Przez zwierciadło

Okładka książki Przez zwierciadło Jarosław Marek Rymkiewicz
Okładka książki Przez zwierciadło
Jarosław Marek Rymkiewicz Wydawnictwo: Fundacja Evviva L'arte publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Fundacja Evviva L'arte
2016-01-01
2003-01-01

Słynny i kontrowersyjny pisarz i uczony czyta Pismo Święte. Ale jak czyta...! W pełni świadom obciążenia (ponad) dwudziestoma wiekami interpretacji, Rymkiewicz próbuje czytać Biblię jakby po raz pierwszy. Jego sposób lektury można by nazwać "uwyraźnianiem" czy "krystalizacją", pozwala wybrzmieć jak najpełniej wybranym fragmentom i dostrzec ich konsekwencje, bez jakiejkolwiek próby zaciera is prawdziwych czy rzekomych antynomii. Bo jeżeli to mówi Bóg, jeżeli to naprawdę mówi Bóg... I wreszcie, z jaką żarliwoscią czyta Rymkiewicz!

Ta książka powinna stanąć w rzędzie wybitnych komentarzy biblijnych spoza nurtu ortodoksji, pośród ważnych tytułów współczesnej humanistyki.

PS Ponieważ żyjemy w czasie rosnących na tle (anty)religijnym emocji, dodam że jest to książka z zakresu humanistyk, nie teologii.

PPS Marne czasy, bardzo marne.

Już dawno nie widziałem tak żarliwego zmagania się ze Słowem (i ze słowem). Zbyt często podchodzimy do Pisma Świętego w sposób zuchwały: niby rozmyślamy, medytujemy, a jednak na wszystkie pytania mamy odpowiedź, na wszystkie wątpliwości odpowiednie wyjaśnienia, horyzont interpretacji jest wyraźnie zaznaczony przez dogmaty, homilie, komentarze. A tu nagle spojrzenie jakże inne: „Czytać Pismo, jakby nie było do niego żadnych komentarzy, jakby nikt nigdy go nie komentował, nie interpretował, nie dopowiadał. Jakbym był pierwszym człowiekiem, który je odczytuje” (s. 11). Nie jest to łatwe, dla wielu może niemożliwe, ale Rymkiewiczowi się to poniekąd udaje. I w ten sposób przywraca on Pismu wymiar Tajemnicy – może nie przywraca, ale przypomina, ukazuje na nowo. Burzy nasz „święty” spokój i ukazuje, jak wielką zagadką jest w rzeczywistości Słowo.

Zagadka Słowa. Zagadka wiary.

• Sprawdzone
  • Eseje
  • Chrześcijaństwo

Dodaj cytat z książki Przez zwierciadło