeczywistości i pokaże, jak wyglądało nieznane mi z autopsji polskie lato 1983 roku. Pisarz jak zwykle mnie nie zawiódł. Co więcej, oprócz pięknego letniego krajobrazu, poruszył jeszcze wiele innych ciekawych kwestii. Ale o tym za chwilę.

Rymkiewicz znany jest odbiorcom głównie jako poeta, który bez wątpienia opiera się w swojej twórczości na wzorcach klasycystycznych. Przez ponad pół wieku swojej pracy pisarskiej dał się poznać również jako znakomity eseista i dramaturg. To chyba właśnie dzięki tym gatunkom jest on stale popularny wśród czytelników. Warto jednak zauważyć, że Rymkiewicz napisał również dwie powieści. Jedną z nich są wspomniane przeze mnie „Rozmowy polskie latem roku 1983”. Druga natomiast pt.: „Umschlagplatz”...

MayKasahara | 2011-09-26

Jarosław Rymkiewicz w swojej książce "Rozmowy latem 1983 roku" podejmuje próbę analizy, czym jest polskość i patriotyzm. Została ona wtłoczona w przemyślenia bohaterów, którzy spędzają wakacje nad jeziorem Wigry. Refleksje na tematy polityczne przeplatają się z opisami Suwalszczyzny.

Przyznam szczerze, że ta książka trochę mnie rozczarowała. To znaczy, rozumiem, że wydanie książki zawierającej tyle poparcia dla opozycji, w latach 80. musiało wiązać się z dużą odwagą i za to autorowi podziw niewątpliwie się należy. Mam jednak wrażenie, że pod względem treści jest ona trochę miałka. Dla mnie, jako osoby, która studiuje stosunki międzynarodowe i dużo czyta na ten temat, wątki polityczne przedstawione są w sposób dość mało odkrywczy. Takich "inteligentów" jak pan Mareczek spotkasz na każdym kroku, wystarczy porozmawiać z jakimś sąsiadem albo wujkiem. Od literatury oczekuję jednak czegoś więcej. Poza tym momentami raził mnie trochę nadmierny sentymentalizm i widoczna niemożność autora,...

Baśka | 2016-06-06
Przeczytana: 20 marca 2014

Książka wspaniała, napisana piękną polszczyzną. Ciekawy styl, mnóstwo dygresji, retrospekcji. Atmosfera tajemniczości, poetyckości. Trzeba z pewnością docenić odwagę Autora, który napisał książkę pełną aluzji do "czerwonych" i "komuny", w początkach lat 80- co zresztą spowodowało wyrzucenie J.M. Rymkiewicza z pracy,po ukazaniu się książki na Zachodzie.
Książkę przeczytałam z wielką przyjemnością- może też dlatego tak mnie urzekła, że sama kocham Kresy i od lat część urlopu spędzam na Suwalszczyźnie, również nad Jeziorem Wigry, jestem zafascynowana tą piękną krainą, gdzie jeszcze dzika przyroda, czyste jeziora i rzeki.

Maciek | 2016-04-29
Przeczytana: 26 kwietnia 2016

Chyba pierwszy raz coś tu skrobnę, ale na prawdę mam wrażenie, że to strata czasu.

Imo to albo grafomaństwo, albo świetne studium grafomaństwa Pana Mareczka – bohatera. tak czy inaczej trzeba się z tym grafomaństwem mierzyć, a to jak dla mnie strata czasu.

Rozumiem wydać książkę raz – w końcu jest o Solidarności, którą wtedy czytelnikom odebrano. Rozumiem drugi raz, w podziemiu, z tych samych powodów. Rozumiem wydanie jej po 89, jako wspomnienie pewnego czasu. Ale trzymałem w dłoniach bodaj szóste wydanie, z bodaj 2003 roku… I rozumiem nostalgię za opisanymi czasami, ale imo zawartość nie uzasadnia zachwytów nad książką.

canureadmymind | 2010-02-24

ciekawa. z dawką humoru:)

Krzysztof Janczewski | 2016-06-27

Metafizyczne rozważania pana Mareczka... co tu się produkować, proza na najwyższym poziomie i co ważne malowniczo przedstawiona Suwalszczyzna. Bardzo przyjemnie się czyta, zmusza do myślenia i tak jest bardzo dobrze.

KokodeJaneiro | 2011-12-30

Uwielbiam takie tło malujące atmosferę polskiej wsi.

Alicja | 2016-11-08
Przeczytana: 11 listopada 2016